JOZSI: '17 Lexus NX 300h, F Sport, White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Filtrul CPL a aparut abia ieri pe site-ul mama, nu aveai cum sa-l comanzi. Cat despre parking mode, e mare pacat ca nu face prebuffering, dar nici la camere mult mai scumpe nu gasesti. Eu zic ca A129 e cam in top ca raport calitate/pret. O alegere foarte buna.

    Comment


    • #62
      Am vizitat Parcul Natural Apuseni, si am trecut de 6.000km:

      Comment


      • #63
        La Lexus cand mergi pe baterie, nu se inregistreaza km efectuati?
        Adica ma gandesc ca asta ar putea fi motivul pentru care abia ce ai trecut de 6k km )).

        Superba poza, buna de revista.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • #64
          Inainte faceam 800km lunar, acum 1200km, deci cu 50% mai mult!

          Inregistreaza km, dar nu si la contorul ramas pana la revizie. Cand am cumparat masina, era 15.000km, acum dupa 6.000km e la vreo 9.500km. Cu un plin de baterie poate efectua 2~3km.

          Comment


          • #65
            Asta cu km pana la revizie cred ca nu are treaba cu mersul pe baterie. Cel mai probabil, ma gandesc ca este ca si la alte masini, unde numarul ala de km este o estimare, ce tine cont si de stilul de condus, conditii de trafic, etc.
            Tu faci lunar, cat cat fac eu intr-o saptamana .
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • #66
              Test atasament

              Comment


              • #67
                test ca test, dar masina e superba

                Comment


                • #68
                  Masina inca nu are nici 9.000km dar sunt deja intr-o alta dilema, anvelopele de iarna:
                  Noile Continental TS860S sau Michelin Pilot Alpin 5 SUV? Sau TS850P versus Latitude Alpin 2? Ultimele doua fiind inca recomandate de site-urile oficiale pentru specificatiile alese de mine, desi au deja urmasi - ciudat.

                  Dimensiunile sunt identice ca cele pe CR-V, 225/60R18, dar cu peste 100 lei/bucata mai ieftin ar fi 235/60R18 (+6mm, dar nu e trecuta dimensiunea in CIV).

                  Comment


                  • #69
                    Continentalul TS860 sunt niste allseason-uri de iarna, foarte faine pe uscat, pe ud (excelenta manevrabilitate, franare, zgomot foarte redus), ba chiar si pe gheata, insa nu e cazul sa te aventurezi cu ele pe zapada decat cu multa prudenta si cu viteza redusa (eu am vazut santul la 40 km/h). S-urile sunt si mai "sportive" de iarna, probabil ca au un plus la toate avantajele si dezavantajele despre care am scris mai sus.
                    Alpin-urile cred ca sunt cu adevarat de iarna...

                    Comment


                    • #70
                      TS860 parca am eu pe Seria1 (sau ceva Conti TS8x0...). Iarna trecuta la prima zapada mai serioasa mi-au dat putin de furca. Bine... intr-un final a fost fun... doar ca distractia nu a fost neaparat cautata.
                      Nu stiu cat influenteaza faptul ca sunt RTF... dar daca ar fi sa cumpar... nu le-as alege (au venit cu masina).

                      De la Michelin am avut Alpin A5 si Pilot Alpin PA4.... de ambele per total multumit. Alpin A5 mi s-au parut ceva mai bune pe asfaltul uscat... Iar daca ar fi sa cumpar acum anvelope... tot pe ceva din gama lor as merge (dar nah...eu si de vara tot anvelope Michelin am... deci poate ca sunt putin impartial).


                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • #71
                        Poti arunca o privire si in curte la Nokian.

                        Comment


                        • #72
                          Multumesc!

                          Legionaru'
                          Senior Member
                          Legionaru' - avem colegi pe forum cu probleme la Nokian. Se descompun deja dupa primul an. Am citit mai pe larg despre subiect, aparent sunt afectate doar cele fabricate in Rusia, dar in orice caz ma sperie... rau.

                          Comment


                          • #73
                            Sunt la al doilea set si nu am probleme. E posibil pt astea mari sa aiba probleme.

                            Comment


                            • #74
                              Am montat rotile de iarna. Am mers pe Michelin Pilot Alpin 5 SUV.

                              Ne apropiem de 9.000km. Am actualizat jurnalul de pe SpritMonitor. Ordinea crescatoare a consumului calculat la pompa:
                              Lexus NX300h CVT, 7.11% in 8.798km
                              Civic Tourer 1.8i MT, 7.80% in 8.681km
                              Accord 2.0i MT, 8.32% in 12.731km
                              Infiniti FX30d AT, 11.37% in 3.536km

                              Comment


                              • #75
                                1 an impreuna
                                15.000km
                                1 service anual (670 lei!!)
                                0 probleme
                                zambetul rezista

                                Comment

                                Working...
                                X