JOZSI: '17 Lexus NX 300h, F Sport, White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • JOZSI: '17 Lexus NX 300h, F Sport, White

    Mai inainte am ajuns acasa de la reprezentanta Lexus din Ungaria de unde am reusit sa achizitionez un Lexus NX 300h nou in varianta F Sport.






    Este printre ultimele modele inainte de facelift, fabricat la sfarsitul lunii august 2017. Diferenta de pret fata de facelift ar fi fost minora (la fel ca si diferentele intre modele), dar acesta era pe stoc (altfel trebuia sa astept vreo luna-doua) si in combinatia mea preferata de culori (care nu mai este disponibila pe facelift).

    Deocamdata nu am primit toate actele necesare inmatricularii, asadar nu ma pot pronunta cum se conduce motorul 2.5L hybrid cu transmisia CVT, dar pana atunci am sa-l pipai si revin cu impresii!

  • #2
    Bravo Jozsi,sa-l stapanesti sanatos si sa-l conduci cu bucurie multi km fara probleme!Interesanta alegere.Sunt curios cand o sa-ti vina actele sa o inmatriculezi cum se comporta la drum.

    Comment


    • #3
      Sa fie intr-un ceas bun! Sa-l conduci cu toata placerea!

      Comment


      • #4
        Să o stăpânești sănătos! 😉

        Comment


        • #5
          S-o stăpânești sănătos!
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            Pai na...ii clar. Sanatate sa mai ai, ca in rest se pare ca astrele is aliniate bine de tot.

            Comment


            • #7
              Felicitari pentru alegere!

              Mie personal imi place foarte mult acest model si iti doresc sa te poarte sanatos. Sper ca o sa revii cu impresii pe parcurs, sunt foarte curios de orice review.
              Este cel despre care ai mai pomenit acum vreo 2 saptamani, aici pe forum?

              Comment


              • #8
                Nu te-a convins CR-Vica pana la urma. Nu-i bai, e si Lexusul NX o masina faina, dar cu alta audienta. Cred ca ti se potriveste mai bine.

                Nu ai avut tu si un Infiniti? Cum se compara?
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Sa o stapanesti cu placere si fara probleme ! Este fix aceasi motorizare de pe RAV-4 hibrid corect ? Bine interiorul/exteriorul nici o legatura cu Rav-ul..

                  Comment


                  • #10
                    Sa-l stapanesti sanatos si fara probleme! Din ce am auzit despre modelele noi (< 5 ani) de la Lexus hibride, nu prea are cum sa te dezamageasca.
                    Mai pune si tu o impresie, doua dupa ce va acomodati un pic unul cu altul...
                    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                    Comment


                    • #11
                      Sa o conduci cu placere si la multi km. fara probleme !

                      Comment


                      • #12
                        Felicitari pentru achizitie!!!

                        Comment


                        • #13
                          wow, felicitari pentru achizitie!
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc frumos!

                            @scarr - initial ma uitam la varianta de baza, livrarea era estimata undeva la sfarsitul lunii iulie si ma cam deranja faptul sa dau atatia bani si sa nu am incalzire in scaune (sunt tare friguros), asadar am reusit sa fac un efort financiar (dupa cum spune @BV26CAT, astrele s-au aliniat bine) si sa iau un exemplar mai dotat.

                            @ticker - din septembrie asteptam dupa un CR-V, deja terorizam consilierul de vanzari. Am avut eu prea multe pretentii (Sensing, pret de black friday, culoare, si nu in ultimul rand, nerabdarea sa o am), cei de la reprezentanta au fost extrem de flexibili dar depind si de importator. Da, am avut Infiniti FX30d/QX70, ar fi mai potrivita o comparatie cu Lexus RX. Chiar daca Infiniti se lauda cu o precizie de asamblare de 0.4mm, nu am vazut/simtit ca Lexusul sa fie sub - chiar dimpotriva.

                            @botz - exact, motorizarea este comuna cu cea de pe RAV4 hybrid. NX-ul in sine este bazat cat de cat pe RAV4. Totusi, sper ca nu e doar un RAV4 imbracat frumos - CR-Vul mi se pare multe peste RAV4.

                            @Wagner - stiai ca de anul acesta ofera 10 ani garantie pe propulsia hibrida?

                            Comment


                            • #15
                              Infiniti, apoi Lexus NX. Bravo, ai gusturi bune la masini! Sa o stapanesti sanatos! Si eu cochetez cu ideea de a renunta la Mercedes si SX4 si sa imi iau un SUV din asta mai micut cu care sa le fac pe toate. Daca treceai de la FX45 la NX-ul asta poate era dureros, asa cred ca o sa iti placa mai mult.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment

                              Working...
                              X