sintax: '17 Honda Civic Tourer, 1.6 i-DTEC, MT, Executive + ADAS (German edition), White Orhid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Și eu cred că de la releu e problema. E vreo 100 lei.
    KMR
    Super Moderator
    Last edited by KMR; 31-03-18, 07:09.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #32
      Cand am luat eu primul CR-V, la fel, nu mergea aerul conditionat. Era si vara si era super cald in masina. Avea doar 400km... verde am vazut... masina noua... mama ei de masina. Am dus-o la service... acolo la fel, ca siguranta, ca nu, compresorul, ca una, ca ailalalta. Mai era ceva straniu, se aprindeau lumini prin bord, dar aleator.
      Si au stat 4 zile ca sa se prinda ca la computerul masinii un surub facea scurt sau nu facea masa sau asa ceva. Albisera, voiau sa schimba compresorul, computerul, alea, alea, nimeni nu stia ce are pana au dat de surubul ala.
      Apoi a mers brici 100k km, o masina senzationala.
      Dar ce, te pui cu shuruburile... scapase la controlu de la montaj, se uitase muncitoru in alta parte, cine stie.
      Masina am inteles ca anunta prin scoaterea din circuit a consumatorilor de curent ( in cazul asta AC) ca nu e ceva in regula pe undeva.
      Sau aveti releul... trebuie vazut.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • #33
        sa speram ca este ceva light si usor de reperat. daca o sa fiu nevoit sa astept cine stiu cat dupa un compressor sau alte lucruri, clar ma supar tare :-) cu siguranta (desi nu vreau treaba asta) episodul acesta ma enerveaza putin - stiu ca nu este un capat de tara (cel putin in acest moment nu pare) dar nu este normal ca la o masina noua si in special la o Honda sa patesc o treaba de acest gen. in fine.....

        in alta ordine de idei, am comandat si kitul lui Rick - dimmable multi colour OEM plug & play ptr iluminare ambientala. sper sa imi ajunga in curand toate piesele comandate sa ma apuc de adaugat la masina.

        inca in suspans "hornul sau goarna" :-) si led-uri ca sa schimb "filamentele" de prin masina - astept sugestii aici de la voi. ma tot uit pe ebey de cinezisme, dar parca sa zic ca oferte este asa varianta ca nu stiu ce / de unde sa aleg si ma gandesc sa merg pe ceva deja testat de catre voi.
        www.soundlightvideo.ro
        www.slvservices.ro
        EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
        '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

        Comment


        • #34
          Ca tot vorbeam zilele trecute si mie mi-a dat rateu releul azi. Maine il schimb, doar il am in torpedou.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #35
            Schimbat releul. Rezolvat problema in 50 de secunde...
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              ma vaitam de programarea la RAR.....pistol cu apa fata de inmatriculari auto. Primul slot liber tocmai pe data de 21.06 - este strigator la cer ce se intampla in tara asta. Numerele actuale de Germania imi expira pe 20.04 - o sa stau 2 luni pe tusa cu masina. Imi vine sa urlu sa strang pe cineva de gat, sa injur sa bat pe cineva - este inadmisibil o asemenea magarie!
              www.soundlightvideo.ro
              www.slvservices.ro
              EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
              '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

              Comment


              • #37
                Originally posted by sintax View Post
                ma vaitam de programarea la RAR.....pistol cu apa fata de inmatriculari auto. Primul slot liber tocmai pe data de 21.06 - este strigator la cer ce se intampla in tara asta. Numerele actuale de Germania imi expira pe 20.04 - o sa stau 2 luni pe tusa cu masina. Imi vine sa urlu sa strang pe cineva de gat, sa injur sa bat pe cineva - este inadmisibil o asemenea magarie!
                Nu afirm ci intreb:
                Programarea intr-un alt oras este posibila ???
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • #38
                  Nu. Se inmatriculeaza doar in orasul de resedinta.
                  Varianta mai rapida, dar costisitoare este sa apelezi la o firma de acte auto si sigur te rezolva in cateva zile.
                  Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                  sigpic
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                  Comment


                  • #39
                    A venit caldura. Si-a mai dat drumul AC-ul? oricum, vedem maine ce zic prietenii de la service.

                    Da, incearca si tu sa o inmatriculezi prin intermediari. Dureaza mai putin.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      nu. AC ul nu functioneaza. vedem maine despre ce este vorba

                      referitor la inmatriculare incerc sa vad daca am pe cineva care stie pe cineva care cunoaste pe cineva la biroul de inmatriculari! daca nu, ramane varianta la "samsarii" de dosare, ca de, sistemul desi conceput sa usureze viata contribuabilului, a fost transformat intr-un instrument prin care niste smecheri sa faca bani! Refuz sa cred ca termenul de programare de aproape 3 luni din acest moment, poate sa fie unul adevarat! Tipic Romanesc

                      in alta ordine de idei au inceput sa imi ajunga piesele comandate la amicul din Anglia. sper ca dupa Paste sa le am acasa ca sa incep operatiunile de montaj
                      www.soundlightvideo.ro
                      www.slvservices.ro
                      EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                      '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                      Comment


                      • #41
                        Si am fost si la constatare.....surpriza, nu aveam un gram de refrigerant in instalatie. Remediat situatia, incarcat instalatie, proba si totul ok. Insa nu! treaba faina nu se sfarseste aici. Surpriza cea mai mare a fost cand cei de la Autoklass Ploiesti mi au cerut sa platesc costul operatiunii de incarcat instalatie, vidat etc, pe motiv ca Honda Romania nu considera aceasta problema una de garantie. Adica se pare ca HTR considera ca daca se cumpara o masina noua si la aceasta masina ac ul nu functioneaza pe motiv de lipsa refrigerant (fie ca nu a fost sau a fost pierdut), nu este treaba lor. Deviz plata, 850 ron. Am comunicat catre Autoklass ca nu platesc acest deviz si mi au comunicat politicos ca nu este o problema, doar ca in aceste conditii nu pot ridica masina de la ei. Le spun ca o sa fac reclamatie la importator, iar raspunsul lor a fost unul sec: chiar va rugam, ca pe noi ne uschesc repede! Am inteles atunci ca cei de la Autoklass anticipand o lupta de durata, timp pierdut si nervi irositi, au preferat sa paseze mingia in curtea clientului. Ma declar complet socat de aceasta situatie - sincer, cand am decis sa cumpar o a 2 a Honda, nu am anticipat ca o sa ajung sa fiu pus intr o astfel de situatie. In sfarsit...acum cu toate hartiile, garantie, deviz, factura interventie ma pregatesc sa duc speta spre o rezolvare (sper eu, desi cei de la Autoklass pareau extrem de convinsi ca nu o sa rezolv nimic), catre HTR. ma poate ajuta cineva cu un contact unde pot prezenta aceasta situatie?

                        Multumesc
                        www.soundlightvideo.ro
                        www.slvservices.ro
                        EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                        '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                        Comment


                        • #42
                          Incredibil! Nesimtire mioritica... Sper sa rezolvi pe garantie problema. Daca nici HTR nu te rezolva, mai exista OPC sau cum ii mai zice acum.
                          P.S. Am inteles ca Honda Trading e doar importator, nu reprezentanta Honda, ceea ce le cam da voie sa faca ce vor ei. Bafta!

                          Comment


                          • #43
                            Cum mă 850 lei? Costă 100 lei oriunde reumplerea cu freon și ulei. Și cum să-ți sechestreze mașina? Cam tupeiști cei de la Autoklass? Aveau acceptul tău de a remedia pe bani treaba?
                            Sincer, nu știu cum e cu HTR-ul dar ăia mi se par foarte nesimțiți. Eu i-aș reclama la ANPC.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #44
                              cred ca numerele de telefon de pe sit ul hondatrading.ro sunt date la oha. incerc de mai bine de 30 de minute sa sun la acel numar, si nu se formeaza - apelul se inchide automat.

                              aveti alte cai de contact ptr ei, adrese de mail, numere de telefon?

                              l.e1

                              @KMR

                              acordul meu nu l-au avut - adica nu m-au anuntat ca trebuie sa platesc ceva sau cat trebuie sa platesc decat cand mi-au prezentat devizul. atasez ptr exemplificare.......

                              din motive ce tin de confidentialitatea datelor am sters lucrurile ce tin de mine si de persoana care a gestionat reparatia mea - baiatul a fost chiar ok si parea stanjenit si el de situatie.

                              recunosc ca nu am vrut sa fac circ pe acolo si nici nu m-am atacat despre suma in sine tinand cont ca aceasta interventie nu are cum sa nu intre pe garantie, indiferent ce motive de bullshit pot sa fie invocate. si daca am ales ca astazi sa nu ma umplu de spume, asta nu inseamna ca dupa ce trec aceste sarbatori, nu o sa ma ocup de aceasta situatie si stiu si sa ma port si ca la usa cortului daca este cazul, asta desi prefer sa rezolv lucrurile cu tact si bun simt daca se poate

                              l.e2

                              imposibil de contactat Honda la acel numar......este fix degeaba......

                              le-am lasat un mail folosind formularul de contact, si am explicat in mare situatia. sper sa fiu contactat in curand.

                              va tin la curent
                              Attached Files
                              sintax
                              Senior Member
                              Last edited by sintax; 05-04-18, 14:21.
                              www.soundlightvideo.ro
                              www.slvservices.ro
                              EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                              '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by KMR View Post
                                Cum mă 850 lei? Costă 100 lei oriunde reumplerea cu freon și ulei. Și cum să-ți sechestreze mașina? Cam tupeiști cei de la Autoklass? Aveau acceptul tău de a remedia pe bani treaba?
                                Sincer, nu știu cum e cu HTR-ul dar ăia mi se par foarte nesimțiți. Eu i-aș reclama la ANPC.
                                Eu am facut in vara operatia asta la ASKO si nu cred ca a fost mai mult de 100 lei.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X