sintax: '17 Honda Civic Tourer, 1.6 i-DTEC, MT, Executive + ADAS (German edition), White Orhid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by KMR View Post
    Asta e ca īn perioada īn care aveam Skoda Fabia și la revizie, prima dată, mi-au pus lichid de spălat parbrizul OEM și costa cred că vreo 50 lei litrul , acum 12 ani. Le-am spus să-l scoată, că eu n-am cerut și nu plătesc așa ceva. Și nu l-am plătit.
    Oricāt ar costa, trebuie să aibă acceptul tău. Altfel.... nu plătești.
    Originally posted by sintax View Post
    ok si tu cum procedai cand masina era la ei, reparatia deja facuta fara sa te anunte in prealabil despre cost? lasai masina acolo? faceai scandal in showroom? chemai politia, ANPC? adica vreau sa inteleg si eu unde am gresit, asta ca sa stiu daca viitoare sa nu mai fiu atat de fraier :-(

    probabil cea mai mare greseala a fost cand am considerat ca nu are cum sa se incerce sa se bata joc de un client in asa hal. oare cand o sa ma invat minte in ce tara traiesc, si o sa incep sa ma comport ca atare?


    Păi am zis cum am făcut īntr-o situație similară. Clar că nu plătești. N-au acceptul tău, nu plătești.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #62
      Problema garanţiei la nivel european din păcate vine de mai de sus, nu de la HTR. Acum ceva vreme am cumpărat o mașină din Germania care īncă mai avea garanție (tot Honda) iar dealer-ul de acolo mi-a confirmat că īn Romānia mașina nu va mai fi acoperită de garanția din Germania.
      Oricum, răspunsul HTR mie mi se pare destul de clar. Dacă e un defect ascuns, se rezolvă īn garanție, īn Romānia.
      Totuși astea sunt detalii care īn mod normal pe tine ca și client final nu ar trebui să te intereseze. Mașina īn garanție => rezolvarea defectului ascuns. Īnsă, Romānia.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #63
        multumesc baieti.

        sper sa rezolv cumva - pana la urma castigi / pierzi in viata, asta este clar, doar ca nu support nici neam sa fiu luat de prost. asta ma doare cel mai tare - cumperi masina noua si te trezesti ca nu ai "Freon" in instalatie. aiurea cu spume - in ritmul asta o sa ne trezim ca masinile o sa vina si fara ulei de motor....ma simt efectiv inselat, si cel mai mult ma doare ca reprezentantii marcii fac treaba asta fara nici un stress sau respect fata de cel / cei ce le cumpara fiarele
        www.soundlightvideo.ro
        www.slvservices.ro
        EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
        '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

        Comment


        • #64
          'Customer obsession' lipseste clar de la Honda Romania.

          Din punctul meu de vedere, Honda Romania ar trebui sa iti suporte cheltuielile si sa rezolve intern problema intr-un fel sau altul cu dealerii.

          E mai important in final sa ai un client fericit. Un client fericit e posibil sa mai cumpere de la tine in viitor si sa-ti recomande serviciile si altora.

          Comment


          • #65
            Eu am 1.80 si vreo 70kg cu tot cu haine si cu cravata, deci e foarte probabil sa imi gasesc o pozitie confortabila la volan.
            Cat despre drumuri lungi, sunt nevoit sa fac o data la 2 luni un drum dus-intors Germania-Romania. Oricum, abia astept sa o conduc pana in tara sa vad cum e. Apoi o sa iti spun parerea mea.
            O singura chestie mi s-a parut usor neplacuta: oglinda retrovizoare din interior cu toate plasticele pe care e montata parca limiteaza putin vizibilitatea spre dreapta sus. Ramane de vazut daca a fost doar ceva de moment sau chiar e real. Poate dupa acomodarea cu masina senzatia o sa dispara, stiu ca masina perfecta nu exista, trebuie sa fie ceva care displace.

            Comment


            • #66
              in speranta ca ma misc mai repede cu inmatricularea, ieri am fost la samsarii de inmatriculari - surpriza au zis ca ei nu mai fac asa ceva, spunand ca multi dintre ei au deja dosare penale pe acest motiv, si nimeni nu se mai risca. mi-au spus ca nu am ce sa fac si sa imi pastrez programarile deja facute. am facut actele necesare ptr dosarele la anaf, numere rosii si inmatriculare si acum astept. astia la birou imi spunea ca la anaf nu o sa mai platesc iar TVA, astia cica o sa imi emita un certificate de neplatitor TVA si ca transferul se va face automat intre anaf Romania si Germania - eu nu cred treaba asta - adica asa este normal dar nu vad eu anaf-ul din Romania capabil de o astfel de realizare, iar ptr ei este ult mai usor sa ma puna pe mine sa platesc TVA si in tara, urmand ca ulterior eu sa fac cumva sa imi recuperez TVA ul achitat in Germania - ramane de vazut.

              tot cei de la birou mi-au spus sa anulez programarea de azi de la RAR Calarasi, pe motiv ca o sa imi expire avizul lor si sa fac programare mai aproape de data inmatriculari. in fine...

              referitor la problema de garantie, ieri am facut un mail documentat cu toate actele (achizitie, dovada reparative, factura etc) si trimis direct la Honda UK Swindon. astazi imi fac timp si scriu si la Honda Trading Germania. am vb si cu dealer-ul Honda de unde am cumparat masina, si acesta a confirmat ca cel mai bine in cazul de fata, in care HTR nu imi accepta reparatia pe garantie, sa informez HT Germania si HT UK despre aceasta problema, si sa solicit interventa lor pentru solutionare problema. vedem ce si cand primesc raspuns din partea lor.
              www.soundlightvideo.ro
              www.slvservices.ro
              EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
              '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

              Comment


              • #67
                Originally posted by sintax View Post
                nu am condus citroen C-Elysee - eu am comparat civic-ul cu accordul CL7 pe care il am. diferentele sunt enorme - ma refer exclusiv la confortul simtit la drumuri foarte lungi gen, 5 - 6 sute de km intr-un foc. asa pe drumuri scurte / medii, masina este ok. acum nu trebuie sa te raportezi neaparat la feeling ul meu - tine foarte mult si de obisnuinta dar cred ca si de de "gabaritul" soferului :-) eu is mai pufos de fel si parca sa zic ca sufar putin in masina asta. nu este ceva de speriat - eu zic sa stai linistit ca ai facut o alegere corecta. acum intre noi fie vb, ptr acele exceptii cand faci un astfel de drum nu trebuie sa te stresezi prea tare. personal cred ca intr-un test drive nu aveai cum sa vezi o chestie de acest gen.
                Am reusit sa iau masina de la reprezenanta si sa vin cu ea in Romania. Nu regret deloc alegerea facuta, e o masina compacta fantastica din punctul meu de vedere.
                Referitor la claxonul masinii, inca de la prima actionare mi-au venit in minte cuvintele tale "gornica asta de bicicleta". Din interior chiar se aude ca trompeta de pe bicicleta postasului, insa sa stii ca afara perceptia este cu totul alta, chiar suna a claxon de masina.
                Last edited by SilviuZ; 30-04-18, 20:00.

                Comment


                • #68
                  ma bucur ca esti multumit de masina. dupa cum spuneam, fiecare avem un feel personal si din acest motiv ti-am sugerat sa nu te legi neaparat de cum vad eu lucrurile. chestia cu claxonul am vazut si eu - de afara se aude ca un claxon mai normal dar in masina, tot jale este

                  azi am reusit sa scot si eu numerele provizorii - stau cu masina in parcare si nu o pot misca de pe 20.04, asa ca azi am chef sa ma "dau" o tura, doua, noua :-)

                  nu am primit nici un raspuns legat de problema mea nici de la HT Germania si nici de la HT UK - azi sun la HT UK si fac spume la telefon - o sa ii invat frumoasele injuraturi autohtone. mama lor de hoti!
                  www.soundlightvideo.ro
                  www.slvservices.ro
                  EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                  '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                  Comment


                  • #69
                    si o veste buna......

                    am vb cu dealer-ul din Germania de unde am cumparat masina, si a confirmat ca a fost contactat de catre cineva de la HTR DE privind situatie mea. Din pacate cum eu nu vb Germana, mail-ul a fost trimis in Engleza asa ca banuiesc ca au avut ceva dificultati in a intelege ce inseamna "Fuck your mama's dead relatives!" Din ce am inteles, HTR DE va rezolva problema mea cu cei de la HTR RO. Acum ramane de vazut si cum o rezolva........

                    ca sa ajung la acest punct, nu a fost nevoie decat de:

                    - 5 mailuri trimise la HTR UK - fara nici un raspuns
                    - 10 reclamatii inregistrate la HTR DE folosing formularul lor online - aici eu nu am fost contactat de catre ei, dar macar au discutat cu dealer-ul care a vandut masina, practic pot sa consider ca m-au contactat. Mentionez ca aici a intervenit si bariera lingvistica, reclamatiile fiind scrise in Engleza!
                    sintax
                    Senior Member
                    Last edited by sintax; 04-05-18, 09:34.
                    www.soundlightvideo.ro
                    www.slvservices.ro
                    EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                    '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                    Comment


                    • #70
                      si am primit raspunsul (in Germana evident) de la HTR DE.

                      concluzia din ce inteleg prin traducerea googalita, garantia internationala este fix pix, si daca ceva pica in garantie si ai ghinionul sa locuiesti intr-o alta tara fata de cea de unde ai cumparat masina, cu toata garantie o sugi......frumos, asta daca nu mergi sa rezolvi problema la Honda in tara de unde ai cumparat masina.....acum nici traducerea nu este una chiar ok, si este posibil ca ceva "nuante" sa imi scape. poate ma ajuta cineva (vorbitor de Germana) cu o traducere mai aproape de realitate?

                      "Sehr geehrter Herr Sorin-Adrian,

                      wir danken Ihnen für Ihre E-Mail und dass Sie sich mit Ihrem Anliegen an die Honda Kundenbetreuung gewandt haben. Für die außergewöhnlich lange Bearbeitungszeit Ihrer E-Mail bitten wir Sie um Entschuldigung. Dennoch möchten wir es nicht versäumen, kurz auf den von Ihnen geschilderten Vorfall einzugehen.

                      Wir haben Ihre Zeilen aufmerksam gelesen und können verstehen, dass die notwendige Reparatur Ihres Honda Civic nicht angenehm und mit einigem Aufwand für Sie verbunden ist.

                      Grundsätzlich kann die Überprüfung und Behebung der von Ihnen angesprochene Punkte nur durch Ihren Honda Vertragspartner erfolgen.
                      Falls ein Fehler in Werkstoff- oder Werkarbeit gemäß unseren derzeit gültigen Garantiebestimmungen an Ihrem Fahrzeug vorliegt, kann Ihr Honda Vertragspartner einen entsprechenden Garantieantrag in unserem Garantie- und Servicecenter stellen. Die Fachabteilung wird dann diesen Antrag prüfen und über die Freigabe entscheiden. Aus diesem Grund ist eine direkte Stellungnahme zu Ihrer Schilderung ist uns von hier aus jedoch nicht möglich, da jeder Honda-Partner als eigenständiger Unternehmer auf eigenen Namen und eigene Rechnung handelt. Wir sind ihm gegenüber nicht weisungsbefugt.

                      Wir hoffen, mit diesen Informationen trotzdem weitergeholfen zuhaben und wünschen Ihnen alle Zeit gute Fahrt mit Ihrem Honda Civic.

                      Mit freundlichen Grüßen

                      Fatis Atug
                      "

                      astept si parerile voastre legat de cum / ce unde sa ma duc si sa fac. per total, incep sa regret prostia facuta, si anume achizitia unei masini din Germania, dar sincer, nu ma asteptam la asa ceva
                      sintax
                      Senior Member
                      Last edited by sintax; 04-05-18, 13:55.
                      www.soundlightvideo.ro
                      www.slvservices.ro
                      EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                      '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                      Comment


                      • #71
                        Pe scurt - dealerul trebuia sa faca o sesizare la Honda DE, pe garantie, Honda sa-si dea avizul si sa se efectueze operatiunea decontata.

                        Adica altfel decat a facut Autoklass. Atat Autoklass cat si Honda Tr s-au acoperit (cu rahat) si ti-au dat teapa pe motivul ca nu e luata masina de al ei.
                        Personal n-as da vina pe nemti (decat daca ti-au vandut masina stiind de defect - iar aici sunt circumspect).

                        Teapa e cu m'en-fische-ismul romanesc cu sa moara capra vecinului... tara de rahat, oameni de rahat. Ai ramas cu paguba (nu e imensa), dar eu nu m-as mai stresa cu ea. Nu are rost si nu mai cred ca rezolvi nimic.

                        Singura sansa e plangerea la Honda UK, dar nu vad sorti de izbanda...
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          De ce zici asta? Daca le arata alora de la Autoklass mailul asta si le cere returnarea sumei? Daca refuza, plangerea catre OPC cu acelasi mail de la Honda DE drept dovada de cum ar fi trebuit sa procedeze Autoklass. Macar sa vada nesimtitii ca nu le merge asa usor cu tepele.
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by sintax View Post
                            si am primit raspunsul (in Germana evident) de la HTR DE.

                            concluzia din ce inteleg prin traducerea googalita, garantia internationala este fix pix, si daca ceva pica in garantie si ai ghinionul sa locuiesti intr-o alta tara fata de cea de unde ai cumparat masina, cu toata garantie o sugi......frumos, asta daca nu mergi sa rezolvi problema la Honda in tara de unde ai cumparat masina.....acum nici traducerea nu este una chiar ok, si este posibil ca ceva "nuante" sa imi scape. poate ma ajuta cineva (vorbitor de Germana) cu o traducere mai aproape de realitate?
                            Nu este adevarat. Eu am luat masina din Ungaria si tot ce a trebuit sa fie rezolvat pe garantie a fost rezolvat la ASKO fara absolut nici o obiectie, sau incercare de a se eschiva. In plus, mi-au confirmat ca garantia este valabila oriunde in Europa si ca nu conteaza din ce tara ai cumparat-o. Au verificat in baza de date, au gasit-o acolo si si-au facut treaba. Deci e o vrajeala ce ti-au zis nemtii. Oricum nu inteleg boaba...
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #74
                              sincer pe mine chestia asta ma oftica tare rau. mai mult decat teapa de la Autoklas, ma oftica lipsa de respect a Honda fata de client. adica sa speli rufele jegoase in fata mea, este absolut halucinant. refuz sa cred ca nu exista o solutie ca ei sa resolve problema asta, fara sa aflu eu cat de "rupti" in fund sunt ei privind o politica unitara in Europa pe segmentul de garantie, si cum, desi se spune clar ca aceasta garantie este recunoscuta all over, te trezesti ca fiecare tara (mult sau mai putin bananiera), interpreteaza cum vrea pixu' ei ceea ce inseamna garantie si cum se / te acopera ea........

                              jenant. de lasat nu ii las. o sa le trimit zilnic la toti mail-uri peste mail-uri pana se satura.
                              www.soundlightvideo.ro
                              www.slvservices.ro
                              EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                              '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                              Comment


                              • #75
                                Chiar daca paguba nu e imensa,nici eu nu i-as lasa in locul tau,pana la urma e vorba de principiu.Din pacate cam asa merg lucrurile daca vrei sa obtii ceva.

                                Comment

                                Working...
                                X