Honda CR-V Diesel - zgomot in admisie la accelerare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda CR-V Diesel - zgomot in admisie la accelerare

    Salutare tuturor,

    Numele meu este Sebastian, sunt din Arad, si de cateva luni am achizitionat o Honda CR-V 2.2 Diesel, an de fabricatie 2008.

    Imi place tare masina si cred ca e una din cele mai faine pe care le-am avut (inainte am avut o Toyota Avensis), si din cate se pare voi ramane la masini japoneze.

    In urma cu 2 saptamani am fost sa-i fac revizia periodica la dealerul Honda din Arad (ulei, filtre) si dupa revizie, in momentul cand am plecat de la service am constatat ca a aparut un zgomot ciudat la motor, ca un 'marait' , asemanator cu 'bataia' de avans la un motor pe benzina.

    Zgomotul se aude doar in sarcina, undeva intre 1500-2500 de ture, si se aude doar din cabina, undeva in partea stanga (stand la volan).

    M-am intors imediat la service, si au verificat daca traseele de la admisie sunt la locul lor si bine inbinate, au verificat daca filtrul de aer este etans, dar nu au gasit nimic.

    Problema e ca nu stiu de unde vine zgomotul si cum a aparut asa, dupa revizie.

    A mai patit cineva ceva asemanator ?

    Orice informatie venita din experienta e bine venita.

    Multumesc in avans !

  • #2
    Salut!

    Zgomotul de care vorbesti este posibil sa vina de la calitatea motorinei, care ar pute produce in sarcina unele detonatii suplimentare la exploziile din cilindri.
    Poate ar fi bine sa schimbi furnizorul/statia de alimentare.

    Sau, ma mai gandesc la functionare imperfecta a pulverizarii motorinei de catre unul sau mai multe injectoare, tot ca urmare a unor impuritati din motorina utilizata.
    Filtrul de motorina l-ai mai schimbat pana acum? Eu il schimb la fiecare revizie de 20K km, sa fiu linistit. Stiu, e scump si manopera de inlocuire la fel.

    Un tester la service ai incercat? Poate se gaseste ceva in loguri.
    Succes..!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspuns @ro861 !

      Revizia fiind facuta la dealerul Honda, au pus-o pe tester imediat si nu au depistat nimic, totul este in parametri (presiune turbo, injectoare, etc).

      Am mers cu tehncianul de la service cu testerul pe masina ca sa o vada si in sarcina....si nimic, totul pare ok pe tester.

      Si cei de la service au spus ca e posibil sa fie de la motorina, dar desi am alimentat de la alta statie, si intre timp am facut si un drum de Austria (cu motorina alimentata de acolo), zgomotul a ramas.

      Filtrul de motorina au spus ca nu e necesar sa fie schimbat, si imi vine greu sa cred ca zgomotul sa fie cauzat de acesta.

      Comment


      • #4
        Daca zgomotul persista, sunt doua posibilitati: ori incet-incet dispare, iar asta ar insemna ca a fost intr-adevar de la motorina, ori se agraveaza si atunci probabil ca vei putea tu, sau undeva in service, sa te lamuresti.
        Oricum, cred ca e neplacut sa stai asa cu sabia lui Damocles deasupra capului, dar daca zici ca in service nu au gasit nimic anormal, nu stiu ce sa zic...
        Timpul le rezolva pe toate, se zice....
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #5
          Stati la Arad... aveti marele avantaj de a merge usor la Szeged la service Honda de acolo... niste oameni senzationali.
          Nu va mai lasati pacalit de cei de la Arad.
          Ce service e ala in care sa nu se poata sti ce face un zgomot la motor???
          http://www.hondafan.ro/forum/showthr...onda-in-Szeged

          https://www.facebook.com/hondacentrumszeged/
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #6
            GATA...s-a rezolvat !

            Am fost la Compas Group la Nicu Sudrijan si a identificat sursa zgomotului....era flansa de etansare dinntre caseta de directie si habitaclu, mai precis flansa prin care trece coloana de directie spre compartimentul motor, si care nu a mai fost pusa la loc dupa revizia de la Honda Arad !

            Astfel zgomotul motorului si al turbinei se propagau in habitaclu..

            BRAVO Nicu Sudrijan, Compas Group are cu cine se mandri !

            RUSINE Honda Arad

            Comment

            Working...
            X