PCV Valve la Jazz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PCV Valve la Jazz

    Stimati colegi,
    din pura curiozitate si din dorinta de a invata lucruri noi si utile pentru toti cei care poate se mai intreaba acelasi lucru, vin sa va intreb: daca ati schimbat aceasta piesa la Jazz-ul pe care l-ati detinut sau inca il detineti si cum ati ajuns la concluzia ca ar trebui schimbata?

    Eu am cumparat valva si urmeaza sa o schimb la 178k km in conditiile in care nu sunt sigur ca poate ar trebui schimbata. Ceea ce stiu sunt zecile de explicatii care se gasesc pe web cum ca nu este indicat sa umblam cu ea defecta si daca nu functioneaza corespunzator poate da consum de ulei. Deoarece costa putin este bine de schimbat oricum. Eu nu am gasit-o chiar ieftina deoarece am vrut originala si am sa o schimb zilele ce urmeaza. Cat despre comportamentul masinii dupa ce o schimb nu sper la nimic spectaculos, doar ca nu as vrea sa am gandaci pe creier ca puteam sa o schimb la timp si nu am schimbat-o. Cat despre consumul de ulei voi vedea daca va fi vre-o schimbare....

    Stima.
    ...
    I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

  • #2
    Incearca cateva detalii aici: http://www.hondafitjazz.com/manual/A...801FEAT00.HTML

    Comment


    • #3
      La Matiz trebuia schimbata tot la 2 schimburi de ulei, era consumabil, tot timpul se infunda, se slabea arcul ala si nu mai tinea supapa, etc. Am incercat sa o curat de cateva ori, dar nu merita ca era ieftina. La Honda nu se prea vorbeste de ea, si nici nu se verifica la service. Eu tin minte ca trebuia sa le spun de fiecare data sa o faca. Se verifica asa cum e descris mai sus.
      .
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 15-03-18, 09:37.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • #4
        s-a schimbat valva...


        Treaba de 10 minute. Acces usor din partea dreapta, dupa ce in prealabil se da filtrul de aer jos.
        Se scoate din partea blocului, se da jos colierul, se pune inapoi si se introduce prin presare (usor) inapoi in blocul motorului.
        Ceea ce am sesizat este ca mi-a disparut un zgomot pe care il sesizam uneori in sarcina (ca si cum ai sufla cu un pai intr-un pahar cu apa). Despre consumul de ulei voi vedea dupa 2-3000 km.
        Valva inlocuita prezinta uzura sesizabila, dar inca era functionala.

        Stima.
        ...
        I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

        Comment


        • #5
          Seby, mai esti pe aici ? A mai ciupit ulei masina dupa ce ai schimbat valva?

          Tu aveai vreo eroare de la ea?
          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

          Comment


          • #6
            Am schimbat si eu valva PCV. Destul de dificila operatiunea la service deoarece s-a spart cand au încercat inițial sa o scoată pe cea veche.
            Nu am observat nici o schimbare in comportamentul mașinii cu noua valva.
            O sa urmăresc joja de ulei, deoarece înainte să schimb valva PCV, uleiul scădea pe joja de la maxim la minim in circa 8-10k km (cam de la schimb la schimb). Am făcut si schimbul de ulei si filtre, însă mi-au scăpat ceva mai mult ulei, nivelul fiind acum cu 2-3 mm peste maxim.
            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

            Comment


            • #7
              Originally posted by fbogdan View Post
              Seby, mai esti pe aici ? A mai ciupit ulei masina dupa ce ai schimbat valva?

              Tu aveai vreo eroare de la ea?
              Salut.
              Greu cu timpul si intru rar pe forum...
              Chiar daca e tarziu, raspund: nu pot sa-mi dau seama exact deoarece il pierd pe la semeringul de la vibrochen, pe care l-am cumparat de vreo 2 ani si nu gasesc timp sa-l schimb.
              Masina este la sotie si circula ea mai mult, eu doar completez cu ulei cand este cazul.
              Poate aveam pitici pe creier, poate nu, dar am sesizat ca-mi disparuse un greieras dupa inlocuirea acestei valve, in special in plaja 1800-2500 rot/min.
              ...
              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

              Comment

              Working...
              X