Discuri si placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri si placute de frana

    Salutare tuturor!

    Niste pareri pentru discuri si placute aftermarket pentru Honda Jazz GD fabricatie 2006 mi-ar fi de folos.
    Acum 5 ani am pus originale Honda si discurile si pacutele la Carpati Motor si din cate imi aduc aminte au costat foarte mult (chiar exagerat). La ultima verificare in service mi s-a spus ca trebuie schimbate atat discurile cat si placutele la toata masina. Asta mi-am dat si eu seamam dupa sunetul infernal pe care il scot atunci cand franez. De la inceput cele Honda au fost mai slabe... trebuia sa apesi hotarat ca altfel te teleportai la cativa cm de masina din fata. Si scartaitul a inceput la cateva saptamani dupa ce le-am cumparat.
    As vrea sa cumpar niste discuri si placute aftermarket dar ceva calitativ care sa fie mai promte la franare si sa nu inceapa sa scartaie imediat dupa ce echipezi masina cu ele.

  • #2
    Salut.
    Eu folosesc momentan Mapco (un set complet fata/spate) dar discurile sunt cele originale inca.
    Ce pot sa-ti spun este ca, ca raport calitate/pret sunt ok la un regim normal de mers, cu specificatia ca la viteze mici (sub 30km/h) uneori mai scartie (de noi) si la viteze mai mari nu stralucesc. Eu le-am luat direct din Germania si sunt sigur ca sunt ceea ce trebuie, dar nu cred ca o sa mai iau. In schimb vreau sa incerc produsele Herth+Buss tot facute in Germania si folosite cu succes de multi mecanici. O sa fac un schimb complet placute si discuri.

    Stima.
    ...
    I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

    Comment


    • #3
      Merci! Franeaza promp sau trebuie sa apesi cu forta in pedala ca sa franeze ca la mine. Mecanicul la care am fost mi-a recomandat TRW si discurile si placutele.

      Comment


      • #4
        Salut.
        Am schimbat eu de curand placutele si discurile pe fata la Jazz. Am pus placute Textar si discuri Trw. Sunt foarte multumit de cum franeaza acum. Inainte masina avusese discurile originale (dar foarte uzate) si placute Trw. Dupa aprox 3 ani si 65k km placutele Trw erau putin trecute de jumatate dar masina nu ma multumea la franare. Cand le-am dat jos erau foarte lucioase si tari, ziceai ca sunt din ceramica. Cu noul setup am un feedback mult mai bun si "musca" foarte bine cand atingi frana. Nu am avut niciun fel de zgomote.

        Comment


        • #5
          Ok! Merci de raspuns! O sa caut si combinatia asta sa vad la ce pret ajung. Cred ca o sa le pun tot asa textar cu trw daca zici ca franeaza bine. Trebuie neaparat sa le schimb...de fiecare data cand trec de pe alta masina pe jazz-ul meu la primele frane trec prin niste emotii...

          Comment


          • #6
            Si la mine franeaza prompt, ba chiar dupa aproape 20k km inca nu reusesc sa franez finut la viteza mica si masina se cam opreste brusc.
            Sa nu fie nevoie de 1-2 kituri de reparatie la tine daca zici ca e chiar asa de nasoala situatia. Dar pedala este tare sau moale la apasare?
            Cati km ai cu masina pe actualele placute?
            ...
            I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

            Comment


            • #7
              Pedala este moale, la service au zis ca nu are nimic pe la sistemul de franare doar ca trebuie schimbate discurile si placutele. De cand le-am schimbat am facut 50-60k km deci e de inteles ca trebuie schimbate placutele

              Comment

              Working...
              X