Apa in lăcașul rotii de rezerva

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apa in lăcașul rotii de rezerva

    Bună ziua, sunt posesorul și unui Jazz din 2002. Īncă din vara am găsit apa īn lăcașul rotii de rezerva, am presupus la īnceput ca am vărsat un bidon de apa, aveam unul īn portbagaj. Doar ca problema persista... Aveți idee cum se rezolva problema asta? Dacă a mai avut cineva asa ceva?
    Mulțumesc

  • #2
    Uită-te sub barele longitudinale de pe plafon prima oară.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #3
      Probabil un cheder uzat la haion?

      Comment


      • #4
        E o problema destul de intalnita pentru modelul asta de Jazz. Stiu ca citisem ceva despre asta acum cativa ani, dar poti cauta pe Google/YouTube despre problema asta.

        Comment


        • #5
          http://www.beardmorebros.co.uk/websi...jazz_leak.html

          Poate te ajuta link -ul de sus. E o problema cunoscuta si s-a discutat mult pe site-urile de specialitate.
          Succes.
          ...
          I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

          Comment


          • #6
            scoti totul din portbagaj....te bagi in portbagaj cu o lanterna iar cineva de afara sa toarne apa cu furtunul in abundenta.
            Inca o problema ce trebuie avuta in vedere .... pozitia parcarii....pe loc drept...inclinat stanga - dreapta etc ..

            Comment


            • #7
              Cel mai probabil este ceea ce este prezentant in link-ul pus mai sus de catre @sebybastian
              Am un prieten care a avut aceeasi problema cu un Jazz din 2008.
              A mers la Asko iar oamenii de acolo stiau despre problema.
              S-a rezolvat cu inlocuirea chitului/masticului exact cum este prezentat in link.
              Suplimentar poti verifica si chederul dar cel mai probabil este chitul/masticul de la imbinare crapat.

              Comment


              • #8
                Problema e ca nu explica in tutorial cum se scot barele longitudinale de pe plafon.
                Am si eu aceeasi problema si desi stiu unde e buba, sunt blocat la demontarea barelor.
                Daca trag in sus de ele se pare ca forteaza in ceva (ceva sta sa se rupa), iar de impins fata sau spate, nu se urnesc deloc.
                Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                Comment


                • #9
                  Glisează-le īn față /spate (nu mai rețin exact) și pe urmă vei putea să ridici īn sus de ele, din partea din spate.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #10
                    Sunt fixate cu o tija metalica, Trebuie sa tragi un pic spre spate ca sa zic asa, si ele au un locas in care sunt prinse, tragandu-le spre spate, ele culiseaza si le poti scoate.

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc de hinturi, poate incerc maine operatiunea.
                      Socrul meu e instalator, sigur gasesc pe la el un material water proof.
                      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                      Comment


                      • #12
                        Am reusit!
                        Cel mai usor se impige din fata catre spate si se ridica singura sina in sus, apoi iese si din spate foarte usor.
                        Am scos-o cu mana goala.
                        Acum ca am vazut unde e buba, o sa caut un mastic izolant, desi socrul meu imi tot recomanda silicon sanitar. Eu ma incapatanez sa gasesc alt izolant.
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment


                        • #13
                          Foloseste mastic pentru parbrize. Sa cureti bine zona respectiva, aplici si lasi masina nemiscata cat mai mult timp posibil, de preferat sa lucrezi la ea seara si o lasi pana a doua zi.

                          Comment

                          Working...
                          X