DORELUTA: '18 Honda CR-V 2.0 A/T Executive ADAS, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sa incerc sa te lamuresc putin. Da, zvacul nu este prezent ca la diesel. E o realitate.
    Ce poti sa faci este sa retrogradezi din padela stanga ( - ) una sau doua trepte si apoi o calci. Iti trebuie putin obisnuinta. Si mie mi-e greu pentru ca tin mana ceva mai sus si nu ajung rapid la clapeta. De asemenea vezi sa nu ajunga covorasul sub pedala de acceleratie. Altfel functia de kick-down o sa fie mai greu de folosit. Ancoreaza covorasul de cele doua cuisoare si daca nu are gauri facute, ii faci tu.
    Plierea automata nu o recomand iarna. Dar o poti face in cel putin doua modalitati.
    1. Tii apasat pe butonul de inchidere usi de pe telecomanda (adica apesi o data scurt si a doua oara il tii apasat).
    2. Apesi pe butonul de pliere la coborare.
    3. Banui ca ai o echipare ceva mai ridicata fata de mine, deci manualul

    Mirrorlink nu merge. E ok. Nici nu o sa mearga. Deci iti recomand sa nu-ti bati capul cu el. Avem un topic pe tema asta pe undeva pe aici.
    Consumul e asa si asa. 11.2 e foarte bun pentru traseu urban. Oricum nu te astepta la chestii marete. Consumul meu la drumuri lungi e intre 8 si 9%. La mers destul de tare si deloc la consum. Cu mult CC activ. In rest merge cat merge si consuma cat e nevoie.

    Comment


    • #17
      Originally posted by doreluta View Post
      Știam că schimbă faza lungă automat, n-am reușit, după cāteva replici dure din farurile celorlalți am renunțat )
      Salutare!

      Frumoasa masina, s-o stapanesti sanatos si la cat mai mult KM fara probleme!
      Despre faza lunga automata, aia se activeaza singura daca dai luminile pe Auto. Nu stiu cum faci, dar nu trebuie sa aprinzi tu faza lunga manual. Se da lumina pe Auto si lasi pe faza scurta. La orice actionare manuala a fazei lungi, AHB se dezactiveaza. Pentru reactivare pui luminile pe alta pozitie si revii pe auto (cel putin asa merge la mine)
      Pe bord ar trebui sa ai simbolul de automatic high-beam aprins, cand totul e corect setat, ca in poza de mai jos (simbolul cu farul aprins si litera A pe el):

      Click image for larger version

Name:	p18.jpg
Views:	1
Size:	45.4 KB
ID:	726258

      Comment


      • #18
        Felicitari pentru achizitie!

        Dupa cum spune @DarthMaul40, ar trebui sa fie activ AHB daca ai luminile pe "Auto". La Accord era putin diferit, se activa manual facand "blitz" timp de 3 secunde.

        Comment


        • #19
          Originally posted by doreluta View Post
          E adevărat că nici manualul nu l-am citit
          Sincer, cred ca este imposibil sa folosim la adevata valoare o masina asa de complexa fara manual. Manualul e de baza, de citit si de recitit... altfel este absolut imposibil si asta r fi nimic, dar altfel pot apare obisnuinte care nu sunt in regula si de care e greu sa ne dezvatam.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #20
            Da e probabil sa funcționeze pe auto luminile, inca nu mi-am dat seama, am mers destul de putin noaptea.Se mai pot plia oglinzile si prin apasarea butonului de pe manerul exterior de doua ori scurt. Am inteles destul de repede cum trebuie sa o abordez din padele, insa chiar si asa greutatea combinata cu cutia automata o fac mult mai lenesa decat fostul meu Accord dotat cu acelasi motor. Nu prea am mers in modulul S, am tot citit ca e sport, in manual scrie secvential si faptul ca in modul manual, viteza ramane selectata, nu trece singura in automat, ramane sa verific. Asta e, ne bucuram de celelalte plusuri si ne cumintim o data cu varsta ) . Consumul este pentru traseu combinat, deci cred ca e binisor pentru īnceput, sper sa mai linisteasca pe parcurs, ca Focsaniul nu e chiar Bucuresti. Am parcurs intre timp si un drum de aproximativ 200 de kilometri de munte cu cateva viraje scurte si recunosc ca si aici m-a surprins placut. Singura situatie in care ma supara, este depasirea unde as fi avut nevoie de mai mult cuplu. Daca tot am ajuns la munte, am procedat si la cateva pozici, sa nu uitam ca e 4x4.
            Click image for larger version

Name:	IMG_20180401_153905.jpg
Views:	1
Size:	50.0 KB
ID:	726259Click image for larger version

Name:	IMG_20180401_153753.jpg
Views:	1
Size:	85.1 KB
ID:	726260Click image for larger version

Name:	IMG_20180401_160656.jpg
Views:	1
Size:	41.7 KB
ID:	726261Click image for larger version

Name:	IMG_20180401_160620.jpg
Views:	1
Size:	92.9 KB
ID:	726262
            Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

            Comment


            • #21
              Click image for larger version

Name:	IMG_20180403_190513.jpg
Views:	1
Size:	61.9 KB
ID:	726264Click image for larger version

Name:	IMG_20180403_190503.jpg
Views:	1
Size:	63.9 KB
ID:	726265Click image for larger version

Name:	IMG_20180403_181805.jpg
Views:	1
Size:	71.6 KB
ID:	726266Click image for larger version

Name:	IMG_20180403_181722.jpg
Views:	1
Size:	78.7 KB
ID:	726267Click image for larger version

Name:	IMG_20180403_181710.jpg
Views:	1
Size:	88.8 KB
ID:	726268
              Am dus gheișa la salonul de frumusețe unde a primit un pachet detailing interior-exterior, plus compartiment motor. Nu mă īntrebați cāt costă, căci n-am plătit nimic, e un client căruia īi gestionez gratuit pagina de Facebook și deci nu cunosc prețurile. Oricum abia acum simt că am văzut mașina la adevăratul ei potențial, la predare am primit o mașină doar clătită cu apă, urmele de adeziv de la protecții, etichete, etc. erau vizibile peste tot, plus o cantitate apreciabilă pe interiorul geamului stānga spate de parcă īși făcuseră de cap păsările acolo Sper ca ceramica aplicată să o ajute īn lupta grea cu soluțiile din spuma activă folosită īn toate spălătoriile auto din Focșani. Mi-aș dori să ajung la o īntālnire CRV dar sincer nu știu dacă voi reuși, dar pentru știința mea ar fi fost interesant să știu cam cāt durează aceste „ședințe”?
              Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

              Comment


              • #22
                Sunteti binevenit, cu imensa placere! Pai incepem mai nou pe la ora 17 si stam pana pe la ora 21, asa ceva, dupa ce discutam despre ambreiaje, frane, chestii, trestii... ne simtim exceptional si mai si mancam si bem ceva, caci nu vin toti cu masina. O sa va placa, e o adunare de impatimiti hondari cerevisti grozava.
                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                Comment


                • #23
                  Tot īncerc să conectez stick-uri de memorie cu mp3 si nu-mi recunoaște nimic. Nu-mi amintesc, din cāte am citit pe forum, să fi găsit ceva explicații, poate partițiile NTFS nu sunt acceptate, chiar nu știu. Dacă mă poate lumina vreun coleg, rămān dator cu o bere la prima īntālnire. A trecut și 1.000 de kilometri ușor, īncepem să ne īnțelegem din ce īn ce mai bine și cānd simt nevoia de puțină adrenalină, urc pe passatul de 12 ani 2.0 TDi )
                  Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                  Comment


                  • #24
                    FAT32 e cel mai ok. Parca Accordul a recunoscut NTFS dar il citea mult mai incet. La Civic cu Honda Connect nu am incercat decat filme de pe stick (si era FAT32).

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by doreluta View Post
                      Tot īncerc să conectez stick-uri de memorie cu mp3 si nu-mi recunoaște nimic. Nu-mi amintesc, din cāte am citit pe forum, să fi găsit ceva explicații, poate partițiile NTFS nu sunt acceptate, chiar nu știu. Dacă mă poate lumina vreun coleg, rămān dator cu o bere la prima īntālnire. A trecut și 1.000 de kilometri ușor, īncepem să ne īnțelegem din ce īn ce mai bine și cānd simt nevoia de puțină adrenalină, urc pe passatul de 12 ani 2.0 TDi )
                      FAT32, obligatoriu, la cele doua CR-V pe care le cunosc. Merge brici, cu 16 Gb de muzica nu ne plictisim niciodata.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • #26
                        o sa incerc cu Fat32 si va tin la curent.
                        Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                        Comment


                        • #27
                          Am formatat stick-ul cu FAT 32 și merge impecabil ) M-am lămurit și cu luminile, pe auto funcționează destul de bine, uneori schimbă cam des, factorul uman ar anticipa că după viraj e o mașină și nu ar mai schimba lungă iar īn localități din cauza luminilor trece pe scrută. Īn rest mai avem puțin pānă la conducerea autonomă, ne obișnuim deja cu beneficiile tehnicii moderne, numai că șoferii din noi īncep să moară . Calitatea lor este una de excepție, cred că doar LED-urile vor aduce un progres sau cele LASER că citisem pe undeva că deja au fost implementate. Sper doar ca tapițeria din piele să nu cedeze prea repede, am simțit destul de subțirică pielea și parcă are și un aspect de artificial. Cei care aveți mașinile de ceva vreme sau kilometri, cum apreciați fiabilitatea interiorului, eu sper ca Accordul să fie sistem de referință, nu mă gāndesc să schimb prea curānd mașina de familie, doar pe cea personală, că acum mă dau cu un 2.0 tdi
                          Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                          Comment


                          • #28
                            Nu numai aspectul este artificial, ci si materialul. :-) iar pielea din accord se cuta in partea stanga a scaunului soferului, la acelasi lucru te poti astepta si de la CRV...
                            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                            Ex:
                            2014 Honda Civic Executive
                            2011 Honda Civic GT

                            Comment


                            • #29
                              Vara e mai complicata tapiteria de C-RV de piele, transpiratia poate apare. Altfel 4 ani nu s-a simtit nici o imbatranire, era ca noua. Acu am textila si mi se pare mai confortabila si iarna si vara.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • #30
                                O nouă problemă datorată exclusivității mărcii Honda. Īncerc să fac o copie a cheilor mașinii și nu găsesc master nicăieri īn Focșani, deoarece mă presează BT Leasing să le trimit o cheie. Aveți idee unde aș putea īncerca īn București sau dacă ați făcut aceste copii īn reprezentanțe, cāt este costul.
                                Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                                Comment

                                Working...
                                X