DORELUTA: '18 Honda CR-V 2.0 A/T Executive ADAS, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DORELUTA: '18 Honda CR-V 2.0 A/T Executive ADAS, Urban Titanium Metallic

    Salut!
    Tocmai am rezervat mașina din semnătura și dacă lucrurile cu firma de leasing decurg normal în maxim 2 săptămâni ar trebui să am noua jucărie a familiei în fața blocului. După 6 luni de căutări asidue, teste cu diverse mărci sau modele, am decis împreună cu doamna mea să rămânem în familie. Am mai ales benzina în detrimentul combinației diesel 1.6 cu cutia AT în 9 viteze pentru aspectul dovedit al fiabilității, rafinamentului chiar dacă am făcut un pas în spate în ceea ce privește dinamica. Am mers cu ambele motorizări și am ajuns la concluzia că nouă, ca familie cu copil și bagaje, ne este suficientă performanța oferită de 2.0. Emoția pe care o aveam la prima honda este estompată de sentimentul de regret pe care îl încerc la despărțirea de Accord CL7 SSE, o mașină senzațională cu care am parcurs 266k fără probleme majore! Dar pentru că bugetul este unul limitat, a trebuit să facem acest compromis, să dăm CL7 în sistem buyback. Dacă aveți ceva sugestii pentru început, nu prea am citit despre CRV pe forum, doar câteva threaduri, în afară de ceva protecții ceramice pentru exterior si interior, nu m-am hotărât ce ar fi oportun să-i cumpăr la prima întâlnire. Firește că decizia de a achiziționa acest model a venit și pe fondul reducerilor semnificative, aproximativ 30k în această variantă de echipare, ni s-a părut un deal bun.
    P.S. Mă poate ajuta cine cu un sfat, dacă se potrivesc jantele OEM de pe Accord 225/45/17, am un set rezervă în magazie și nu știu dacă să le scot pe piață sau le pot folosi ca set de roți de rezervă.
    Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

  • #2
    Bun venit in gashca cerevista! Felicitari pentru alegere!
    Culoarea e superba.
    Eu am avut CR-V diesel si acu am benzinara... nu regret de loc... bun, era diezelu` de 2,2. Cuplul era formidabil.
    Benzinara e linistita, merge OK, e o masina de incredere.
    Cred ca doar timpul o sa va spuna ce sa luati... ma rog, eu as lua in locul Dvs in primul rand o alarma buna, cu senzor de perimetru si tot ce trebuie.
    Despre jante, nu stiu.
    O sa va placa enorm masina.
    Vedeti ce garantie vi se da ( 5 ani ar trebui...) si sa vi se dea si inscrierea in Honda Europe Assitance.
    Mai trebuie sa va luati setul de prim ajutor neexpirat, ala dat de Honda nu e luat in considerare.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Sa o stapaniti sanatosi!

      Comment


      • #4
        Din cauza procedurilor, întârzie livrarea până spre 1 aprilie. Primele sincope sunt ale dealerului care plătește buyback-ul în termen de maxim 30 de zile căci sunt 2 firme diferite în același grup, dar urmează și HondaTrading care se pare că nu mai permite transportul mașinilor în parcul dealerilor până nu se achită integral mașina Deci întârzieri de peste 2 săptămâni estimate, după ce am semnat finanțarea și urmează să primesc prima factură în aprilie, sper totuși să am mașina până atunci ) Evident că răbdarea a ajuns la final, am citit și revăzut totul despre crv 2.0 și mai avem și disconfortul unei singure mașini în familie! Totul în raport cu vremea de afară, sper doar să fie ultima zăpadă, ca să nu mai instalăm gumele de iarnă!
        Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

        Comment


        • #5
          Originally posted by doreluta View Post
          sper doar să fie ultima zăpadă, ca să nu mai instalăm gumele de iarnă!
          V-au spus cu ce gume vine incaltata? Teoretic ar trebui sa vina cu niste allseason nici prea prea nici foarte foarte. Abia la iarna o sa trebuiasca sa va ganditi daca puneti niste cauciuce serioase de iarna ( si la cum incepe sa devina vremea, e recomandabil...)
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #6
            Primesc bonus Nokian de iarna ... nu stiu cu ce gume vine stock
            Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

            Comment


            • #7
              Joi se pare că e ziua cea mare! Emoțiile încep să se acumuleze și nerăbdarea crește pe măsura ce trec zilele ...
              Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

              Comment


              • #8
                Fain! Asteptare usoara!
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Gata!!!
                  Am adus noua gheisa acasa dupa o asteptare chinuitoare )
                  Primele impresii sunt fireste unele extraordinare, chiar ma gândesc cat de naiv am fost atunci când spuneam ca eu nu o sa-mi cumpar niciodata o masina cu cutie automata! Desi ma ajuta si varsta, apreciez confortul oferit de aceasta masina, pachetul de dotari suficient pentru asteptarile mele, poate doar un brake hold ar mai fi fost bun ... Inca nu am avut nici timp dar mai ales rabdare sa descopar chiar toate butoanele si toate functiile masinii, avem timp suficient!
                  Incerc si niste poze, sper sa se incarce.
                  Click image for larger version

Name:	IMG_20180329_151250.jpg
Views:	1
Size:	100.5 KB
ID:	726232Click image for larger version

Name:	IMG_20180329_144404.jpg
Views:	1
Size:	76.7 KB
ID:	726233Click image for larger version

Name:	IMG_20180329_213328.jpg
Views:	1
Size:	20.3 KB
ID:	726234Click image for larger version

Name:	IMG_20180329_213310.jpg
Views:	1
Size:	49.2 KB
ID:	726235
                  Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                  Comment


                  • #10
                    Bun venit in club! Bravooooo!
                    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                    Comment


                    • #11
                      Sa ai noroc de ea!
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Drumuri bune si mult noroc!
                        '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
                        Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
                        '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
                        '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

                        Comment


                        • #13
                          Sa o alergi cu placere si fara probleme!
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • #14
                            Felicitari pentru achizitie!!!

                            Comment


                            • #15
                              Am așternut primii 500 de kilometri. Încă nu m-am obișnuit cu lipsa de zvâc, poate se mai lasă peste vreo câteva mii de km, trecerea de la Accord la Crv nu este chiar simplă din punctul acesta de vedere. În rest îmi place mașina rău, reglajele electrice la scaun sunt fff bune pt unul cu probleme de coloană, încă n-am reușit din lipsă de timp să găsesc multe din cele pe care le-am citit pe forum. Știam că schimbă faza lungă automat, n-am reușit, după câteva replici dure din farurile celorlalți am renunțat ) Nu am reușit nici conectarea telefonului, am un Huawei P10, prin mirrorlink, de instalat waze sau altceva direct în sistem nu mai spun că nu am încercat. Nici cu plierea oglinzilor în mod automat la închiderea mașinii nu m-am lămurit, dar mai am timp. E adevărat că nici manualul nu l-am citit
                              Mie îmi place f mult și în oraș, probabil de la cutia automată, încă nu m-am obișnuit cu camera și senzorii, mă tot uit în oglinzile laterale, dar împreună am reușit două parcări senzaționale, 5 cm de obstacole )
                              Ceva zgomot la viteze de peste 100-110 km/ora, ținută de drum peste așteptări, confort super, consum pe măsura - 11,2 pe cei 500km
                              Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                              Comment

                              Working...
                              X