DORELUTA: '18 Honda CR-V 2.0 A/T Executive ADAS, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ai cel putin patru surse la indemana: dealer din RO, coxmotorparts.co.uk, ebay.co.uk si olx.ro. Mai sunt si alte firme care vand, preturile pot fi intre 100-250 euro. Cele mai scumpe ar fi cred cele OEM de la dealer din RO. Pe ebay cauta crv side steps.

    Comment


    • #47
      am gasit ceva rezonabil la 800 lei https://www.olx.ro/oferta/praguri-la...tml#b458abde31

      eu le vreau mai mult sa imi protejez usiile, care sunt pline de urme de lovire...

      Comment


      • #48
        Am ales acest model doar pentru suportul mai lat în spate unde are acces copilul în mașină. Estetic 8/10, siguranță în exploatare 5/10, reducere a gărzii la sol, probabil 5 cm. Una peste alta, pentru scopul declarat ajutor pentru copil la urcare și coborâre 10/10 însă nu cred că un adult le poate folosi efectiv, par destul de firave. Nu știu cum sunt alte modele însă acesta nu este cel mai solid. Preț achiziție 650 lei de pe olx, sunt 2 ofertanți, nu știu cât de greu au fost montate dar nu cred că au fost probleme pentru băieții de la service.
        Attached Files
        Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

        Comment


        • #49
          Eu unu le-as da estetic 3/10 cu indulgenta.

          Personal, mi-ar fi mai usor sa invat copilu sa se urce cum trebuie in masina decat sa pun chestiile astea.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #50
            Când alegi să pui praguri la mașină, majoritatea o facem din alte rațiuni decât cele estetice! Copilul are doar 6 ani și dacă picioarele sunt mici pot să-l învăț să sară eventual cu prăjina sau alte sporturi extreme căci alonja pasului nu îi permite un acces ușor la distanța respectivă. E ușor să spui să-ți dresezi câinele să-ți aducă ziarul și berea la fotoliu, mai greu să și reușești! Eu am oferit celor care erau poate interesați de astfel de opționale pentru mașină, opinia mea, să contrazici abrupt, de genul ești cocalar eu aș fi dat maxim 3/10, arată lipsa de toleranță de care dai dovadă. O să te rog să te abții la astfel de opinii până când ți le voi cere eu. Weekend plăcut să ai!
            Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

            Comment


            • #51
              18.500 km. Ne apropiem de revizia de 20k și până acum nu sunt dezamăgit decât de calitatea ansamblării. Mașina funcționează impecabil, e o plăcere să o conduci, atât în oraș cât și la drum lung, confortabilă, spațioasă. M-am obișnuit cu toate lucrurile noi, inclusiv cu dimensiunile. Ce voi încerca să rezolv la revizie ar fi un greiere care s-a transformat în zgomot de castroane de tablă suprapuse , însă doar în gropi, e clar că undeva în dreapta în bord este o problemă cu un șurub care s-a desfăcut de la vibrații și materialul de sub aripi folosit la limitarea zgomotelor ajunse în mașină care este prins în doar 2 locuri. Consumul mixt pentru toți km este de 10.3 l. Am avut și o alarmă inedită când am atins ușor scutul în Grecia la o denivelare de asfalt, nici nu știam că are senzori și pe dedesubt.
              Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

              Comment


              • #52
                Originally posted by doreluta View Post
                Am avut și o alarmă inedită când am atins ușor scutul în Grecia la o denivelare de asfalt, nici nu știam că are senzori și pe dedesubt.
                Interesant. Ce alarma, ce senzor? Senzor ca sa ce? Alarma unde? Puteti detalia putin?
                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                Comment


                • #53
                  doreluta
                  Senior Member
                  doreluta Referitor la alarma aia, eu zic sa ajungi la un service si sa aruce o privire pe dedesubt. Senzor de lovire nu cred sa aiba. In schimb posibil sa se fi activat vreun alt senzor de la baia de ulei sau cutie sau diferential. Mai stii ce icoana a aparut in bord in acel moment? Si culoarea ?
                  Cat despre materialul ala de sub aripi, ii pui pe domnii de la service sa completeze cu suruburi. Si le mai ceri unele de rezerva. Nu cred ca am vazut masina care sa nu aiba problema asta.
                  Cat despre greiere, nasol. Dar ar putea sa fie vreo pietricica blocata pe la frane.

                  Comment


                  • #54
                    Sincer îmi amintesc doar de un martor galben, am învățat că roșu este grav, galben e doar pentru avertizare ). Eram după 24 de ore de stat în mașină și vreo 14 de condus. Știu clar că era o denivelare în carosabil și nu m-am gândit nicio secundă că abordarea ei mai rapidă o să mă facă să ating. Oricum nu am lovit-o rău, doar am atins, dar se pare că ceva nu i-a convenit, acum sper să nu fi fost o coincidență cu obstacol în față, cu semnalul ală sunt obișnuit! Despre greierele mutant, sigur nu e piatră la plăcuțe, se aude prea clar în bord și doar în macadam sau denivelări puternice.
                    Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                    Comment


                    • #55
                      Salut! Greierele mutant era de fapt capacul de plastic din partea superioară a parbrizului, carcasa de la camere și senzori! Era declipsat și din poziția șoferului destul de derutant, bine că am făcut un test cu băieții de la Brăila și am rezolvat destul de repede problema. M-au ajutat și cu niște silicon pentru materialul desprins de la carenaj, să vedem cât rezistă. În rest, destul de amabili și eficienți. Am o nelămurire în ceea ce privește schimbul lichidului la diferențial, un amic a schimbat la prima revizie la Honda Nord la recomandarea acestora. Voi la câți km l-ați schimbat și ce sfaturi ați primit? În manual am citit că la 120k ... doar pentru condiții grele de condus la primii 20k, oricum diferența mi se pare imensă.
                      Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                      Comment


                      • #56
                        Aparent se schimba asa.
                        la primii 20k km.
                        Apoi din 40k in 40k.
                        Intra aproape 2 litri de ulei. Costa undeva pe la 200-300 lei maxim. Cred ca merita efortul de a schimba la fiecare 20k km.
                        Insa daca nu mergi zilnic prin Bucuresti, zic sa urmezi planul clasic de revizii.
                        cea de 60k o sa fie mai interesanta. Ulei cutie, placute frana, lichid frana, ulei dif si posibil discuri frana. Pe langa ulei motor si filtre.

                        da, plasticul ala e fenomenal. Cred ca toti am patit asta. )

                        Comment


                        • #57
                          La mine in carte scrie ca primul schimb de lichid diferențial spate se face la 20k km, apoi la fiecare 80k km, indiferent de regimul sever sau normal...
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • #58
                            Am zis că o să îl schimb la 40k, deși merg doar prin Focșani, distanțe scurte cam 60% și restul deplasări medii și lungi. Nici în regim off-road nu merg decât foarte rar și pe u drum forestier fără solicitări deosebite. Plăcuțe cred că o să schimb pe la 40k, încă nu ne-am adaptat la gabarit și frânăm mai brusc, probabil că pe cale de consecință vor fi și discurile de schimbat, deși mecanicul îmi spunea de vreo 80-100k pt discuri. Mi-a mai precizat despre burdufurile la amortizoare față, tot pe la 80k și dacă e doar atât ... să fim sănătoși! Cartea mea cu siguranță diferă, scrie clar pt CRV 120k. Apoi pe pagina următoare apar condițiile severe și lucrările suplimentare.
                            Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                            Comment


                            • #59
                              Uleiul la diferential se schimba in primii 20k si apoi la fiecare 40k. Asa scrie in cartea mea tehnica. Indiferent de regimul de mers.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • #60
                                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                                Ex:
                                2014 Honda Civic Executive
                                2011 Honda Civic GT

                                Comment

                                Working...
                                X