Den1GRator: '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Foarte misto tractorasul. Ma uitam pentru maicamea la asa ceva, ca sa schimbam cl7-le, dar pana la urma ramane asa, pentru ca ii place mai mult accordul.

    S-o stapanesti sanatos!
    dragostan
    Senior Member
    Last edited by dragostan; 12-03-18, 15:41.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #17
      Originally posted by Den1GRator View Post
      InjectorR: pielea a lucit asa vreo 2 zile, s-a aplicat un fel de dressing dupa ce s-a curatat cu leatherique.
      Am inteleles, erau poze din timpul detailing-ului, nu dupa. Presupun ca 2 zile a actionat Leather Rejuvinator, dupa care s-a curatat cu Prestine Clean de la Leatherique.
      L-am achizitionat si eu, urmeaza sa-mi fac tratamentul pielii in Hybrid
      InjectoR
      Senior Member
      Last edited by InjectoR; 12-03-18, 22:45.
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • #18
        Dap, exact asa; l-am folosit si eu personal cu succes de mai multe ori, cred ca e cea mai buna solutie pentru piele de pe piata.

        Dragos, Nolty - va multumesc frumos pentru urari, va doresc din toata inima aceleasi lucrui si voua.
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

        Comment


        • #19
          Ce culoare ochioasa...asta este masina de agatat alte masini!
          Sunt curios cum se simte cuplul la acest motor cu transmisia automata! Probabil super cool...
          Cati caluti are motorul? Eu ma intrebam daca nu cumva 2.2 este subdimensionat (varianta diesel) pe modelul acesta.

          Felicitari si multi km fara incidente!
          Stima.
          ...
          I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

          Comment


          • #20
            Faina masina fecior'....are si televizor..???..suporti de lansete are..???...saltea primire crap are..???...frigider sa tii "momeala" la rece este..???? . Eu in calitate de vechi posesor de masina CRV AWD chiar daca e din 2006... iti dau un sfat, daca imi permiti..... vrei sa nu ai surprize cu ea pe drumurile la pescuit din timpul verii si toamna..iarba uda..noroi..nisip, echipeaza pentru vara cu "all season" de buna calitate. Am avut si mai am inca Michelin Cross Latitude https://www.anvelope-popgom.ro/cumpa...oaAm9xEALw_wcB) e sfatul meu stiindu-ti pasiunile...iti vorbesc din experienta. Atentie iarna, au fulgul chiar daca ei zic ca sunt de vara , cu ele esti pe patine ..nu pune baza. Iarna numai dedicate altfel e nasol. Si un scut pe fata neaparat.
            Sa o stapanesti sanatos....
            FLORIN CRISTEA
            Senior Member
            Last edited by FLORIN CRISTEA; 14-03-18, 13:06.
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • #21
              Merci Florine, o sa tin cont de sfaturi, o parte le am deja rezolvate: cauciucuri de iarna am noi, foarte foarte bune, scut se pare ca am acela din metal (tre sa ma bag sub ea sa ma uit calumea, da asa pare)...acuma trebuie un parbriz nou, nici n-am luat-o bine ca mi-a sarit o piatra si mi l-a facut din 2 bucati, pe orizontala
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • #22
                Legat de parbrize si eu am luat astazi de 3 ori pietre in parbriz pe o distanta de vre-o 50 km. Trebuie sa le multumim alesilor nostrii pentru drumuri si modul cum sunt intretinute.

                Comment


                • #23
                  Oare ce imi lipseste din acest suport, in portbagaj, partea dreapta, prevazut cu elastic?
                  Attached Files
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • #24
                    De exemplu, un kit de reparatie roata.
                    Eu tin acolo un compresor.
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • #25
                      De acolo îți lipsește o gentuță cu 1 milion de euro.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #26
                        Am inceput sa fac cate ceva la ea, mici interventii necesare la varsta ei:

                        -schimbat bujii, originale Honda
                        -schimbat presuri, originale textile
                        -discuri noi + placute frana spate - Jakoparts
                        -cateva becuri pe ici pe colo (de pozitie, interior portbagaj)
                        -schimbat radiator AC (era lovit de cand am luat masina, stiam de el, stiam ca va ceda) - Nissens + freonare

                        Am mai descoperit de curand clasica problema cu senzorul de autoleveling de pe spate, respectiv tija rupta din articulatie - am cumparat tijele de la Racing Nick (gasit rezolvarea aici pe forum, multe multumiri) si in acest weekend sper sa am timp sa o rezolv.

                        Mai am in plan in curand schimbarea parbrizului (dupa cum am scris mai sus, am primit cadou o piatra in parbriz la cateva zile dupa ce am cumparat-o), cateva interventii la pielea din interior (refacut cotierele ambele, refacut partea de piele de pe fata de usa a soferului, refacut 1 sezut -cel din mijloc- bancheta spate), cred ca amortizoarele spate (sau cel putin flansele), deoarece am un scartait mega enervant pe partea dreapta spate, verificat si inlocuit unde e cazul tot ce tine de articulatii pe sub masina, si nu in ultimul rand o revizie completa, ptr ca se apropie cei 10.000 de km (ulei motor, filtre, ulei cutie, ulei diferential).

                        Iar de cateva zile a mai intrat in familie si o Honda Civic 5D, tot Milano red, cutie automata I-shift, pentru doamna (to be ), pe care am gasit-o in Lupeni, la un domn foarte de treaba si foarte cinstit, care a emigrat in USA de ceva ani si nu mai folosea masina deloc. Am avut noroc destul de mare, masina are doar 71.000 km, e intr-o stare foarte buna, a fost cumparata de la Carpati din Bucuresti si servisata mereu la timp tot acolo, iar la pret am reusit sa negociem destul de bine, de la 6000 cat s-a cerut initial am reusit sa o luam cu 5600 EUR, asta si datorita faptului ca "ne-a pus pe drumuri" de 2 ori, nu s-a putut hotari sa ne-o dea inprima zi cand am mers si i-am facut oferta.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • #27
                          Legat de parbriz, intereseaza-te un pic, daca nu pui OEM, posibil sa nu-ti mai mearga corect senzorul de lumini/ploaie.

                          Comment


                          • #28
                            Dacă AM e conceput pentru mașini cu senzor de ploaie, nu-i nici o problemă.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #29
                              Am adunat ceva km, iar consumul arata cam asa:

                              - in oras nu mi-a trecut de 12.5, practic se invarte intre 11.7 - 12.5
                              - in afara 8-9, deoarece nu pot nicicum sa ma abtin sa merg mai incet, la un test pe la 100km/h are un consum destul de bun, cam 7.5

                              Si va mai rog un pic de ajutor, cu dintii albastrii si telefonul, ca nu-i dau de cap: telefonul e legat, se aude ok si merge bine, insa cand initiez un apel de pe telefon, si selectez Honda Bluetooth, in momentul cand apelatul imi raspunde se muta automat inpoi pe telefon, si trebuie sa selectez din nou din meniul de pe telefon Honda Bluetooth - asta ma incurca tare, eu apelez mult in masina folosin Siri, ca sa nu folosesc deloc mainile pe telefon - exista vreo smecherie si nu o bunghesc eu? Am cautat si in manual dar nu am gasit nimic concret... (La Civic, unde am kit bluetooth original Honda dar acela ce se monteaza pe stalp, fara comenzi pe volan, merge foarte bine, cand apelez cu Siri imi face legatura direct pe bluetooth).
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment


                              • #30
                                Singura varianta este sa salvezi name tag-uri in memoria unitatii. Dureaza ceva, pentru ca trebuie sa dictezi numele si numarul fiecarui contact.
                                2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                                2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                                2000 Honda S2000 Berlina Black
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                                Comment

                                Working...
                                X