Den1GRator: '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Den1GRator: '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive, Milano Red

    Va salut, m-am decis sa prezint masinuta si aici; de vreo 2-3 ani m-am hotarat ca am nevoie de o masina cu tractiune integrala si garda la sol inalta, pentru partidele de pescuit si cele de ski. Asa ca acum vreo 2 ani m-am pricopsit cu o Kia Sportage din 2006, luata de la un cunoscut si intretinuta foarte bine, dar diesel, ceea ce mie nu imi place deloc; prin urmare de cand am luat-o am inceput sa caut informatii despre cam toti producatorii de SUV-uri, sa vad la ce sa ma opresc - am trecut prin BMW (X3), Nissan, Mazda, Toyota, Honda HRV, Suzuki, si probabil inca vreo caetva pe care nu mi le amintesc, si am hotarat ca tot un CRV vreau cel mai mult, neaparat benzina, neaparat automata.

    Si cum lucrurile au tendinta cateodata sa se mai si aseze de le sine, intr-o zi povestind una alta cu colegul de munca, care imi este si asociat, am ajuns la concluzia amandoi ca i-ar fi foarte buna lui KIA, si facand o cautare la misto pe OLX am gasit un CRV care parea ca are cam ce caut eu.

    Asa am luat legatura cu vanzatorul, o persoana din localitatea Pucioasa, langa Targoviste, pare-mi-se tot pasionat de Honda (are dezmembrari aproape exclusiv de Honda, a cumparat un Civic Sedan in locul CRV-ului), mi s-a parut un om de treaba, politicos, mi-a raspuns la toate cele 1000 de intrebari pe care i le-am pus, am negociat un pret mai bun, etc.

    Dupa ce am pus la punct toate detaliile acestea, am plecat sa vad masina intr-o dupa-masa (trebuia dimineata, dar nu s-au mai potrivit lucrurile), asa ca am ajuns cam pe intuneric, si aveam ceva emotii ca nu voi putea observa bine totul la masina - totul a fost OK insa, dpdv mecanic masina parea sa stea foarte bine, fusese servisata corect si la timp, mergea bine, schimba treptele bine, etc. La partea estetica fusese insa putin cam neglijata, avea diverse bube: plastice pe la interior zgariate, sau cu urme de surubelnita de la demontari necorespunzatoare, bara fata nu e chiar la locul ei si grila un pic ciobita, vopseaua VAAAARZA, dar nu zgariata adanc, ci pur si simplu zici ca fusese spalata cu nisip, atinsa putin pe haion chiar sub geam, etc.

    Asa ca am mai negociat un pic in jos pretul, si am ajuns la ce vroiam eu, am batut palma, mi-a facut omul factura (am luat-o de pe firma pe firma), i-am platit si am luat masina.

    Este varianta EXECUTIVE, are de toate: Xenon pe faza scurta, piele, scaune incalzite, scaun sofer cu reglaje electrice si cu reglaj lombar, navigatie, sistem de sunet cu subwoofer, panoramic, etc.

    Inca nu am circulat foarte mult cu ea, insa imi place enorm cum merge, e silentioasa, se aseaza foarte bine pe drum, trage decent pentru configuratia pe care o are, sunt foarte multumit. Consumul nu este unul mic, dar stiam acest aspect si l-am acceptat, sunt sigur ca fiabilitatea masinii va compensa. (In kia am investit peste 2000 de euro in 2 ani, si fusese intretinuta foarte foarte bine si de proprietarul anterior).

    Deocamdata i-am facut un detailing complet interior si exterior, si masina deja s-a transformat (multumesc colegului de forum Polish_Sibiu), urmeaza sa ii schimb bujiile, si apoi sa inlocuiesc si sa reconditionez diversele ornamente/plastice/etc care au avut de suferit.

    Si o RUGAMINTE: daca s-a mai lovit cineva, am un scartait pe spate dreapta, banuiesc ca este de la amortizor, dar daca stie cineva mai precis, m-ar ajuta sa nu mai bajbai eu.

    Cateva poze cu masina dupa detailing:
    Attached Files
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

  • #2
    Bravoooo!
    Bun venit in club!
    Sa va aduca multe bucurii, sa aveti drumuri senzationale cu ea, sa fiti fericiti impreuna!
    E o masina de masina.
    Scartzaitul.. poate sa fie de la multe... si de la articulatii nu numai de la amortizor... doar o constatare la mecanic va poate lamuri. oricum ar trebui sa schimbati Dvs acum uleiurile, filtrele, indiferent cum a fost servisata macar sa stiti o treaba.
    Nu am inteles ce transmisie are si cati Km.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Asa e, mi-au scapat aceste 2 lucruri: transmisia este automata, si am cumparat-o cu 164.000 km.

      Multumesc pentru urari, la fel va doresc si dvs.
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

      Comment


      • #4
        Sa aveti noroc de ea! Si eu vreau un CR-V, dar ast vrea facelift si Milano Red sau Sapphire Blue nu au bagat pe facelift...

        Faina si culoarea. Mai fain detailing-ul. Pare "tipla" pe afara...
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Sa o folosesti sanatos!

          Ti-e si mila sa te mai urci incaltat in masina

          Comment


          • #6
            Originally posted by Den1GRator View Post
            Consumul nu este unul mic, dar stiam acest aspect si l-am acceptat
            De curiozitate, cat este consumul cu automata? Daca poti da in mai multe regimuri. Multumesc.

            Foarte frumoasa masina, felicitari pentru ea. Ma tenta si pe mine masina asta, dar nu am acum bani pentru una, insa sper in curand sa-i aduc o partenera actualului CR-V (tot CR-V cu 2.0, dar cu automata - rosie sau alba! ).
            raducu
            Senior Member
            Last edited by raducu; 09-03-18, 08:29.

            Comment


            • #7
              Deocamdata nu ma pot pronunta, nu am nici macar un plin consumat de cand am cumparat-o - dar cu siguranta voi reveni pe parcurs cu mai multe detalii.
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • #8
                foarte frumoasa , la mine a scartait 3-4 luni cand am schimbat arcurile spate, foarte enervant.

                Comment


                • #9
                  S-o stăpânești sănătos!
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari! S-o stapanesti sanatos si sa o conduci cu placere!
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #11
                      Este superba din toate puctele de vedere!!! daca avea interior bej iti faceam o oferta
                      S-o stapanesti sanatos!!!

                      @ticker cu ce e mai bun facelift-ul?
                      @Den1GRator cu se s-a dat pe piele de luceste asa?....este normal sa luceasca?
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • #12
                        Imi place grila de la facelift mai mult si retrofit-ul e prea scump...

                        Idem jantele oem sun mai reusite si pe 17 si pe 18.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari pentru achizitie si sa va poarte sanatosi Adila! De admirat ca in ciuda tuturor ofertelor, te-ai decis sa ramai in familia Honda. Probabil argumentul nr. 1 o fi fost fiabilitatea deja cunoscuta tie in cei 10 ani de Honda.
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • #14
                            Va multumesc pentru urari, ma bucur in fiecare zi tot mai mult de alegerea facuta.

                            InjectorR: pielea a lucit asa vreo 2 zile, s-a aplicat un fel de dressing dupa ce s-a curatat cu leatherique.

                            Hondatu: Au fost mai multi factori, dar unul foarte important a fost intr-adevar fiabilitatea.
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari, man! S-o stapanesti sanatos!
                              2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                              2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                              2000 Honda S2000 Berlina Black
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                              Comment

                              Working...
                              X