ROCKET: '11 Honda Accord 2.0 i-VTEC Elegance M/T, Basque Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ROCKET: '11 Honda Accord 2.0 i-VTEC Elegance M/T, Basque Red Pearl

    Salutare!

    Va prezint si eu noua mea achizite:

    Honda Accord 2.0 i-VTEC Elegance
    An fabricatie: 2011
    Culoare: Basq Red Pearl
    Sedan
    Masina am luat-o si este in Ungaria, aici locuiesc, dar sunt din Deva, si m-am gandit sa impartasesc bucuria mea si Voua.

    Este prima mea Honda, dar nu si ultima. Nu am parcurs inca impreuna prea multi km., dar pana acum totul este super OK. Am de schimbat acumulatorul, deoarece este inca cel original, si trebuie sa-i cumpar jante si cauciucuri de vara, deoarece are doar cele de iarna, pe jante aftermarket.

    Ce am observat pana acum:
    - Aseara, cand am ajuns acasa, farurile erau putin aburite, ambele la fel. Masina a stat 2 zile cu zapada si gheata pe ea, ma gandesc ca din cauza ghetii s-au aburit farurile. Masina nu a fost lovita, am masurat stratul de vopsea, peste tot este cel de fabrica, imbinarile sunt perfecte peste tot, totul e la locul lui. Ati mai intalnit cazuri asemanatoare? Care a fost solutia?
    - pe tester la dealer Honda mi-a dat o eroare pe ABS cu tensiune joasa pe acumulator. Tind sa cred ca din cauza acumulatorului slab s-a stocat aceasta eroare, dar interesant este faptul ca nu s-a putut sterge. De ce imi da eroare pe ABS? Ce credeti, dupa schimb acumulator, se va sterge, sau va dispare aceaste eroare? Martorul de ABS se aprinde la punere contact, si se stinge dupa cateva secunde.

    Multumesc.Click image for larger version

Name:	20180301_064702[1].jpg
Views:	1
Size:	89.9 KB
ID:	730888

  • #2
    Care erau sansele ca cineva tot din Deva sa isi cumpere Accord, aceeasi culoare cu a mea, care oricum e culoare rara :-D
    Sa o folosesti sanatos, fara incidente neplacute!
    '01 Honda Civic EU8 1.6 VTEC M/T, Silver
    '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

    Comment


    • #3
      Cat de mica poate fi lumea, am vazut masina chiar pe un grup de Facebook din Ungaria, imediat dupa si pe Hondafan - salutari si pe aceasta cale si felicitari pentru achizitie!

      Comment


      • #4
        Multumesc de urari.

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea!

          Pentru condensul in faruri - de verificat capacele de la becuri de la compartimentul motor. Presupun ca pe acolo intra condens.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            sa o stapanesti cu placere si fara evenimente neplacute!
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • #7
              Sa te bucuri de ea, drumuri fara evenimente!

              Comment


              • #8
                Sa o conduci cu placere cat mai multi km. si fara probleme.

                Comment


                • #9
                  Inca o nedumerire: din cartea service imi lipsesc paginile 25-26, adica "auslieferungsinspektion", inspectia de livrare, dupa cate am inteles eu. Cele doua pagini sunt rupte, ceea ce mi se pare interesant ca acele doua pagini au marcaje de rupere, adica la baza carnetului au niste striatii, ca sa se rupa mai usor, si drept. E normal sa se rupa aceste pagini dupa predare, sau este ceva "indoielnic", cineva ascunde ceva?

                  Multumesc.

                  Comment


                  • #10
                    Foarte frumoasa masina, sa te poarte mult si bine, fara evenimente neplacute!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by rocket View Post
                      Inca o nedumerire: din cartea service imi lipsesc paginile 25-26, adica "auslieferungsinspektion", inspectia de livrare, dupa cate am inteles eu. Cele doua pagini sunt rupte, ceea ce mi se pare interesant ca acele doua pagini au marcaje de rupere, adica la baza carnetului au niste striatii, ca sa se rupa mai usor, si drept. E normal sa se rupa aceste pagini dupa predare, sau este ceva "indoielnic", cineva ascunde ceva?

                      Multumesc.
                      Cand am luat Civic-ul in urma cu 3 saptamani,dealerul a rupt din planul service 2 foi.Nu stiu care exact,insa erau cele de predare.Asa ca nu-ti face griji,totul e in regula.Sa stapanesti sanatos masina si fara evenimente.O culoare rara intr-adevar,pe o masina super.Si acum,dupa atatia ani de la aparitie,tot imi place cum arata ca design.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by dantt View Post
                        Cand am luat Civic-ul in urma cu 3 saptamani,dealerul a rupt din planul service 2 foi.Nu stiu care exact,insa erau cele de predare.Asa ca nu-ti face griji,totul e in regula.Sa stapanesti sanatos masina si fara evenimente.O culoare rara intr-adevar,pe o masina super.Si acum,dupa atatia ani de la aparitie,tot imi place cum arata ca design.
                        Te referi la cartea de service? La a mea paginile sunt numerotate pana la 36, dupa care urmeaza planul pe 12 ani de verificari anuale ale starii caroseriei din punct de vedere al coroziunii. Nu vad sa lipseasca nici o pagina. Am si pagina aia cu verificarea la predare.

                        Comment


                        • #13
                          Da,la cartea service ma refer.A rupt domnul de la vanzari 2 foi in fata mea.Se refereau la ceva pregatire pentru predare bla bla bla.Ma uit maine exact si spun care lipsesc.

                          Comment

                          Working...
                          X