GLOBOCS: '18 Honda Civic 1.5T CVT Prestige, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GLOBOCS: '18 Honda Civic 1.5T CVT Prestige, Crystal Black Pearl

    Salutare

    De cateva saptamani sunt posesorul unui Civic 5D, in echipare Prestige
    Singura modificare fata de echiparea standard, a fost bara fata. Au fost amabili cei de la Asko si au fost de acord sa schimbe bara cromata care vine default pe echiparea Prestige, cu o bara neagra (luata de pe un Sport Plus).

    Am zis ca e cazul sa deschid si un jurnal pentru masinuta.
    Momentan sta in parcare zilele astea, pentru ca nu am cauciucuri de iarna. Avand in vedere ca e aproape martie si inca am masina veche pentru cateva saptamani (un BMW 118i), voi amana achizitia jantelor + cauciucurilor de iarna pentru sezonul urmator.

    Imediat ce trece vremea asta, urmeaza o ceruire.

    Pentru cei care ati trecut prin iarna asa, cum ati facut cu jantele? Momentan intentionez sa mai cumpar un set de jante originale (identice cu cele de pe masina), pe care sa le incalt in cauciucuri de iarna.
    Daca aveti sugestii pentru jante - i'm open to hear some

    Niste poze, mai jos:

    Click image for larger version

Name:	IMG_2612.jpg
Views:	1
Size:	72.6 KB
ID:	730884Click image for larger version

Name:	IMG_2650.jpg
Views:	1
Size:	112.2 KB
ID:	730885Click image for larger version

Name:	IMG_2651.jpg
Views:	1
Size:	115.4 KB
ID:	730886Click image for larger version

Name:	IMG_2654.jpg
Views:	1
Size:	100.6 KB
ID:	730887

  • #2
    Bravo,sa o stapanesti sanatos si bine ai venit pe forum!Bine ca ai reusit sa-i schimbi bara fata.Arata mult mai ok asa.Eu pentru jante de iarna am optat pentru unele pe 16 inch.Au venit,insa nici nu m-am uitat la ele ca n-au venit inca anvelopele.Zic astia ca maine ajung.
    P.S. Cum ai reusit sa atasezi pozele?

    Comment


    • #3
      Felicitari, arata super bine! Eu am avut 2 seturi de roti identice pe Accord si devine tare plictisitor, te-as sfatui sa iei modelul Cura pentru vara daca nu vrei sa penalizezi masina cu 16" pentru iarna.

      Comment


      • #4
        Sa ai noroc de ea! Arata surprinzator de bine pe negru (nu sunt fan negru).
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Bine ai venit pe forum si sa o conduci cu placere!

          Comment


          • #6
            Salut si bine ai venit! Faina si agresiva masina asa neagra, s-o folosesti cu placere! Imi place mult interiorul ala pe crem.
            Legat de jante, eu am luat luat si pt iarna identice cu cele de vara, pe 16 "

            Comment


            • #7
              Sa o conduci cu placere cat mai multi km. si fara probleme.

              Comment


              • #8
                S-o stapanesti sanatos! Beton e interiorul asta! Ce bine ar fi fost sa poti cumpara si varianta sport plus cu interiorul asta. Acum ai practic de ales daca vrei ca masina sa arate bine la interior sau la exterior, pentru ca interiorul textil nu e deloc la inaltimea exteriorului de pe echiparea sport.
                Foarte fain arata cu bara neagra! Daca reusesti sa pui si bara spate cu evacuarea dubla o sa fie exact ce trebuie. Oricum, e foarte bine si asa!

                Legat de jante, eu as lua un alt model pentru vara si le-as lasa pe.astea OEM de iarna. Cred ca sunt modele aftermarket care vor da mult mai bine fata de cele originale.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #9
                  @dantt: era o iconita pentru “Attachments” in formularul pt deschis topic nou...si de-acolo o serie de pop-up-uri ca sa pot afisa imaginile in post.

                  @Jozsi: am cautat acum jantele Cura, vad ca vin tot pe 17” si arata chiar fain. As vrea ambele seturi pe 17”; cred ca e o dimensiune potrivita pentru proportiile masinii. Totusi pretul pe care l-am gasit online e undeva la 200EUR/buc, iar cele cu care vine masina sunt in jur de 300 EUR/buc. Nu prea inteleg diferenta atat de mare de pret (in minus pentru Cura).

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc de info.La reprezentanta,jantele cu care vine masina sunt 300 si ceva de euro,fara TVA.Cele Cura sunt tot cam pe acolo.Asa ca daca ai gasit la 200 euro e un pret foarte bun!

                    Comment


                    • #11
                      @dragostan - variantele fara toba de evacuare au spatiu mai generos la portbagaj, asadar nu stiu cat de "straight-forward" ar fi instalarea aftermarket.

                      @globocs - jantele din echiparea standard au preturi de piese si vin chiar si fara capac, la un pret mai mare decat jantele de tip accesoriu. Probabil este o politica de adaos comercial in functie de tipul produsului.

                      Comment


                      • #12
                        Felicitari pentru achizitie!!!
                        Sa o conduci cu placere!

                        Arata foarte bine pe negru!!!

                        Comment


                        • #13
                          A venit sezonul cald, si a aparut nevoia de a transporta bicicleta

                          Cum ati rezolvat problema asta? Pana acum am demontat roata din fata si am carat-o in portbagaj, dar as vrea sa cumpar niste suporti.

                          Ipoteza:
                          1. am trapa
                          2. nu am evacuarea centrala, ci sub masina, ascunsa

                          Ideal as vrea ceva montat deasupra masinii, insa la reprezentanta mi-au spus ca nu se poate pe echiparea mea. Voi ati reusit ceva?

                          Comment


                          • #14
                            Carlig si suport pe acesta.
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #15
                              Teoretic, daca faci niste modificari minore la prinderea barelor, astfel incat sa nu atingi trapa poti sa pui si bare pe masina
                              Vezi pagina 2
                              https://www.civicx.com/threads/2017-...ck.8359/page-2

                              Comment

                              Working...
                              X