Motor R18A2: Trepidatii doar in anotimpul rece

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motor R18A2: Trepidatii doar in anotimpul rece

    Doresc sa deschid un thread deoarece nu cred ca sunt singurul de pe acest forum cu aceasta problema.

    Detin un Civic Type S 1.8 i-vtec, fabricat in 2008, cumparat de mine in 2015.

    Simptomele problemei pe care incerc sa o descriu:
    -masina trepideaza la plecarea de pe loc, mai exact in momentul in care las ambreiajul si apas acceleratia, atunci cand toata forta se transmite de la motor la cutia de viteze
    -trepideaza si cand schimb 1->2, 2->3, tot mai putin sesizabil
    -se intampla doar in sezonul rece, cand temperaturile de afara sunt cu minus
    -dureaza aproximativ 1-2 luni pe an, iarna
    -cum apare primavara si temperatura de afara ajunge la ca. 10 grade, trepidatul dispare de la sine

    De aproximativ 1 luna am pus Amsoil Performance Improver. Dupa ca. 100km tremuratul a disparut complet. Am condus in ca. 3 saptamani cei 500 km, cat ajunge un plin si pe urma am pus iarasi benzina Super de la Shell. Am circulat vreo 2-3 sute km cu benzina normala (fara acel aditiv) si parca incet, incet incepea sa apara iarasi acel trepidat. Saptamana aceasta s-a facut si mai rece (azi dimineata erau ca. -7°C) iar trepidatul s-a accentuat.


    In primul rand as fi curios daca s-a mai intamplat la careva de pe aici si daca da, care a fost rezolvarea.
    Pe un forum nemtesc erau cativa cu aceasta problema, prin anii 2011-2012-2013. Masinile erau pe atunci inca in garantie, la unii cica ar fi schimbat ambreiajul + placa de presiune si problema ar fi disparut. Altii ziceau ca nu ar fi de la ambreiaj, nici nu mai stii ce sa crezi.

    Deoarece cu aditivul respectiv a disparut problema, m-a batut gandul sa pun de vreo 2 ori la rand Shell v power racing, insa ieri cand am alimentat am uitat. Acuma imi dau seama ca ar merita incercarea.

    In rest, nu stiu ce sa mai zic, o sa completez pe parcurs cu informatii!
    Unele recomandari le-am primit direct pe thread-ul masinii, si anume:

    ''-ambreiaj spre sfarsitul vietii
    -antigel sub/peste nivel
    -suporti motor
    -carburant (dubios)
    --inclusiv ambreiaj ac. ''

    Deocamdata parca as exclude doar ambreiajul ac, care a fost recent schimbat. Restul raman in picioare, pana la proba contrarie.

  • #2
    Si eu patesc la.fel.

    Ma gandesc si la volanta si placa de presiune.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      La 5D era destul de intalnita problema asta, in sezonul rece. Parca a fost dezbatuta ani de zile si aici.

      Comment


      • #4
        Ma bag si eu in discutie desi am Accord CL7, aceleasi trepidatii la plecarea de pe loc mai ales cand e motorul rece. Am ajuns sa cunosc masina si stiu s-o reglez din acceleratie si ambreiaj dar nu imi iese de fiecare data si ma cam deranjeaza, ma gandesc totusi ca nu e normal. Daca o accelerez mai zdravan la plecarea de pe loc se intampla sa plece super bine, nimeresc cateodata un timing perfect si masina pleaca bine de tot de pe loc. E totusi un benzinar aspirat cu un cuplu slab la turatii joase si o treapta 1 lunga cel putin in cazul meu, destul de plauzibil sa fie si de aici zic eu. Conduc destul de mult la serviciu Logan 1.6 MPI care pleaca foarte usor de pe loc, aproape ca un diesel, nu cere decat o usoara accelerare plus ca are treapta intai scurta, poate m-am obisnuit cu asta si cand ma urc la a mea imi ia ceva timp pana ma acomodez. Kit-ul de ambreiaj schimbat acum 30k, ca probleme sa zic ca as avea pompa de ambreiaj obosita ca scartaie mai ales vara si mai mult banuiesc suportii motor care stiu ca sunt hidraulici, cel frontal si cel din spatele motorului, nu se vad scurgeri dar poate ca a imbatranit cauciucul, masina e din 2004 totusi. Am 100km de cand am terminat un rezervor tratat cu Redline SI-1 dar nu pot sa ma pronunt, n-am reusit sa disting ceva in bine, o fi curatat el ceva pe acolo dar nu face minuni.

        Comment


        • #5
          Originally posted by IB View Post
          La 5D era destul de intalnita problema asta, in sezonul rece. Parca a fost dezbatuta ani de zile si aici.
          Daca gasesti cumva thread-ul as fi recunoscator sa pui link-ul aici.
          Eu am cautat, nu foarte mult insa, si nu am gasit nimic.

          Comment


          • #6
            Originally posted by ticker View Post
            Si eu patesc la.fel.

            Ma gandesc si la volanta si placa de presiune.
            Oricum, comportamentul este cel putin ciudat. Ma intreb ce efect sa fi avut aditivul asupra acestor piese mecanice?!

            PS: sunt curios cum se va comporta la tine cu Amsoil PI. Am vazut ca l-ai comandat
            scarr
            Senior Member
            Last edited by scarr; 26-02-18, 08:13.

            Comment


            • #7
              Originally posted by rhemyis View Post
              Ma bag si eu in discutie desi am Accord CL7, aceleasi trepidatii la plecarea de pe loc mai ales cand e motorul rece. Am ajuns sa cunosc masina si stiu s-o reglez din acceleratie si ambreiaj dar nu imi iese de fiecare data si ma cam deranjeaza, ma gandesc totusi ca nu e normal. Daca o accelerez mai zdravan la plecarea de pe loc se intampla sa plece super bine, nimeresc cateodata un timing perfect si masina pleaca bine de tot de pe loc. E totusi un benzinar aspirat cu un cuplu slab la turatii joase si o treapta 1 lunga cel putin in cazul meu, destul de plauzibil sa fie si de aici zic eu. Conduc destul de mult la serviciu Logan 1.6 MPI care pleaca foarte usor de pe loc, aproape ca un diesel, nu cere decat o usoara accelerare plus ca are treapta intai scurta, poate m-am obisnuit cu asta si cand ma urc la a mea imi ia ceva timp pana ma acomodez. Kit-ul de ambreiaj schimbat acum 30k, ca probleme sa zic ca as avea pompa de ambreiaj obosita ca scartaie mai ales vara si mai mult banuiesc suportii motor care stiu ca sunt hidraulici, cel frontal si cel din spatele motorului, nu se vad scurgeri dar poate ca a imbatranit cauciucul, masina e din 2004 totusi. Am 100km de cand am terminat un rezervor tratat cu Redline SI-1 dar nu pot sa ma pronunt, n-am reusit sa disting ceva in bine, o fi curatat el ceva pe acolo dar nu face minuni.
              Pai la mine cu aditivul de la Amsoil, cum ziceam, a disparut complet. Pe urma, a revenit problema ... dupa ce am alimentat din nou.

              Ma gandeam eu ca nu pot fi singurul. E o problema comuna si nu e placut deloc. E chiar dezamagitor. Ma gandeam ca se stie deja o solutie la problema, insa cred ca nimeni nu a avut timp, nervi si bani pentru asa ceva. Trece imediat si iarna, dispare si trepidatul.

              Daca ar fi incercat cineva, care se si pricepe, sa monitorizeze in timp real parametrii de functionare ai masinii cu un obd/hondata sau ceva asemanator.

              Comment


              • #8
                Am un obd pe care vreau sa-l conectez la masina dar imi trebuie si aplicatie pentru el si momentan costa 10 dolari, e cea mai laudata aplicatie pentru smartphone cu multiple functii, DashCommand se numeste. O are frate-miu deja pe telefon si vreau s-o incerc, daca merita banii o cumpar pentru telefonul meu si o sa monitorizez o perioada de acolo diferiti parametri, desi nu cred sa ofere suficiente informatii ca sa depistezi probleme de genul asta, nu stiu, o s-o incerc poate merita si va anunt.

                Comment


                • #9
                  Asta e thread-ul de care intrebai?

                  http://www.hondafan.ro/forum/showthr...light=trepidat

                  Am ajuns la el de aici:

                  http://www.hondafan.ro/forum/showthr...C-5dr-1-8-2008

                  Comment


                  • #10
                    Salut. Si eu am fix aceeasi problema cu motor d17a9. Acum vreo 2 mii de km am pus un flacon de stp curatat injectoare si cel putin la urmatoarele 2-3 plinuri de benzina masina a mers mult mai bine. La mine cel putin kit-ul de ambreiaj este destul de vechi, am in plan sa il schimb pe viitor, poate se rezolva problema..

                    Comment


                    • #11
                      Eu si la CL7 si la FN2 am avut o problema asemanatoare, dar totusi diferita. Poate va ajuta experienta, ca se leaga cumva cu ce ai zis legat de aditiv ulei.

                      Masinile au mers absolut perfect, fara nicio chestie de genul asta, pana in momentul cand am pus ulei Redline (sper sa nu gresesc gradatia, cred ca 0w30 la CL7 si 0w40 la FN2).

                      Problema cu care m-am confruntat era asemanatoare cu asta, in sensul ca dimineata, cu motorul rece (si in special in diminetile friguroase/ geroase), masina avea o vibratie dubioasa la nivelul motorului, care se manifesta IN MERS! Practic, la regim de mers normal, linistit, treapta a 5-a sa zicem, 70 kmh constant, se simtea o vibratie de la motor in toata masina. Dupa ce se incalzea, problema disparea. Dupa ce am trecut la Fuchs la FN2 (la CL7 nu am mai apucat ca am vandut masina, dar noul proprietar nu s-a plans niciodata de "problema" asta) problema a disparut.

                      Deci tind sa cred ca e asemanatoare, doar ca a mea nu se simtea doar la schimbat trepte (sincer nici nu am fost atent), ci continuu la mers lejer. Daca turam nu se mai simtea nimic.

                      Posibil sa fie din motor, ungere nasoala etc. Ce ulei folosesti?

                      La Mercedes, problema identica, dar doar la stat pe loc, in mers nu se simte. La stat pe loc cu motorul rece iarna, tremura efectiv toata masina nasol rau... Evident, "asa fac toate", raspunsul clasic de reprezentanta Mercedes - masina e inca in garantie...
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        Nu prea e la fel. La noi face la debreiere in 1,2 si f.f rar in 3.

                        Dubios oricum. Uneori face, alteori nu.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          @Xander la tine suna putin diferita problema. Crede-ma, daca era ca la mine, fie ca erai atent sau nu, observai la schimbarea vitezelor trepidatul. Adica, si cel mai neexperimentat sofer si-ar da seama ca ceva nu e in regula. Daca totul revenea la normal, dupa ce uleiul ajungea la parametri, pare a fi fost uleiul de vina. Eu am folosesc momentan Amsoil SS 5W-30, dar si cu alte uleiuri a facut la fel.

                          Ma gandesc insa la uleiul de la cutie, sa nu unga suficient, sa retina apa la temp. scazute, habar nu am. Dar am folosit OEM.

                          Problema insa nu dispare nici la cald, dupa ce masina ajunge la parametri optimi. Cel putin asa e la mine.

                          Citisem pe un alt forum, ca unuia ii schimbase prin 2012 pe garantie ambreiajul. Dupa ce a luat masina, facea la fel. A constatat ca cei de la reprezentanta nu schimbasera si placa de presiune. Bun, a mers inapoi cu masina, au schimbat si placa de presiune si pe urma au disparut trepidatiile. Insa era doar un caz parca. Din cate am inteles, este o operatiune destul de dificila si bineinteles, costisitoare.

                          Da, e asemanatoare problema doar prin prisma faptului ca masina trepideaza, insa este diferita insa orice asemanari sunt binevenite, poate reusim sa deslusim misterul.

                          @rhemyis acuma vad ca s-a discutat si rasdiscutat subiectul. Cineva a gasit solutia: autoritatile arunca ceva solutie pe carosabil si patineaza discul

                          Imi cer scuze ca am deschis inca un topic. Daca un admin doreste, poate muta posturile.

                          @dragostan cum se manifesta momentan? ziceai ca patinezi ambreiajul si pe urma nu mai trepideaza. Poti te rog sa imi explici cum faci acest lucru? As incerca si eu.

                          Comment


                          • #14
                            La mine in 2016 octombrie am schimbat ambreiajul tot cu exedy si inclusiv cilindrul de ambreiaj... de atunci a mers impecabil pana acum (cam 17k km sau p acolo).
                            fetherw80
                            Senior Member
                            Last edited by fetherw80; 26-02-18, 20:30.
                            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                            Comment


                            • #15
                              Hmmm... la cilindrul de ambreiaj nu m-am gandit.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X