EMIBTL: '17 Honda HR-V 1.5 A/T Executive, Modern Steel Metalic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • EMIBTL: '17 Honda HR-V 1.5 A/T Executive, Modern Steel Metalic

    Salutare,

    Din noiembrie 2017 sunt posesorul unei Honda HR-V, 1.5 A/T Executive, Modern Steel Metalic. Bine, ca sa fiu cu totul corect, eu sunt posesorul unei Honda Civic, 1.4, Milano Red din 2008, dar din pasiunea mea pentru Honda, am convins-o si pe sotie sa alegem tot o Honda.

    Las mai jos observatiile dupa 8.000 km condusi (evident, mai mult sotia):

    - pozitia inalta la condus e ideala, asta in conditiile in care masina nu e deloc mare astfel incat sa incomodeze la parcare sau la manevre in spatii inguste;
    - spatiul din interior e neasteptat de generos (inainte de HR-V ne-am uitat si la Toyota CHR, care e socant de mica la interior, iar pasagerilor locurilor din spate le-ar parea de-a dreptul claustrofobica);
    - interiorul arata foarte bine, iar initatia de piele de pe bord chiar ii da o senzatie premium;
    - sistemul de infotainment se descurca, asta insemnand ca e un soi de Android care mai da rateuri, dar nimic deranjant;
    - transmisia automata e o placere in oras si mi se pare ca se comporta bine, atat in D (ajutata de padele) si in S;
    - nu e cea mai rapida masina, dar nu am o problema cu asta: in Bucuresti oricum nu ai unde folosi viteza, pe autostrada se descurca oricum orice fel de masina, iar pe drumurile noastre in depasiri in S se comporta excelent.

    Doua minusuri obositoare am gasit:

    - receptia sunetului la convorbirile telefonice e un dezastru, in sensul ca cei cu care vorbim se plang ca nu ne aud; am dus-o de doua ori la Honda Nord, unde prima data au facut un update de soft, iar a doua oara au spus ca au facut nu-stiu-ce configurari; cu toate astea, problema persista si ma gandesc sa le cer sa schimbe receptorul microfonului;
    - duza de stopit parbrizul e teribila si nu am vazut ceva asa prost gandit nici la masinile de cateva mii de euro pe care le mai conduc cand inchiriez cate o masina in interes de serviciu: jetul de apa e directionat doar pe doua-trei fire (in sensul ca nu stropeste o suprafata mare de parbriz), iar in stationare ajunge doar pana la jumatatea parbrizului; asta inseamna ca la peste 40 km/h jetul de apa ajunge doar pe la 1/3 din suprafata parbrizului, astfel incat stergatoarele sterg in gol; am sesizat problema celor de la Honda Nord care au mai modificat putin pozitia duzelor, dar rezultatul nu a fost ceva sesizabil; in orice caz, ma voi interesa daca nu as putea sa le schimb cu duze de la o alta marca, pentru ca cel putin pe timp de iarna e cat se poate de obositor sa conduci cu parbrizul tot timpul murdar.

    Oricum, in afara celor doua neajunsuri, masina e excelenta si daca ar fi la fel de fiabila precum Civic-ul meu, Honda ramane pentru mine un landmark.

    Numai bine,

    Emi

  • #2
    Sa aveti noroc de el!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by emibtl View Post


      - receptia sunetului la convorbirile telefonice e un dezastru, in sensul ca cei cu care vorbim se plang ca nu ne aud; am dus-o de doua ori la Honda Nord, unde prima data au facut un update de soft, iar a doua oara au spus ca au facut nu-stiu-ce configurari; cu toate astea, problema persista si ma gandesc sa le cer sa schimbe receptorul microfonului;Emi
      cumparati dvs un microfon universal cu 50 lei pe ocazii si il montati pe parasolar sau in spatele volanului, nu e cine stie ce complicat decat ca dureaza pana ascunzi cablul.

      Originally posted by emibtl View Post
      duza de stopit parbrizul e teribila si nu am vazut ceva asa prost gandit nici la masinile de cateva mii de euro pe care le mai conduc cand inchiriez cate o masina in interes de serviciu: jetul de apa e directionat doar pe doua-trei fire (in sensul ca nu stropeste o suprafata mare de parbriz), iar in stationare ajunge doar pana la jumatatea parbrizului; asta inseamna ca la peste 40 km/h jetul de apa ajunge doar pe la 1/3 din suprafata parbrizului, astfel incat stergatoarele sterg in gol; am sesizat problema celor de la Honda Nord care au mai modificat putin pozitia duzelor, dar rezultatul nu a fost ceva sesizabil; in orice caz, ma voi interesa daca nu as putea sa le schimb cu duze de la o alta marca, pentru ca cel putin pe timp de iarna e cat se poate de obositor sa conduci cu parbrizul tot timpul murdar.Emi
      se pot pune duze de la alta marca fara probleme si e cea mai buna solutie. Eu am pus de Logan care stropesc tip perdea, am dat 25 lei pe ele noi si sunt foarte multumit.
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 26-02-18, 13:54.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • #4
        dacliber,
        duzele alea merg si la crv? cat de greu se monteaza/demonteaza, in sensul ca poti sa le faci acasa, personal?
        banuiesc ca pot gasi pe youtube tutoriale ceva....
        seara buna!

        p.s. scuze initiatorului pentru poluarea topicului!
        '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
        Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
        '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
        '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

        Comment


        • #5
          @Flo92: Nicio grija, e bine daca aflam toti solutii.

          @Dacliber: Multumesc foarte mult, chiar voi incerca solutiile.

          Comment


          • #6
            Originally posted by flo72 View Post
            dacliber,
            duzele alea merg si la crv? cat de greu se monteaza/demonteaza, in sensul ca poti sa le faci acasa, personal?
            banuiesc ca pot gasi pe youtube tutoriale ceva....
            seara buna!

            p.s. scuze initiatorului pentru poluarea topicului!
            Nu stiu sigur daca merg pe CRV sau HR-V nou fara mici adaptari, ma refer la cele de Logan2, dar daca ai duzele pe capota ca la modelele mai vechi, se potrivesc fara modificari.
            Daca sunt incorporate in plasticul ala, se pot schimba si alea dar trebuie vazuta marimea si ce corespunde de la alta marca. Trebuie sa puneti o poza.
            Eu pot sa le schimb acasa, nu stiu daca altii pot, vad ca se monteaza presuri la reprezentanta pe aici...O sa caut solutii si le postez.
            asa stropesc cele de Logan 2 pe masina mea:

            Am bagat din greseala un tub de solutie concentrata care ajungea pt 10 sticle de 5 litri la o sticla si de aia am spuma multa.
            dacliber
            Senior Member
            Last edited by dacliber; 28-02-18, 11:27.
            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti si conduci cu placere, Emibtl.

              Daciber, este clar mult mult mai bine acum, miai dat o tema de gandire, o sa incerc sa schimb si eu duzele, ar fi ideal sa am si eu acelasi gen de perdea!
              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
              Ex:
              2014 Honda Civic Executive
              2011 Honda Civic GT

              Comment


              • #8
                @Dacliber nota 11 pt muzica
                Cat despre duzele de parbriz, pe mine m-a dat pe spate Magic Vision Control de la Mercedes care zic ei ca diminueaza si consumul de apa... si e de ceva vreme sistemul, vreo 5 ani: https://www.youtube.com/watch?v=07AZHkkLR0k
                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                "Binele o duce rau in Romania"

                Comment


                • #9
                  Sa o stapanesti sanatos si scuze de poluarea topicului!

                  Sa inteleg ca CRV si HRV nu au stropitoare tip perdea? In 2018?

                  Adica aveau civic-urile si accord-urile din 2006, iar acum nu mai sunt? Si punem stropitoare de logan? Wow!
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #10
                    binenteles ca nu, crv are acelasi tip de perdea ca si la civicurile anterioare, insa ca si la ele perdeaua are un unghi foarte mic si stropeste aiurea parbrizul, nu ca in filmuletul ala...
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • #11
                      Eu nu am probleme ca folosesc duze de Logan2. Sunt acelesi de pe Renault, Peugeot, Citroen, Nissan etc. Si sunt peste cele de Honda, fara suparare. Grupul Renault e plin de extraoptiuni, ,,premium,, pe alte marci inca din anii 90. Pe toate modelele. Electronica lor lasa de dorit, in rest sunt premianti.
                      Sunt doar niste duze, puteau fi si de pe Lada daca merg mai bine.
                      Sistemul ala de la Mercedes e misto dar neaccesibil la fel ca si cel de la Jaguar, era pe Crysler si alte marci americane prin anii 90, un pic mai empiric cu 2 duze. Daca ma straduiesc cred ca pot improviza unul similar la vara.
                      dacliber
                      Senior Member
                      Last edited by dacliber; 28-02-18, 13:18.
                      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                      Comment


                      • #12
                        eu la volvo am sase duze incalzite si ma descurc cu ele
                        sunt multe masini in 2018 care nu au duze cu pulverizare
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • #13
                          Ok, acum am inteles. Eu n-am simtit vreodata problema asta, mie imi arunca lichid pana la partea de sus a parbrizului, fara probleme. E drept ca nu mai tin minte cum era la civic, e posibil sa fie diferit ce este pe accord.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #14
                            Si la viitorul crv la fel de proaste vor fi, vezi aici la minutul 11:
                            https://youtu.be/CbAmaafryjM
                            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                            Ex:
                            2014 Honda Civic Executive
                            2011 Honda Civic GT

                            Comment


                            • #15
                              Ma amuza ca nu speram sa starnesc asa discutie Dar recunosc ca pe cat de mult imi place masina, pe atat de mult ma enerveaza la drum lung faptul ca la o viteza de peste 30-40 km/h stergatoarele curata pe uscat. La un drum de Austria dus-intors efectiv abia asteptam sa mai opresc la cate o benzinarie ca sa pot curata cum trebuie parbrizul.

                              Am spus celor de la Honda Nord ca la Civicul din 2008 nu am problema asta, pentru ca stropeste uniform (perdea), iar ei mi-au spus ca din pacate toate modelele noi (inclusiv Civic sau CRV) au acest sistem idiot.

                              Cum nu ma pricep si nici nu vreau sa stric ceva, voi comanda de pe net un set de duze de Logan si merg la un service de cartier cu speranta ca nu va strica nimeni nimic.

                              @dacliber: Ce mica e lumea (vorba vine). Iti vazusem clipul postat (si daca tin bine minte mai ai unul similar) acum cateva saptamani cautand pe net, direct in engleza, solutii la frustrarea mea.

                              Comment

                              Working...
                              X