Probleme ABS Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme ABS Civic

    Salut. De aproximativ 1 an sunt posesor de civic hybrid din 2008. Masina ruleaza perfect, fara martori aprinsi in bord, toate sistemele functioneaza, cu exceptia ABS-ului. Nu functioneaza nici pe zapada, nici pe gheata, nici pe asfalt. Indiferent cu ce viteza circul. Nu se simte pulsatia aia in pedala... Cand franez, se duce ca sania gen ca vechiile Dacii. Lichidul de frana a fost schimbat am pus Mobil 1. A mai intalnit cineva asa ceva, gen ca un sistem sa fie defect si sa nu semnalizeze nimic in bord?
    Ce am incercat pana acum: am scos mufa de la pompa de ABS sa vad ce se intampla in bord. Si surpriza: s-au aprins 3 martori. VSA, ABS, Check engine. Dupa ce am bagat mufa la loc, cei 3 martori s-au stins. De aici am tras concluzia ca pompa ABS ar fi functionala. Inainte sa ma programez la ASKO service as fi vrut sa stiu si parerea voastra. Acuma mai ramane sa testez senzorii de la roti. Ma poate ajuta cineva cu ceva? Multumesc.

  • #2
    La mine la masina (nu este hybrid) aveam aceeasi problema,statea aprins martorul de vsa si abs in bord uneori iar in acele momente nu functia abs-ul si la franare la viteze mici "trepida" pedala de frana cand o apasam incet.
    La tester mi-a dat senzorul abs dr spate,am schimbat-o cu unul aftermarket si s-a comportat la fel ca si inainte. Am dus-o in reprezentanta unde am schimbat capsulele de airbag (masina a avut rechemare si a fost gratis toata operatiunea) iar cei de la service au zis sa-mi cumpar senzor original (1300 lei) ca celelalte nu sunt potrivite . Binenteles ca nu am cumparat nimic, m-am documentat pe niste forumuri de USA si am citit undeva ca problemele pot aparea de la mufa abs,de la siguranta abs,si printre altele de la bateria masinii de 12V.
    Am pus o baterie de la un alt Civic ,am curatat bornele si surpriza martorii s-au stins iar de atunci nu am mai intampinat nici o problema.
    Nu sunt sigur ca si la tine este aceeasi problema ,dar la mine asa a fost rezolvata situatia.
    Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
    Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
    Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
    Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

    Comment

    Working...
    X