Probleme suspensii '99 Honda Civic Coupe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme suspensii '99 Honda Civic Coupe

    Salutare tuturor,

    Mașina e bestială, īnsă este următoarea situație cu suspensiile:

    Click image for larger version

Name:	IMG_20180109_111943.jpg
Views:	2
Size:	73.5 KB
ID:	730860

    Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-01-06 at 16.01.13.jpg
Views:	2
Size:	56.7 KB
ID:	730859

    Mașina avea suspensii originale, care mi s-au părut foarte joase. Fostul proprietar mi-a făcut pe plac și īnainte să mi-o vāndă a schimbat arcurile cu altele īn urma cărora am cāștigat cāțiva cm la īnălțime (se vede īn poză, e destul de sus corpul mașinii). Toate bune și frumoase, īnsă am următoarele probleme:

    1. Spatele este mai sus decāt fața (se vede discrepanța īn poză)
    2. Suspensiile sunt foarte, foarte tari. Orice crenulație īn drum, orice limitator de viteză, gurile de canal, totul se simte la stomac și la organele interne. Spatele se pare că e cel mai săltăreț.

    Īntrebarea mea este, īs de vină amortizoarele sau suspensiile pentru comportamentul ăsta? Dacă īs suspensiile, pot să īmi cumpăr ceva mai custom care să īmi și dea niște comfort la drum, și niște centimetri īn plus la sol, īnsă nu atāt de mulți cum e īn spate? Mașina e foarte distractiv de condus (e și automată) īnsă buba asta ar trebui să o rezolv dacă e să o folosesc pe termen mai īndelungat.

    Proprietarul original a schimbat arcurile! Astfel am cāștigat vreo 5 cm la īnălțime (și vreo 9 īn spate, după cum se vede)
    Mașina fusese adusă din DE, și am condus-o doar īn ziua cīnd am luat numere roșii și erau deja instalate arcurile celelalte, deci nu știu cīt era de rigidă.

    Sunt gata să renunț la centimetrii īn plus dacă pot obține niște comfort. Era o relație īntre arcuri și amortizoare, parcă amortizoarele făceau ca mașina să se ridice și coboare o singură dată (să nu tot joace) după o diferență de nivel pe drum, īn timp ce arcurile erau responsabile de șocul resimțit, īnsă nu mai sīnt sigur.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 21-02-18, 17:03.

  • #2
    salutare, fara suparare dar arata destul de rau masina cu suspensia actuala, e totusi coupe . eu am avut acelasi model de civic in trecut , avea suspensie sport, si am patit acelasi lucru, ma deranja ca era foarte rigida. ca rezolvare am gasit schimbarea suspensiei sport cu una de pe un civic sedan tot generatia 95-00, dar in 4 usi. vreau sa zic ca aveam si confort si era si stabila.
    Drive a Honda...

    Comment


    • #3
      salut, da așa este arată foarte sub-optim, mai ales cīnd o privești din spate.
      Mulțumesc mult de sfat, este exact ce am nevoie! am să le zic la băieții de la service să se uite după așa ceva.

      Am de gīnd de asemenea să o revopsesc, spatele a fost revopsit și acuma e o ușoară dif de culoare față-spate....

      Edit: ai schimbat suspensiile in intregime (arc + amortizoare [telescoape] + mai este ceva?) sau doar arcurile?

      Edit2: Un cod oem ceva ai?
      titustoia
      Junior Member
      Last edited by titustoia; 22-02-18, 19:47.

      Comment


      • #4
        Complet 100% inclusiv furcile din fata. Sunt 2 suruburi sus parca ,si cel de jos de la furcă . Si am luat ansamblu complet.
        Drive a Honda...

        Comment


        • #5
          Ai avea un cod/coduri de piese sau asa? Multumesc anticipat!

          Comment


          • #6
            Din pacate nu am nici un cod, daca gasesc pozele prin pc pot sa iti pun niste poze sa iti faci o idee.Daca tot o vopsesti si dai niste banuti ...Ai putea sa profiti de acest lucru sa ii schimbi culoarea . Da bine de tot pe negru sau gri, si cu folie pe geamuri ii schimbi total aspectul .
            Drive a Honda...

            Comment


            • #7
              Heh, va rămīne roșie, asta e bistoș

              Comment

              Working...
              X