Martor presiune in pneuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Martor presiune in pneuri

    Salutare, oameni buni! Sunt nou pe forum, la fel ca si proprietar de Honda. De ceva timp am cumparat un CR-V IV 1.6l i-DTEC, 2014 an de fabricatie. Pot sa spun ca sunt multumit de masinuta, doar ca am o nelamurire vis-a-vis de martorul din bord pentru presiunea in cauciucuri. Se aprinde de fiecare data cand ies din zapada ceva mai mare, noroi sau un drum ceva mai accidentat. Mi s-a spus sa resetez bordul, am facut-o de mai multe ori, insa continua sa se aprinda. Presiunea in pneuri este perfecta (2.4 / 2.2), cum scrie la carte, cauciucuri de iarna noi
    „Important este să nu te oprești niciodată din a-ți pune întrebări.” — Albert Einstein

  • #2
    Bun venit in club!
    Martorul de presiune de la CR-V nu masoara presiunea din roti ci diferenta de turatie pe care o da o posibila dezumflare a rotii. Dar diferenta de turatie poate fi masurata si cand e o roata mai murdara decat alta sau cand exista diametre diferite ( se mai intampla...) sau cand exista factori ca mersul pe zapada sau noroi.
    De regula nu resetam bordul ci exact si numai atentionarea de presiune din butoanele de pe volan, conform manualului.
    Sunt multe tutoriale pe net, gugalu sa ne traiasca.
    https://www.youtube.com/watch?v=-0WxBQ_M1Xw
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Mersi mult de informatii. Cu stima!
      „Important este să nu te oprești niciodată din a-ți pune întrebări.” — Albert Einstein

      Comment

      Working...
      X