Accelerare Necontrolata - CL9 accelereaza singura

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accelerare Necontrolata - CL9 accelereaza singura

    Salutare - am patit astazi ceva extrem de periculos cu CL9-ul meu. Si anume masina ramane turata si/sau accelereaza singura in anumite situatii.

    Dupa o repriza de accelerat cu pedala la maxim, cand ii dau drumul masina ramane turata si/sau accelereaza singura. Mi s-a intamplat prima data acum 7-8 luni dupa 2-3 "liniute" dar am zis ca sunt eu nebun sau poate oi fi apasat acceleratia cu jumate de picior.

    Dar problema s-a mai repetat de cateva ori, am verificat covorasele, pedala nu ramane apasata cand fenomenul acesta se manifesta, ea este complet revenita in pozitia ei normala.

    Astazi a fost o situatie chiar periculoasa, in urma unei accelerari mai puternice in viteza a 2-a (pana in 6000 de ture) am inceput sa franez si am simtit pedala de frana "dubios" de greoaie. Masina se comporta in frana ca atunci cand franezi cu motorul oprit si nu ai presiune hidraulica in pedala. Cand am scos-o din viteza am inteles de ce frana atat de greu, masina accelera singura! Statea in 5500 de ture cand am scos-o din viteza, urmand sa revina la IDLE in 3 secunde.

    Problema se repeta foarte rar si doar la acceleratii puternice in viteza a 2-a de obicei. Am cautat pe net dar nu prea am gasit nimic, majoritatea sunt oameni care nu fac deosebirea intre frana/acceleratie sau le accelereaza covorasul masina.

    Grijile mele pe langa cele legate de siguranta sunt si cele mecanice, si anume daca se intampla in timp ce sunt in viteza si franez, franele inving puterea motorului deci pot opri, dar imi imaginez ca se pune o presiune imensa pe cutie/planetare/frane (poate bubui ceva).

    Ati mai auzit sau intalnit problema asta? Masina este CL9 din 2008.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 20-02-18, 19:16.

  • #2
    Poate ar fi util sa verifici toata timoneria care actioneaza acceleratia/admisia, inclusiv clapeta.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Ma duc la reprezentanta zilele astea ca am de schimbat cate ceva, o sa ii intreb sa vad daca pot verifica ei... teoretic ar trebui sa ma intalnesc si cu Dinu saptamana asta pentru resoftare, ma gandesc ca poate imi da si el vreo idee, daca vede ceva cand resofteaza, nu stiu ce sa zic...
      hondatu
      Administrator
      Last edited by hondatu; 20-02-18, 19:16.

      Comment


      • #4
        Eu m-aș gândi la cablul de accelerație sau senzorul de accelerație. O diagnoză funcțională cu un tester Honda s-ar putea să ajute, deși e ciudat că nu există nici o avertizare de malfunction. Caz în care posibil să existe o cauză mecanică.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #5
          Daca pedala de frâna era tare, înseamnă lipsa vacuum in servo frâna și deci posibil aer fals tras de motor, de aici accelerarea lui necomandata.

          Comment


          • #6
            Corect, bine punctat. De verificat toata tubulatura admisiei si conexiunile ei.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #7
              +1 la ce a zis Catalin vis a vis de vacuum
              +1 la ce a zis si Vali de senzorul de acceleratie
              as mai adauga si o chestie mai light, curatare clapeta acceleratie ...

              Comment


              • #8
                Cl9 are drive by wire, deci nu are cum sa agate cablul de acceleratie pentru ca nu are..
                Daca nu da cod de eroare cea mai simpla explicatie ar fi clapeta de acceleratie foarte murdara, si sa agate banutul pe revenire..
                Cool cars run faster...that's a scientific fact...

                Comment


                • #9
                  Joi ma duc la Honda Nord sa vedem daca pot face ei ceva pe loc, o curatare de clapeta sau habar n-am, am de schimbat lichidul de frana oricum...

                  Originally posted by dinoc View Post
                  +1 la ce a zis Catalin vis a vis de vacuum
                  +1 la ce a zis si Vali de senzorul de acceleratie
                  as mai adauga si o chestie mai light, curatare clapeta acceleratie ...
                  Acum ca ai vazut threadul inseamna ca daca ne vedem pana la urma saptamana asta pentru resoftare, macar vei stii sa iti pui centura , sau poate nici nu mai vrei sa te urci ))

                  Comment


                  • #10
                    ) fix the problem first

                    Comment


                    • #11
                      Cred ca s-a rezolvat, am fost la honda nord si mi-au curatat clapeta, au pus-o pe tester, se pare ca totul ok acum... sa vedem daca mai face.

                      Comment

                      Working...
                      X