Results 1 to 12 of 12

Thread: Probleme treapta a doua - CRV 2.2 i-DTEC

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    2.2 i-CTDI

Probleme treapta a doua - CRV 2.2 i-DTEC

Salutare,

Am o problema de ceva vreme (sau de ceva vreme am remarcat-o eu). Cand plec de pe loc, plec mereu cu viteza I. La 2000-2200 de turatii schimb viteza a doua. E, aici este o problema. Intra greu, uneori se aude un mic zgomot. Vad ca solutia (care nu merge mereu) este sa turez in treapta I pana la peste 2500. Mi se pare ca problema s-a acutizat de cand a venit vremea rece dar nu sunt sigur ca are vreo legatura. Mai are cineva probleme similare?
    Eu nu am un stil sportiv de condus si masina are 105 000km, deci nu e neaparat foarte obosita.

Multumesc!
    Last edited by hondatu; 20-02-18 at 19:12.

Senior Member SH-AWD CatalinP's Avatar
    Marca
    Tesla
    Model
    Model S
    Motorizare
    P90D
    Cand a fost inlocuit uleiul din cutia de viteze?

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    2.2 i-CTDI
    La 60 000km. La revizie am fost acum 3 luni si nu mi-au zis nimic de faptul ca ar trebui inlocuit.

Senior Member SH-AWD ro861's Avatar
    Marca
    HONDA-I/RENAULT-II
    Model
    CR-V/Megane
    Motorizare
    2.2l - CTDI/1.6 - 16V
    Uleiul la cutia de viteze il schimb si eu la 60k, pe cel de la diferential la 40k.
    Ar fi de vazut si ambreiajul, daca debreierea se face cat trebuie.
    Treptele 1-2 sunt cele mai dificile, la orice masina, dar cu atat mai mult la suv-uri.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    2.2 i-CTDI
    In treapta I intra fara probleme, asa ca nu imi dau seama ce poate fi.

Senior Member IMA
    Marca
    Honda
    Model
    CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    asa cum aratati problema, este posibil sa fie sincronul de la viteza 2 - deranj mare.

"Pe un arbore al cutiei de viteze exista o serie de pinioane, coroane dintate, inele sincronizatoare, precum si furca de actionare impreuna cu mansonul de cuplare. La actionarea manetei de viteze, o parghie deplaseaza furca de actionare in directia indicata de maneta, impingand inelul sincronizator peste coroana dintata. Rolul inelului sincronizator, sau sincron cum i se zice in mod popular, este de a “sincroniza” turatia arborelui cu turatia acestuia, permitand astfel cuplarea coroanei dintate cu mansonul de cuplare. In acest mod este conectat pinionul vitezei dorite cu arborele, fiecare viteza avand cate un pinion de diametru diferit pe arborele respectiv."

Dar poate fi si comanda de la schimbator la cutie, asa zisa timonerie, si atunci ati scapat ieftin.

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    2.2 i-CTDI
    Oricum as da-o suna destul de rau Multumesc oricum pentru raspuns. Ma surprinde ca sunt singurul cu o astfel de problema. Inseamna ca am avut ghinion sau am facut ceva teribil de gresit.

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    2.2 i-CTDI
    Vad ca daca trec din treapta I in a II-a la turatii mici (sub 1500) nu e nici o problema.

Senior Member IMA
    Marca
    Honda
    Model
    CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    Quote Originally Posted by danidani View Post
    Ma surprinde ca sunt singurul cu o astfel de problema. Inseamna ca am avut ghinion sau am facut ceva teribil de gresit.
    Da, pare ghinion, dar cat nu se stie sigur, nu se poate spune nimic. De regula cutiile de viteza manuale de la Honda tin o jumatate de milion de km si peste. Cine stie ce o fi. Un service specializat Honda va trebuie acum, nu altceva.

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Honda
    Model
    Stream
    Motorizare
    1.7
    Depinde ce cutii de viteze, au mai avut probleme pe Civic, Stream, posibil si alte modele, cu rulmentii in anii 2000.
    Last edited by hondatu; 20-02-18 at 19:14.

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    2.2 i-CTDI
    Da dar asta e facuta in 2011. E printre ultimile bucati din modelul CRV 2006-2011. Vad ca pe unele forumuri internationale sunt multi care se plang de mici probleme cu viteza a doua si se pare ca multora li s-a spus la reprezentante ca e normal

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    2.2 i-CTDI
    Am facut o iesire din Bucuresti pe autostrada. Senzatia a fost ca dupa ce s-a incalzit masina, problema tinde sa dispara dar nu complet. Acum nu stiu daca cei 120km nu au fost de ajuns in contextul temperaturilor de -3 grade.

Bookmarks