Consum Civic Executiv 1.0 cutie automata .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by iulianm View Post
    Pai mergi la masina cand e motorul rece, reseteaza consumul si mergi 2 km intr-un trafic in care ti-ar lua vreo 10 minute sa ii parcurgi si vezi ce consum iese. Eu pun banii ca o sa fie pe undeva pe la 20-25l/100km
    Asta nu inseamna ca acela va fi consumul real, calculat la pompa. Cand masina stationeaza mult timp in trafic, computerul de bord incepe sa "fabuleze".

    La Civic 1.8 consumul maxim la pompa in Bucuresti a fost 14.54%, statistica tinuta in aproape 110.000 Km.
    La Accord 2.4 consumul maxim la pompa in BUcuresti a fost 14.92%, statistica tinuta in aproape 81.000 Km.

    Ambele A/T.
    CatalinP
    Senior Member
    Last edited by CatalinP; 18-02-18, 10:05.

    Comment


    • #17
      Pai e mult cand mergi zilnic pe un astfel de drum. Genul asta de traseu se preteaza cel mai bine la o masina plug-in hybrid gen Prius Plug-in care merge 20-30km full electric. Daca ai posibilitatea sa incarci masina acasa, pleci deja cu interiorul incalzit cand e legata la priza si mergi pe electric pana la serviciu si inapoi. Motorul electric fiind mult mai eficient, poluezi mai putin, zgomot redus in masina si confort mai mare (ca pleci cu interiorul deja cald). Schema asta pare sa mearga doar daca ai posibilitatea sa incarci masina acasa.

      L.E. Eu n-am locuit niciodata intr-un oras ca Bucuresti si pe 400-500km n-am avut o viteza medie mai mica de 25km/h ca sa ma pot pronunta din experienta la pompa.

      Comment


      • #18
        Depinde foarte mult de trafic, distanta per trip si de cum mergi. Intr-o mai mica masura de temperatura de afara.

        Pe bord, la ultimii 800 de km, din care vreo 150 in afara si restul in Bucuresti, am 11.4 la suta. Viteza medie 22km/h. Nu mi se pare exagerat deloc. La pompa probabil e cu 0.2 la suta mai mult, am facut un test de vreo 2 ori si cam aia e eroarea.

        In afara orasului se schimba foarte mult situtia. Am avut drumuri Bucuresti Plaza Militari - Ploiesti mai departe de centru si am scos 5.5-5.8 la mers rezonabil, cu bucatile prin oras (trafic lejer de weekend) incluse. Am facut un experiment de 'hai sa vad cat consuma minim' si am scos 4.1 intre iesirea din Ploiesti si intrarea in Bucuresti, mers cu viteza legala si fara sa bruschez acceleratia (resetat din mers, e drept). Never again.

        Sunt prea multi factori de luat in considerare.

        Salut , viteza medie este de 25 maxim 40 km . In general nu am traseu prin zone aglomerate, mai prind si bara la bara insa nu foarte des .

        Am incercat si cu si fara Econ. Am bagat si benzina cu cifra octanica mai mare, vedem . Oricum fata de consumul din fisa ei este cu muult peste . Vedem in timp . In ultima perioada in oras am reusit performanta chiar daca este liber sa merg cu 40 la ora sa vad daca se schimba ceva la consum . Acum am 10 la 100/km 😢😢

        Originally posted by DarthMaul40 View Post
        Salut! Pentru inceput, incearca sa conduci fara ECON si vezi cum se comporta. Mai apoi, nu stiu ce benzina folosesti, dar incearca cu cifra octanica mai buna (98+). In rest nu stiu ce sa zic, mai da-i timp... A mea abia dupa vreo 6000 Km a inceput sa se comporte mai bine si la consum si la performante. A mea e pe transmisie manuala, dar e acelasi motor.
        Da dar ai un consum de 6.2 parca . Tot nu se explica de am cu apropae 5%mai mult😢
        KMR
        Super Moderator
        Last edited by KMR; 18-02-18, 19:47.

        Comment


        • #19
          Sincer,nu prea vad cum poate sa scada consumul cu mult.Mai ales in anotpil asta.Asta vara,in Bucuresti bara la bara am avut pe bord 14l/100km la o Octavia 2 1.9 TDI.Deci...

          Comment


          • #20
            Superb . O sa imi iau si o cisternă mai mica dupa mine 😁

            Comment


            • #21
              Sau un EV

              Comment


              • #22
                Salut,
                Am aceeasi motorizare dar cutie manuala, in trafic aglomerat (ora 08.30 dimineata) pe drum de aproximativ 10 km (media de viteza 18-23km/ora) consumul din bc este intre 11 si 13litri pe suta de km, in functie de anumiti factori (temperatura,trafic etc). Nu folosesc start/stop. Cat timp motorul este rece consumul e f mare, asa ca incerc sa il ajut sa ajunga mai repede la temperatura de lucru , am observat ca daca folosesti climatizarea pe o treapta mica de ventilatie temperatura urca mai repede, apoi poti sa activezi functia auto. Acum am 2500 de km, sper ca in timp sa scad sub 10 in oras (asa, ca un prag psihologic de confort), cu cauciucuri de vara ar trebui sa fie mai bine.

                Comment


                • #23
                  Eu am motorul de 1.5 cu cu CVT si iti pot spune ca mai scade putin consumul insa nu va ajunge niciodata la valorile declarate de Honda in mediu urban. Eu cel mai bun consum pe care l-am scos in oras a fost de 13.8 % iar cel mai rau de 16% (si aici vorbesc de consumul mediu intre 2 plinuri).

                  Parerea mea este ca Honda minte fara nerusinare legat de consum. Eu am renuntat sa ma mai enervez m-am obisnuit sa merg 300 si ceva de km cu un plin in Bucuresti.

                  Comment


                  • #24
                    Eu inclin sa cred ca ai ceva probleme la motor.Al meu,tot 1.5 insa cutie manuala,consuma mai putin.Si ma refer la consumul la pompa,nu ce arata in bord.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Nanboe View Post
                      Eu am motorul de 1.5 cu cu CVT si iti pot spune ca mai scade putin consumul insa nu va ajunge niciodata la valorile declarate de Honda in mediu urban. Eu cel mai bun consum pe care l-am scos in oras a fost de 13.8 % iar cel mai rau de 16% (si aici vorbesc de consumul mediu intre 2 plinuri).

                      Parerea mea este ca Honda minte fara nerusinare legat de consum. Eu am renuntat sa ma mai enervez m-am obisnuit sa merg 300 si ceva de km cu un plin in Bucuresti.
                      Salut,

                      Care este viteza medie inregistrata de bc? La mine (motorul de un litru) daca viteza medie este sub 20 km/ora consumul e destul de mare (11-13 litri), daca viteza medie este in jur de 25km/ora consumul este aproximativ 10 litri. La medii de viteza mai mari de 25km/ora consumul afisat de bc e rezonabil.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Nanboe View Post
                        Eu am motorul de 1.5 cu cu CVT si iti pot spune ca mai scade putin consumul insa nu va ajunge niciodata la valorile declarate de Honda in mediu urban. Eu cel mai bun consum pe care l-am scos in oras a fost de 13.8 % iar cel mai rau de 16% (si aici vorbesc de consumul mediu intre 2 plinuri).

                        Parerea mea este ca Honda minte fara nerusinare legat de consum. Eu am renuntat sa ma mai enervez m-am obisnuit sa merg 300 si ceva de km cu un plin in Bucuresti.
                        E mai mult decat la Accord Type S 2.4 benzina.
                        ....

                        Comment


                        • #27
                          @Dan P: Eu zic sa faci o tura prin Bucuresti cu Type S 2.4 si sa ne zici dupa aia ce si cum.

                          La mine, dupa 45 km facuti in Bucuresti intr-un weekend aglomerat, consumul a fost de 9.6% (la pompa). Dupa inca 75 km facuti in weekendul asta (relativ liber), a scazut la 9.1% (la pompa). Dupa ce ies de la pompa si stau de cate doua-trei ori la cateva stopuri, vad si eu 25-28%.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #28
                            Well, din pacate Dan are dreptate. Dupa mult timp am reusit sa fac 190km legati in Bucuresti, cu consum resetat.
                            Stat mult pe loc, aglomeratie, zapada, dar si vreo 20-30 facuti seara in trafic mai lejer => viteza medie 17 km/h. Consum mediu 12.9 l/100km
                            Dupa ce am facut pozele am mai mers cam 50 km prin trafic nasol tare, iar viteza medie a scazut la 16 km/h, iar consumul a crescut la 13.1 l/100km.Click image for larger version

Name:	20180301_183122.jpg
Views:	1
Size:	29.5 KB
ID:	726159
                            Click image for larger version

Name:	20180301_183112.jpg
Views:	1
Size:	29.2 KB
ID:	726160
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment

                            Working...
                            X