dantt: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5T M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ah.. 46L... cam micut cei drept. In conditiile astea cred ca trebuie sa fac vreo 1-2 opriri pe saptamana...
    Poate prind una pentru un "test prelungit".. sa vad un pic cum se comporta.
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • Originally posted by Dozer View Post
      Poate prind una pentru un "test prelungit".. sa vad un pic cum se comporta.
      Da,e chiar recomandat daca poti.Eu asa am luat-o,dupa ce am facut cateva sute de km cu ea.Intr-o zi,ce-i drept.:-)Daca poti mai mult timp cu atat mai bine.

      Comment


      • Pai asa o sa incerc sa fac... Nu e graba, ca eu le fac lucrurile incetisor, dar asta este un aspect destul de important pentru mine.
        Nu stiu ce este cu "moda" asta cu rezervoarele astea mici .
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Este simplu: mai putina greutate = consum mai mic = CO2 mai putin. Astfel taie si ei de unde pot (fara roata de rezerva, panouri de plastic, tabla cat mai subtire etc).
          Prima oara cand am simtit acest fenomen a fost cand am trecut de la Golf V 1.9 tdi (autonomie 1000 - 1200 km extern) la Golf VII 1.6 tdi (autonomie 600 - 700 km extern).
          GeKados
          Senior Member
          Last edited by GeKados; 15-06-18, 17:33.

          Comment


          • Nu cred ca era o nenorocire sa-i fi pus rezervor de 50-55 litrii.Nu dadeau prost la consum sau alte cele.Probabil din lipsa de spatiu datorita puntii modificate si schimbarii amplasarii rezervorului.Cat despre motoarele TDI de Vag,le-am avut pe amandoua si inca mai am pe cel de 1.9,doua motoare complet diferite iar comparatia nu are sens.

            Comment


            • @vag: era o comparatie doar dpdv al rezervoarelor, consumul fiind acelasi.

              Comment


              • mie mi se pare ca asta cu autonomia e o falsa problema
                tot ce e peste 400km cu un rezervor este OK - pana la urma traim in EU civilizata, in era moderna a calculatoarelor de bord care raporteaza relativ precis autonomia
                nu mi s-a intamplat niciodata sa merg legat mai mult de 450 km (adica fara absolut nici o oprire) - pana la urma e benefic sa opresti la 2-3 ore pentru o pauza mica pentru gestiunea mai buna a oboselii la volan

                singurul caz de vehicul pe care il stiu care nu facea mai mult e 250 cu un rezervor e in lumea moto dar acolo era vorba de Harley si rezervoarele lor de la bike-urile mai vechi care luau 20 litri sau parca chiar mai putin
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • Cred ca e doar o chestie de obisnuinta, daca vi de pe o masina cu autonomie mai mare ti se pare un pic aiurea sa mergi mai des acum la benzinarie, dar cred ca e ceva cu care te obisnuiesti repede

                  Comment


                  • @Turkish: poate ca tie iti suna ciudat sau... "falsa problema", dar depinde de modul fiecaruia de exploatare si de nevoile personale.
                    De exemplu eu personal sunt pe fuga atat dimineata, cat dupa-amiaza cand ma intorc acasa.

                    Dupa-amiaza, mai ales de cand nebunii astia din zona au lasat un singur drum, restul alternativelor fiind in santier, rareori am timp sa ma opresc sa alimentez, desi trec printr-o zona plina cu benzinarii (literalmente).
                    Dimineata, aceeasi problema. Culmea este ca, desi fac absolut acelasi drum si la dus si la intors, dupa-amiaza fac cu mult mai mult datorita dispunerii unor intersectii si a flow-lui prin ele.... si asta in conditiile in care eu alerg masina bine de tot.

                    In aceste conditii, pentru mine opritul la "PECO" reprezinta o pierdere de timp, si de aceea eu de foarte mult timp ma uit la autonomie si nu la altceva. In plus, niciodata nu merg pana in "rosu" (din mai multe considerente), deci din maximul cat pot duce cu un plin, mai tai de obicei un 200-250km (asta doar orientativ, ca idee, pentru ca de obicei alimentez dupa cum am timp).
                    Dozer
                    Senior Member
                    Last edited by Dozer; 15-06-18, 22:13.
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • In cazul asta poate ar fi mai bine sa astepti varianta diesel.Si eu vin de pe diesel de multi ani,am la fel timpul limitat,insa nu ma deranjeaza sa opresc 5min la o banzinarie.Acum,intr-adevar,depinde mult de cat mergi,insa de acum in colo dieselul iese din ecuatie la cum vad eu masina asta.Eu unul nu mai sunt dispus sa stau iarna sa inghet minute bune in masina diesel si asta mi se intampla de fiecare data,indiferent de masina echipata cu motor din asta,inclusiv la BMW-ul companiei la care lucrez.

                      Comment


                      • In principiu dieselul iese din discutie pentru urmatoarea achizitie, chiar daca fac multi km.
                        Dar in acelasi timp, imi trebuie ceva sa pot macar acoperi o saptamana (fara stres). Oricum, multam fain de info!
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • Salutare tuturor,tot răsfoiesc forumul și nu găsesc de unde sa instalez aplicația android auto a.i. să-mi funcționeze Waze pe navigație.E cineva dintre voi amabil sa o mai trimită odată?Merci

                          Comment


                          • Īn ţara lui ---- --- nu e disponibilă aplicaţia īn Google Play.
                            Dar o poţi descărca şi instala de aici: https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                            Comment


                            • Mulțumesc mult bekxy.Se pare că telefonul meu,Nokia 7 plus,făcānd parte din programul android one,nu mă lăsa sa instalez.Sau greșesc eu undeva?

                              Comment


                              • Trebuie să activezi Developer Options (Nu ştiu cum se face asta la Android One, dar s-o face cumva), iar de acolo să permiţi instalarea din surse necunsocute.
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X