dantt: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5T M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am luat de la rimi si e perfect fit. 150 ron merita toti banii.

    Comment


    • Acopera inclusiv ridicatura aia dinspre banchete?

      Comment


      • Nu. Din pacate. Dar pica perfect pe dimensiune.

        Comment


        • Să o stăpâniți sănătoși

          Comment


          • Acum am vazut prima problema enervanta la masina.Cu siguranta mai sunt si alte elemente nevopsite care sunt ascunse ochiului.Acest frumos carlig de la capota motorului-una dintre cele mai tembele solutii vazute in ultima vreme de subsemnatu’.Dupa aproape doua luni de la productie,atentie,productie,nu livrare arata in felul in care-l vedeti.Pe de alta parte,lucru constatat si de cei din State,joja de ulei are un miros de...benzina. Click image for larger version

Name:	D79515C1-8DBD-402F-A5B9-51835063BE9E.jpg
Views:	1
Size:	43.8 KB
ID:	726240Click image for larger version

Name:	33088499-0EF8-4E3E-9D90-B9BCEA580A9C.jpg
Views:	1
Size:	43.5 KB
ID:	726241

            Comment


            • Parca miros de benzina in ulei am avut si eu doar ca prin zona mea uleiul se schimba la 5000 mile si costa cam 50-60$ la dealer.

              La fostul meu sedan totusi a fost vopsit acel carlig.
              Attached Files

              Comment


              • Asta cu benzina in ulei cica n-ar fi o problema,ma rog,nu mi se pare deloc normal,iar uleiul o sa-l schimb si eu oana in 10 k km.Pana la urma nu-i face rau daca-l schimb mai des,nu?Asa ca,cu tot rodajul la care tin cu sfintenie la orice masina,adica pana in 3000 km nu fortez,nu accelerez puternic,nu trec de 3000-3500 rpm,tot sunt probleme.Incep usor usor sa ma enervez si sa-l dau naibii de rodaj. De curiozitate,mai are cineva problema asta?Sau a observat-o?

                Comment


                • Si la mine mirosea a benzina primul ulei. Cica la un drum lung, se evapora toata benzina din ulei, asa ca n-ar fi problema. Nu m-am uitat inca la carligul ala cu atentie, desi am deschis azi capota, dar cred ca mi-ar fi sarit in ochi. O sa ma mai uit maine si-ti spun cum se prezinta.

                  Comment


                  • Ok,multumesc,masina nefiind alba,mi-a sarit in ochi instant.Sper sa fie singura piesa nevopsita.Asa imi place mie sa ma mint.Mai are si un luft la imbinarea stalpului cu bordul.Pe ala nu m-am invrednicit sa-l fotografiez ca se vede doar cu usa deschisa,in lateral.Exact cum spuneam,calitate in scadere fata de modelele anterioare pe bani multi.Am uitat sa specific un mic amanunt-masina are 1700 km parcursi.
                    dantt
                    Senior Member
                    Last edited by dantt; 31-03-18, 20:12.

                    Comment


                    • La mine asa arata acum (10800 km):
                      Click image for larger version

Name:	20180331_203803.jpg
Views:	1
Size:	19.6 KB
ID:	726247
                      Parerea mea e ca asta e o problema minora, la o masina oarecum ieftina. Da o raita pe forumul BMW UK si sa vezi cu ce se confrunta aia! Ia de ex sectiunea de probleme la seria 7. Masini de 100K+ Eur cu niste probleme de care nici n-auzi la Honde
                      Zic ieftina in comparatie cu celelalte din acelasi segment - pune de ex toate draciile pe care le ai pe Honda ta pe o Octavia sau un Golf si vezi ce pret iti iese. In plus, ai masina noua, in garantie, profita de asta si rezolva pe garantie tot ce nu e ok.

                      L.E. Ups, acu' am vazut ca esti si tu posesor de BMW, nu mai zic nimic
                      DarthMaul40
                      Senior Member
                      Last edited by DarthMaul40; 31-03-18, 21:19.

                      Comment


                      • Stai linistit,nu-i problema ca nu sunt fan BMW.Sau sa fiu patimas pe o marca anume.La BMW scartaie chederele pe usi sau fetele de usi de la 10.000 km si a fost mai scump decat Honda asta si nu cu putin.Cand compar calitatea anumitor aspecte care ma deranjeaza la Civicul asta,o fac doar cu fostul meu Accord,care era masina tata.Si cu Civic-urile anterioare care au apartinut diversilor cunoscuti,prieteni.

                        Comment


                        • Eh, Accordul e alta clasa. Cat despre carligul ala, eu cred ca l-au lasat intentionat asa. E oricum supus mereu frecarilor cu piedica aia. Ce vad insa la tine, pare un strat excesiv de grund, care s-a desprins, din cauza ca era prea mult. Asa mi se pare, cel putin. E ciudat, oricum.

                          Comment


                          • Ciudat,mai ales ca am ridicat capota de 3-4 ori maxim decand o am...

                            Comment


                            • Fostul Honda Accord european cu care compari tu Civicul era vandut in SUA drept Acura care e competitor cu Lexus, Audi, BMW si altii premium. A fost o masina foarte calitativa si nu recomand niciunui posesor de Accord european sa ia un Civic sau CR-V. Acea Honda nu mai este in Europa.

                              Actualul Honda Accord american e facut special pentru piata din SUA la care au facut cost cutting la greu si gasesti plastic tare pe portierele din spate la fel ca pe Civic (nici macar butoanele de la geamurile electrice de pe spate nu au functie de impuls in varianta de echipare de top). Nu e nicio diferenta de calitate din ce am vazut eu intre Civic si Accordul american.

                              Daca e sa aduca in Europa un Accord competitiv cu Passat sau Superb, ar trebui sa aduca actualul Acura TLX.

                              Atasez cateva chestii care zic eu ca n-ar trebui sa lipseasca la o masina din clasa medie care ajunge la 34.000$ in varianta de top de echipare.

                              Zica asta ca atat Toyota Camry (competitorul direct) cat si Hyunai Sonata (alt competitor dar cam cel mai ieftin din clasa) nu a facut cost cuttingul asta.
                              1. Nu poti inchide gurile de ventilatie centrale
                              2. Portbagajul arata ca la logan fara nicio protectie din plastic si cu acele cabluri la vedere
                              3. Capota nu are brat hidraulic ci tot batul manual
                              4. Lipsa functiei de impuls la geamurile electrice pe spate

                              Asa ceva la Acura nu exista si bineinteles nici la Accordul european.
                              Attached Files
                              iulianm
                              Senior Member
                              Last edited by iulianm; 01-04-18, 03:09.

                              Comment


                              • Da,stiu ca era Acura pentru piata europeana,daca arata ca Accordul din State erau si mai praf la vanzari in Europa.Am observat ca masinile din SUA,vin mult mai prost asamblate si finisate decat cele pentru Europa.

                                Comment

                                Working...
                                X