dantt: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5T M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da,a aplicat si pe plastice.Din pacate omul mi-a confirmat un lucru pe care-l banuia, si anume ca plasticele negre nu o sa reziste bine in timp.Arata bine doar cat masina e noua,apoi nu prea.Imi spunea din propria experienta avuta cu un MX-5.In conditiile noastre atmosferice lacul rezista bine cam 6 luni,apoi trebuie reaplicat inainte de iarna.In conditii ideale,cam 2 ani.

    Comment


    • Originally posted by dantt View Post
      Este lac ceramic de la Wolf Chemicals,nu l-am aplicat eu,am dus masina in Bucuresti la un detailer auto cu experienta mare in asa ceva.Totul a costat 550 ron.
      Totul incluzand si pretul lacului, sau doar manopera?

      Comment


      • rectific, nu este lac....este nanoprotectie ceramica

        Comment


        • Cu totul.Asa o fi polish sibiu,dar poate continui ideea fiindca stiu ca te pricepi.Care e diferenta intre cele doua?

          Comment


          • intre cele doua ...ce anume ... intre lac ceramic si protectia ceramica ?

            Comment


            • Da.Care ar fi avantajele/dezavantajele celor doua.Merci anticipat.

              Comment


              • Originally posted by dantt View Post
                Da,a aplicat si pe plastice.Din pacate omul mi-a confirmat un lucru pe care-l banuia, si anume ca plasticele negre nu o sa reziste bine in timp.Arata bine doar cat masina e noua,apoi nu prea.Imi spunea din propria experienta avuta cu un MX-5.In conditiile noastre atmosferice lacul rezista bine cam 6 luni,apoi trebuie reaplicat inainte de iarna.In conditii ideale,cam 2 ani.
                Salut dantt! Banuiesc ca la O..... H nu ? Nu ma pricep aici si recunosc asta dar : exista vreun test chimic per componente aici MX-5= HC la bord ? Sau e doar opinie personala dar nedovedita ? Ma gandesc totusi ca nu sunt atat de multe HC noul model facute la el ...
                PS . Plastic negru am si pe modelul meu (2015) si personal (nu profesionist fiind) nu vad probleme . Nu folosesc tratamente/protectii solare/parasolare etc . Doar incerc pe cat posibil sa parchez la umbra

                Comment


                • Salut,da e vorba de OvidiuH,iar problemele cu plasticele sunt o speculatie,nedovedita.Totusi,culoarea asta a ornamantelor piano black e greu de intretinut si inclin sa-i dau dreptate.A mai facut cateva Cuvic-uri din astea noi din ce spunea el,de unul stiu sigur.

                  Comment


                  • Mi se pare super ieftin tratamentul asta la 500 de lei, mai ales daca a fost aplicat in Bucuresti. Am vrut sa-i ofer si eu luxul asta Civicului meu, insa sub 1000 de lei nu am gasit in Timisoara, astfel ca am mai amanat. In Timisoara exista mai multe variante: unii aplica ceva "glass coating" de la Modesta (care vad ca e foarte laudata), altii pun "Optimum glass coat".

                    Ideea e ca preturile difera mult (intre 1000 de lei si 1000 de euro), iar daca ma pus sa citesc pe site-urile producatorilor, toate aceste tratamente sunt mega laudate, insa sunt convins ca e si mult marketing la mijloc. Cand am fost in Germania am avut masina curata 2 saptamani fara nicio interventie, la noi vin cu ea de la spalatorie si deja are urme fine de praf.

                    Te-as ruga deci sa ne tii la curent cu evolutia aspectului masinii ca sa zic asa, adica cum rezista intre spalari. Sunt convins ca in urma aplicarii oricarui tratament masina va arata wow, insa as vrea daca tot dau atatia bani sa si tina. Si eventual sa si identificam impreuna care tratament e mai bun.

                    Comment


                    • Sigur ca o sa va tin la curent cu aspectul masinii.O sa o spal la spalatorii gen self service si o sa o usuc singur cu prosoape din microfibra.Sa vedem cat tine tratatmentul asta.Deocamdata e in garaj pe vremea asta nasoala.

                      Comment


                      • De ajutat sigur ajuta. Eu m-am potolit dupa ce mi-am batut capul la Mazda si am avut de revopsit doua portiere si aripa datorita unui accident.

                        Apoi dupa revopsire, pe alta portiera a deschis unul usa intr-o parcare la mall si a belit vopseaua.

                        Tot ce fac acum e sa ceruiesc personal masina o data la 6 luni ca sa imi fie mai usor de spalat.

                        Comment


                        • Lacul ceramic se foloseste la vopsirea caroseriilor auto pentru a proteja si sigila suprafata. Cu ocazia revopsirii, lacul ceramic trebuie uscat la o temperatura de 120 grade, iar caldura cabinei, nu e suficient sa il usuce, e nevoie de radiatoare IR care trebuie amplasate de jur imprejurul masinii. Daca nu se au in vedere aceste lucruri, lacul nu primeste proprietatile pentru care e cunoscut, si se comporta ca un lac normal (mai bun totusi decat cel OEM). Lacul ceramic are rezistenta la zgarieturi “in limita bunului simt”

                          EXEMPLU : Ceramic Pro este o companie mai nouă care incepe să surprindă atenția pieței.
                          Nu am nicio experiență personală cu produsul, dar etica companiei in general mi-a indepărtat produsul.
                          Voi păstra orice speculații despre produsul in sine, motiv pentru care am ales să stau departe pe baza unor revendicări nerealiste și tehnici de marketing prin ambuscadă.
                          Un lucru pe care trebuie să-l menționez din cauza confuziei in masă a consumatorilor este faptul că referința 9H pe care o menționează in titlu “anumite produse” nu este duritatea minerală, ci pur și simplu un criteriu de duritate bazat pe testul durității creionului.
                          Sunt sigur că anumite produse folosesc o companie chimică terță parte pentru a produce produsul, motiv pentru care prefer pe cat posibil produsele cu propria fabrica.
                          Aceste straturi de acoperire “ceramica” nu impiedică in nici un fel aparitia zgarieturilor pe suprafata autoturismului ... ele oferă o barieră de sacrificiu si este benefic impotriva gainatului de pasari, ploi acide, etc.
                          Pentru a incheia aici, recomand tuturor persoanelor ca dupa sigilarea autoturismului sa foloseasca produse de intretinere nano pentru durata de viata a protectiei.


                          Si pentru ca o sa fiu intrebat ce protectie coat folosesc, ..o sa si raspund (in afara faptului ca sunt singurul din Ro)
                          https://www.ammonyc.com/shop-ammo/ iar daca aveti dubii cu privire la aceste produse, search youtube AMMO Larry Kosilla ...

                          succes

                          Comment


                          • Multumesc pentru explicatii Polish Sibiu.Stiu ca vorbesti din proprie experienta si asta adauga un plus de veridicitate spuselor tale.Nici Ovidiu,cu siguranta va cunoasteti pentru ca aceasta comunitate a voastra (a oamenilor care se pricep cu adevarat la tratamente de gen)este extrem de restransa,nu mi-a garantat mai mult de ce ai spus tu asa ca am ales sa aplic tratamentul asta in cunostinta de cauza,bine informat initial de dansul.
                            In alta ordine de idei,cu ajutorul lui Razvan,caruia ii multumesc inca o data,azi mi-a ajuns din Germania tavita de protectie portbagaj originala.Am ales sa cumpar numai originala fiindca se muleaza perfect pe suprafata portbagajului.Asta am crezut eu,in realitate lucrurile nu stau chiar asa.Partea din spate a ei,nici macar nu vine pana la partea unde e o mica ridicatura spre banchete,se opreste cam un centimetru pana in acea ridicatura si flexeaza fiind dintr-un cauciuc/plastic moale.E tiganie,sincer,eu ma asteptam sa fie mai ok decat astea aftermarket gen rimi.In concluzie,decat sa dati banii pe asta originala,va luati una de la rimi la sub jumatate de pret.O sa atasez si fotografii sa vad daca reusesc.
                            P.S.-Razvan (becksy) n-are nici o vina in treaba asta,el doar mi-a mijlocit achizitia,jos palaria pentru el!

                            Comment


                            • Click image for larger version

Name:	5D209D9F-2186-4D6B-B48A-D48E51B6EB86.jpg
Views:	1
Size:	58.0 KB
ID:	726200Click image for larger version

Name:	0D650356-D547-48CA-ACE9-2190226B0B79.jpg
Views:	1
Size:	55.4 KB
ID:	726199Click image for larger version

Name:	1EBC73CD-5C2F-447B-A7ED-F6CB11D7B5AF.jpg
Views:	1
Size:	58.4 KB
ID:	726201

                              Comment


                              • Păcat că nu pică fest, altfel arată foarte bine în poze.
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X