dantt: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5T M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Arata chiar foarte bine, tinand cont de 16", felicitari!

    Comment


    • #77
      Minunat de faine jantele, superba masina!

      Comment


      • #78
        Multumesc de aprecieri.Jantele si mie imi plac foarte mult si au venit in pachet cu inele metalice de centrare care am inteles ca odata fixate pe janta acolo raman,cu suruburi de roata si capac de ventil,toate branduite cu numele producatorului.Imi place cand mai vad cate o firma atat de atenta la detalii.

        Comment


        • #79
          Click image for larger version

Name:	1CD2AB91-1AE9-4BD9-82E4-C18462747406.jpg
Views:	1
Size:	48.5 KB
ID:	726138Click image for larger version

Name:	1CD2AB91-1AE9-4BD9-82E4-C18462747406.jpg
Views:	1
Size:	48.5 KB
ID:	726138

          Condens in stop.Chestia asta o aveam si la un seria 2 in far.Incep sa cred ca e normal daca si la alta masina am avut.La ambele stopuri am avut azi dimineata dupa gerurile astea.

          Comment


          • #80
            Am avut si eu condens de cateva ori, pe vreme ploioasa, a disparut de la sine. La fostele masini (Vw, opel) se intampla acelasi lucru.

            Comment


            • #81
              Frumoasa foc masina, iar jantele is pe masura!

              Comment


              • #82
                Merci,am tinut neaparat sa folosesc pentru iarna jante pe 16 din cauza gropilor si soselelor mizere.Altfel,intr-o tara civilizata,luam de vara pe 18 si iarna mergeam cu cele de 17 fara probleme.Asta e.

                Comment


                • #83
                  16 sunt bune in orice tara, crede-ma

                  Comment


                  • #84
                    Azi am facut plinul de benzina.Consum in regim mixt,autostrada drumuri nationale,oras cu eco activat si autostopul dezactivat,condus usor,sub 3500 rpm,6,47 l/100 km,facut prin metoda plin/plin.In bord imi afisa 6,3 l/100 km.Nu stiu viteza medie(ca nu stiu sa ma uit si ma seaca sitemul asta multimedia) insa pe autostrada mergeam cu 130 km/h.Ma declar multumit,avand in vedere ca masina e in rodaj

                    Comment


                    • #85
                      Cateva citate cu privire la DI si oil catch can:
                      "A catch can only works if the oil vapors cool off long enough to condense; otherwise the oil vapors pass right through and back into the intake port".
                      "Honda said they programmed the exhaust valves to close early on lights loads so that the fuel washes back on the intake side. Doesn't fix the issue, but it helps".
                      "Honda reportedly uses valve overlap to mist the intake valves with a very small amount of fuel between strokes. It's what is believed to allow them to run cleaner for a longer period of time. We'll have to see how things pan out as more owners accumulate the miles".
                      "So now I have a Civic turbo. Loving the car by the way. I am using Top Tier fuel... just in case. One thing I am noticing is that the exhaust tips on Audi's are always black and sooty.. not so much on my Civic. A promising sign".
                      "In the case of DI, running a catch can lead to issues if not properly maintained. They can freeze in ultra-cold weather, effectively closing the PCV and forcing oil out the seals/gaskets from excessive crankcase pressure. This is the number one reason why manufacturers refuse to run them. That and risk of overfilling due to owner negligence".

                      Inca mai astept ca cei care se pricep mai bine la problematica depunerilor de carbon in motoarele cu injectie directa, sa spuna cate ceva...

                      Comment


                      • #86
                        Multumesc mult vtin de efortul depus pentru citate.M-am linistit complet,nu ii voi monta oil catch can-ul.Pana la urma nici nu sunt o tragedie aceste depuneri si o sa fac o caratare a motorului DACA acesta o va necesita.Estimez cam la vreo 150 k km.Pana atunci,sincer sa fiu,ma astept sa pice turbo mai degraba,decat sa am grija depunerilor.Abia astept sa ies din rodaj cu ea sa merg si eu ca omul.:-)
                        In alta ordine de idei,motorul se pare ca se mai lasa.Azi,un drum Pitesti-Valcea si retur,imi afisa un neverosimil 5.3/100 km.Mers,usor cu masina,n-am depasit 110 km/h.Va spun consumul nu pentru a ma lauda cu el,ci pentrul faptul xa,daca mergi linisti(adica strans din dinti)poti obtine consumuri super.Oricum,nu e stilul meu de condus asta.Vom vedea dupa 3000 km cand incep sa merg normal cat consuma de fapt.

                        Comment


                        • #87
                          E cam cel mai bun consum realizat de un 1.5 despre care am auzit pana acum.
                          Altfel, am indraznit sa tot scriu despre DI in topicul tau, dat fiind ca-l gasesc ca fiind cel mai matur si mai bogat in informatii dintre cele deschise de colegii cu Civic X.
                          Si nu ma astept sa ai probleme cu masinuta de acum incolo.

                          Comment


                          • #88
                            Cand am fost la dealer, am deschis si subiectul asta si am pomenit de catch can. Stia foarte bine ce-i ala si mi-a spus sa stau linistit, ca nu e nevoie de asa ceva si ca nu a auzit inca de probleme de depuneri la Honde.

                            Comment


                            • #89
                              Vtin,merci de aprecieri,te invit sa faci comentarii aici,oricare ar fi ele.Invitatia e valabila pentru toti ceilalti,desigur.DarthMaul,cand am intrebat la Asko,nu stiau ce-i ala,insa au si ei dreptate,mi-au zis sa stau linistit si linistit stauIncerc sa tin topicul asta cat mai activ cu putinta,in masura in care reusesc sa conduc masina ca de,nu-i (chiar) a mea si asta o fac din simplu motiv ca ma gandesc ca mai sunt si altii interesati nu neaparat de model,cat mai ales de motorul in sine.Revenind la model,sistemul multimedia este chiar naspa.Azi mi-a ramas blocat in carplay si n-am putut reda muzica de pe bluetooth.De altfel imi spunea ca odata ce carplay-ul e activat,bt-ul nu functioneaza.Am deconectat telefonul si tot in carplay era.IT Bug...

                              Comment


                              • #90
                                Click image for larger version

Name:	6BD34792-9110-4C05-9A34-AA335DE45551.jpg
Views:	1
Size:	46.2 KB
ID:	726149
                                Si consumul facut cu eco activat.

                                Comment

                                Working...
                                X