Preturi Piese Honda Romania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Preturi Piese Honda Romania

    Salutare ,tuturor !

    Am avut curiozitatea sa fac revizia de doi ani la Szeged, ieri. Am zis ca am ceva mai mult timp si in cei de la dealerul din Timisoara nu mai am incredere de cand au vrut sa schimbe filtrul de motorina dar nu stiau unde este .....
    Revizia a costat aprox. 56.000 forinti, vreo 830 de lei. Nu stiu cat ar fi fost in Tm, nu am mai intrebat. La plecare de la Szeged, mi-au zis ca trebuie schimbate placutele de frana si discurile pe fata si mi-au facut un calcul- 87.600 forinti, aprox. 1300 de lei. Intr-o proasta inspiratie, azi am fost la noi in Timisoara sa vad cat ar costa. DUBLU !!! Adica 2500 de lei. Printre care 1400 discurile, 500 placutele si 450 de lei manopera. Nu au fost deloc surprinsi cei din Timisoara cand le-am zis ca la Szeged, adica la o ora si jumatate pe autostrada de la TM, pretul e jumatate. Au zis ca sunt preturi venite de la Bucuresti si ei nu au ce face. O cucoana de acolo mi-a atras atentia ca Honda e o marca "scumpa" de masini si...de aceea costa atat. Dar e scumpa doar in Romania sau Timisoara. Pe moment m-am simtit mandru ca posed o marca "scumpa' de masina, dar daca nu te enerveaza banii, parca mai bine dai o fuga in Ungaria ! Astfel se explica de ce ne invidiaza cei cu masini nemtesti sau altele...

    Gust amar, prosteala si hotie mioritica !

  • #2
    Nu chiar... Preturile la piese vin de la importator.

    Importatorul nu e Honda Europe ci Honda Trading Romania. De aici si diferentele fata de afara.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Confirmi ce au zis si cei din Timisoara : ca preturile vin de la Bucuresti. Nu am pomenit deloc de Honda Europe.
      Toate tarile au un importator national, local, probabil la vecini se numeste Honda Trading Hungary.

      Comment


      • #4
        Stie cineva vreun site unguresc cu piese OEM Honda si care livreaza in Romania? Probabil ar fi o alternativa buna la siteurile din uk

        @TRUBADUR, asta e motivul pentru care eu intotdeauna imi cumpar piesele singur si platesc la service-ul Honda doar manopera. Fac asta de cand ma stiu, si nu neaparat ca sa fac economie la bani, ci mai degraba pentru ca in aceeasi bani pe care mi-i cere Honda pe piese/consumabile, pot cumparat piese aftermarket mult mai bune (placute, discuri, uleiuri, etc...). Filtrele si alte chestii care tin sa fie OEM, le comand din UK.
        Rares
        Senior Member
        Last edited by Rares; 09-02-18, 08:53.
        Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
        Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
        1000 Locuri de vizitat in Romania

        Comment


        • #5
          Ti-am trimis un PM cu o recomandare, Rares. Sa nu se considere reclama aici.

          Comment


          • #6
            Originally posted by TRUBADUR View Post
            Confirmi ce au zis si cei din Timisoara : ca preturile vin de la Bucuresti. Nu am pomenit deloc de Honda Europe.
            Toate tarile au un importator national, local, probabil la vecini se numeste Honda Trading Hungary.
            In Cehia apare asa: Honda Motor Europe Limited, Organisational unit Czech Republic - nu pare a fi o firma locala importator ca in Romania. Dealerii locali discuta cu astia direct.
            http://www.honda.cz/cars/useful-links/contact-us.html
            De asta oare preturile pe aici par ceva mai mici ca in Romania?

            Comment


            • #7
              Originally posted by aalexn691 View Post
              Ti-am trimis un PM cu o recomandare, Rares. Sa nu se considere reclama aici.
              Poti sa o pui linistit si aici, nu se considera. Poate ii intereseaza si pe altii.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                Sa oferi clientului "pretul de la Bucuresti" inseamna ca tu, ca dealer local, nu ai nici un adaos la piese si partea de service traieste doar din manopera. Pe bune ???
                Chiar si la manopera....450 de lei pentru o lucrare care cei de la Szeged au estimat-o la o ora ?

                Comment


                • #9
                  Honda Motors Europe e compania care aduce Honda in majoritatea tarilor din Europa.

                  Honda Trading e o divizie separata a Honda, care nu e specializata pe partea de import auto cum e HME.

                  Dealerii nu isi pun adaos. El e inclus deja in pretul recomandat de vanzare de la HTR.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Este vorba de honpa.eu - Honda Parts Europe pe facebook. In RO mi s-a cerut intre 500 si 600 ron pe un brat de stergator de CL7, iar de la ei l-am luat cu 390. 7 euro transportul, miercuri l-a predat curierului si vineri l-am avut la adresa. Au piese atat noi cat si SH.

                    Comment


                    • #11
                      Mare multumire mare !

                      Comment


                      • #12
                        Da, multumesc, e bine de stiut.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          Am luat si eu de la ei bieleta de autoreglare faruri, s-au miscat repede. Recomand.
                          '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                          '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                          Comment

                          Working...
                          X