CYPY1984: '16 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T echipare?, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by cypy1984 View Post
    Salut,

    Civic cumparat in 2016 iulie, km actuali 31.000.

    De prin iulie 2017 am inceput sa mai "pun" una alta pe masina.
    1. Am inceput cu sistemul audio dupa ce am strans tot echipamentul necesar:
    a) difuzoare focal coax spate PC165;
    b) difuzoare fata component focal RSE 165'
    c) insonorizant STP;
    d) amplificator pioneer D1004 (folosit pana sa achizitionez androidul Joying) legat la HU original;
    e) in sept 2017 am achizitionat andoidul Joying, rama de bord + adaptorul de comenzi volan si am renuntat la amplificatorul Pioneer pt ca nu se impaca cu amplificatorul de pe unitatea android (are dsp integrat )

    2. Camera DVR conectata 24/24 FHD

    3. Urmeaza lumini pedalier + pasager + spate + torpedo (aici chiar s-a zgarcit Honda ) daca are cineva o schema sau manualul de reparatii ii sunt recunoscator

    [ATTACH=CONFIG]55901[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]55902[/ATTACH]


    Salut,

    Dupa ce ai facut integrarea, i-mid-ul e functional! Comenzile pe volan?

    Multumesc
    Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

    Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

    Comment


    • #17
      Originally posted by enopul View Post
      Salut,

      Dupa ce ai facut integrarea, i-mid-ul e functional! Comenzile pe volan?

      Multumesc
      Da, functioneaza toate butoanele; oricum le poti programa in functie de ce doresti sa faca fiecare buton in parte. I-mid-ul nu o sa mai afiseze info despre radio sau melodie, in schimb totul ramane, inclusiv camera.

      Comment


      • #18
        Super! Urmeaza sa schimb playerul original cu unul Sony cu Andoid Auto si asta imi statea pe creier!

        Multumesc!
        Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

        Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

        Comment


        • #19
          Originally posted by enopul View Post
          Super! Urmeaza sa schimb playerul original cu unul Sony cu Andoid Auto si asta imi statea pe creier!

          Multumesc!
          Atentie ca Sony cu Android Auto nu e acelasi lucru cu ce face Joying care are androidul instalat by default.

          Comment


          • #20
            Salut cypy1984,

            Stii daca instalarea unui dispozitiv Joing afecteaza intr-un fel garantia masinii? Din ce am citit in certificatul de garantie nu pare sa afecteze, dar mai stii.

            Multumesc.

            Comment


            • #21
              Originally posted by grapila91 View Post
              Salut cypy1984,

              Stii daca instalarea unui dispozitiv Joing afecteaza intr-un fel garantia masinii? Din ce am citit in certificatul de garantie nu pare sa afecteze, dar mai stii.

              Multumesc.
              Nu stiu nimic despre asta. Important e ca oricand poti reveni la HU stock fara prea mare bataie de cap.

              Comment


              • #22
                Am instalat presurile doar pe partea din fata, se potrivesc pe suruburile originala fara vreo adaptare necesara. Cele de pe spate urmeaza sa le instalez...

                Comment


                • #23
                  Cum stergi un reply?

                  Comment


                  • #24
                    Dacă dai "edit" ar trebui să găsești și un 'delete" pe undeva pe acolo.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #25
                      Am sarbatorit "implinirea" celor 50k Km cu schimbul de difuzoare fata

                      Comment


                      • #26
                        In sfarsit am reusit sa montez si presurile pe spate. Plus Antifonul din postarea de mai jos.
                        cypy1984
                        Junior Member
                        Last edited by cypy1984; 09-11-19, 13:09.

                        Comment


                        • #27
                          * Undeva prin luna august am facut un drum la socrii. Consiliul loca s-a hotarat sa "asfalteze" adica turna criblura cu smoala peste gaurile din asfalt. Mi-am facut masina :dalmatian", noroc de presurile de pe fata, ca de nu, eram dalmatian si pe portiere. M-am decis sa curat toata smoala + pietricelele aruncate de roti (n-am mai facut poze ca eram prea nervos). Vazand ca pe tabla este antifonata cam la "misto" m-am tot documentat sa vad ce pot sa folosesc ca si strat protector si in acelasi timp ca si antifon, pentru ca solutia cu coala de bitum insonorizant ( cum am pus pe portiere) ajungea prea scump.
                          * Am cumparat: 3 spray-uri de TEROSON SB3120 35lei bc \ 1L NITROdiluant pentru degresare, o perie semidura de plastic (total aprox 140 lei)
                          * In prealabil am curatat toaza zona cu apa calda , am sters cu carpa , apoi am pulverizat nitrodiluant si am sters pentru a indeparta grasimile sau ce avea sa impiedice ca Terosonul sa nu faca contact bun cu tabla.
                          * Instructiunile spun ca timpul de uscare este de 2H, acum depinde si de cat de gros este stratul aplicat. Eu am folosit 1 tub de 500 ml pentru fiecare parte, pulverizand alternativ pe partea stanga\ dreapta.
                          * Dupa uscare, antifonul este mat, nu are textura, este fin si cauciucat.
                          * Daca aveam timp dadeam jos si pasajele de plastic pentru a aplica dedesubt (poate in vara lui 2020). Per total multumit.
                          * Timp de lucru aprox 2H.
                          cypy1984
                          Junior Member
                          Last edited by cypy1984; 15-03-20, 20:37.

                          Comment


                          • #28
                            A meritat lucrarea, arata bine. Urmeaza cred schimb de discuri, placute si lichid ?.

                            Comment


                            • #29
                              Placutele le am schimbat in primavara (e primul set schimbat). discurile o mai duc mult si bine.. masina ruleaza in preponderent in afara orasului..

                              Comment


                              • #30
                                Lumina torpedou. O solutie simpla care poate fi facuta de oricine. Intrerupatorul e cumparat de la Jumbo. Surub de 4 cu 2 piulite si cateva saibe. Piesa de metal este prinsa cu 3 holsuruburi in torpedou. Am dat-o jos pentru a fi mai facil montajul. Cu tot cu reglaj a durat cam 20 de minute.

                                Comment

                                Working...
                                X