Noul Civic 2018 5D Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noul Civic 2018 5D Diesel

    Tocmai ce am dat de clipul asta. Motor diesel 1.6 i-DTEC, 120 CP si un consum oficial combinat de aprox 3 L/100 km.
    DarthMaul40
    Senior Member
    Last edited by DarthMaul40; 31-01-18, 23:01.

  • #2
    Din cate imi aminteam nu ar fi trebuit de anul asta totusi sa raporteze consumuri mixte NDEC ceva mai apropiate de realitate gen 50-50% trafic urban/extraurban ? Asta cu 3 l/100 km mixt mi se pare iara un bullshit de marketing.Am mai condus ceva diesel mic gen 1.6 sau 1.5 si nici macar in extraurban nu ma apropiam de asta .

    Comment


    • #3
      Generatia anterioara cu 1.6 diesel lua in Bucuresti (recunoscut pentru un trafic foarte fluid) cam 6% (info din 3 surse diferite). De ce ti se pare mincinos acel 3L / 100km?
      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

      "Binele o duce rau in Romania"

      Comment


      • #4
        Cred ca intrebarile potrivite ar fi:
        1. fiabilitate? (avem pe forum un coleg cu motor defectuos la 12k km, ma rog, in varianta de 160 cai de pe CR-V)
        2. cum se compoarta DPFul la mers preponderent in oras? (sta mai bine sau mai rau decat alti producatori?)

        Comment


        • #5
          Sa inteleg ca intr-un oras normal ar consuma 4 si urban 3 astfel incat sa iasa o medie de 3.5L per 100 de km ? Foarte probabil dar eu personal nu cred .Asta in conditii de condus normal si relaxat nu la consum .Noul ciclu de masurare din cate stiu dar poate gresesc ar fi trebuit sa fie ceva mai aproape de realitate.Doar ca exemplu cei de Peugeot/Citroen cu motorul HDI tot de 1.6 care este un motor destul de economic au anuntat parca ceva de genul 5-5,xx ca si consum mediu anul trecut.
          In concluzie cam astea ar fi motivele mele ...unul personal bazat pe condusul a multe motoare diesel de la 1.4-2 L si unul comparativ
          Sincer abia astept sa vina Honda si sa imi dovedesca contrariu cu zeci de consumuri medii de 3-4l/100km pe spritmonitor.

          Comment


          • #6
            @Jozsi - pe CRV a venit 1.6 biturbo, nu cu o singura turbina. Si da, a avut ceva probleme din cauza soft-ului, nimic mecanic, si care s-au rezolvat (eu asa tin minte) cu update de soft din partea Honda.
            DPF-ul... sunt o groaza de diesel-uri care se confrunta cu problema asta in Bucuresti / Romania. Cauzele le stim cu totii: traficul si calitatea motorinei. Nu stiu daca in EU sunt asa multiple problemele cu DPF-ul.

            @botz - poate n-o fi chiar 3%, o fi 4% si tot e bun, cu toate ca acele consumuri declarate de producatori au o groaza de factori la baza. Poveste reala a unui prieten cu VW Phaeton V6 3.2 benzina, 240 CP - la carte zicea urban 14%, in Bucuresti ii lua 18%, ba chiar si 24% pe ploaie si trafic sub orice critica. Am mers la Munchen cu masina aia cateva zile, inclusiv la orele de varf in oras, ghici ce consum avea ? fix 14%.
            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

            "Binele o duce rau in Romania"

            Comment


            • #7
              Eu unul sunt curios care sunt conditiile concrete in care se determina si stabileste consumul urban / extraurban si mediu al unui autovehicul (cel care se declara oficial). Trebuie sa fie ceva standarde sau conditii la nivel international. Vroiam la un moment dat sa caut pe net, nu cred ca ar trebui sa fie confidentiale. Deoarece sunt o gramada de factori care pot influenta consumul de carburant, cum se creeaza aceleasi conditii pentru fiecare masina, pentru fiecare test?! Sau n-or fi nici testele asta chiar asa de exacte...Daca e asa, care e marja de toleranta?

              Comment


              • #8
                Originally posted by scarr View Post
                Eu unul sunt curios care sunt conditiile concrete in care se determina si stabileste consumul urban / extraurban si mediu al unui autovehicul (cel care se declara oficial). Trebuie sa fie ceva standarde sau conditii la nivel international. Vroiam la un moment dat sa caut pe net, nu cred ca ar trebui sa fie confidentiale. Deoarece sunt o gramada de factori care pot influenta consumul de carburant, cum se creeaza aceleasi conditii pentru fiecare masina, pentru fiecare test?! Sau n-or fi nici testele asta chiar asa de exacte...Daca e asa, care e marja de toleranta?
                WLTP vs NEDC . Primul adica sta nou cica s-ar calcula cu un mers urban de 50% sau peste spre deosebire de cel vechi NDEC unde era undeva pe la 30%+ .Distantele difera si multe altele dar nu imi amintesc toate detaliile sau daca este corect .
                Oricum ambele facute in laborator si vorba lui GUR influentate de multi factori .
                http://www.caremissionstestingfacts....SAAEgKZavD_BwE

                De ce le vad si pe astea ca un bullshit de marketing? Pentru ca acu vreo 2-3 ani toti se bateau cu pumnul in piept parca , ca vor raporta consumuri cat mai aproape de realitate dar de fapt in continuare iti livreaza cifre scoase din laborator. Cat de greu o fi daca autoritatile le-ar impune reguli mult mai stricte in raportarile de genul asta ?Retoric vorbind cati clienti ar pierde Honda sau alti daca ar raporta consumuri cat de cat reale ? Adica ok ,nu am 3.5 % dar sunt pe la 5-6%.....
                GUR de la 14 la 18 procentual e super ok consumul in special ca vorbim de un altfel de motor.14% scoteam in mod normal iarna cu 2L diesel in Bucuresti.14% de altfel scot in continuare deseori cu 1.8-ul....
                Scarr moral cel putin dpdv, marja mea de eroare ar fi pe la un maxim 25- 30% diferenta la mers normal in trafic normal urban/extraurban.
                Adica nu iau Bucuresti sau Falticeni ca sistem de referinta, dar un algoritm/tipizare cred ca s-ar putea face.

                Comment


                • #9
                  Detin acest motor si consumul este foarte bun. Am parcurs peste 30.000 km in ultimul an si sunt foarte multumit. In oras nu sare pe computer de 5.5 (cam 6 la pompa), iar afara in functie de drum am avut si 4.2 medie Buc-Suceava-Buc si 5.1 medie in doua excursii in Germania (cca 8000 km fiecare). Nu folosesc butonul ECON (nu afecteaza raspunsul acceleratiei) si o turez corespunzator. Schimb la 2500-3000 in oras, iar afara a vazut 4500 destul de des . Nu mi s-a aprins niciodata martorul DPF si folosesc doar motorina premium Mol sau OMV. Masina are 127.000 km... Ma asteptam totusi pe noul Civic la o varianta mai puternica a acestui motor!

                  Comment


                  • #10
                    @botz pe de alta parte, testele facute in afara laboratorului sunt influentate de prea multi factori care nu pot fi controlati, pe cand conditiile dintr-un laborator sunt controlabile.

                    Un alt aspect care imi vine acuma in minte ar fi urmatorul: conditiile de laborator fiind standard si cunoscute de catre toti producatorii, e posibil ca unii sa isi "pregateasca" motorul tocmai prin prisma acelor factori/conditii de laborator. Astfel, vor atinge valori super nemaipomenite si care vor incanta un posibil cumparator/client, insa acesta va ramane dezamagit cand va constata ca realitatea este alta.

                    Mergand mai departe, nu stiu cata vina au producatorii in acest sens. Adica, exista un standard, neimpus de ei, dupa care se calculeaza emisiile si consumul. Acolo ies niste valori, dupa care vin rezultatele. Acuma, daca producatorul primeste certificatul oficial sau cum s-o numi, ca masina lui consuma 3,5%, el sa fie prost si sa declare 5% sau 6%? Adica sa isi dea singuri un sut in fund? Ca doar un posibil cumparator se uita la prospecte, analizeaza, compara, iar consumul este un factor decisiv de multe ori, in achizitionarea sau refuzarea unui anumit model.
                    Privind asa, ai putea spune ca da, valorile sunt un bullshit, insa nu este neaparat reclama falsa. Clientul va trebui sa stie sa isi ia o marja proprie de eroare, in functie de conditiile lui de trafic. Nu stiu cat de corecta e perspectiva

                    Comment

                    Working...
                    X