Probleme imbinare elemente de caroserie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme imbinare elemente de caroserie

    Va salut.

    Luni am fost sa-mi iau masina din service, Honda Nord, avand o serie de probleme estetice si de tinichigerie ( parte inferioara suport raadiator schimbata, suport bara fata schimbat, ornamente aripa fata schimbate ambele)

    toate bune si frumoase insa am constatat inca de acolo faptul ca acele ornamente nu se imbinau cum trebuie cu pragul, practic a ramas un spatiu deranjant de vizibil, asa cum apare si in poze. Mentionez ca piesele au fost schimbate cu elemente originale ( nici nu cred ca se fac aftermarket).

    Pe de alta parte toate celelalte imbinari sunt aliniate, am facut o poza si cu imbinarea din spate

    Aveti idee de ce apare un interstitiu atat de mare(se manifesta si pe stanga si pe dreapta)?

    Cei de acolo nu mi-au dat nicio lamurire, nu stiu cine nu era in service in acel moment si nu avea cine sa ma lamureasca.
    Attached Files
    Last edited by zaitzus; 24-01-18, 18:27.

  • #2
    Au pus si clipsuri noi si cate trebuie? Sau sunt prinse cu silicon? La ornamente ma refer. Daca aripile nu sunt defirmate si clipsurile sunt noi si toate la numar, ar trebui sa stea bine. Eu unul nu vad pozele...

    Comment


    • #3
      fiind reprezentanta nici nu ma gandesc sa nu fi prise in clipsuri si sa nu le fi pus pe toate, din acelasi motiv as exclude silconul. cat priveste aripile nu par a fi deformate cel putin prin ochiul meu neavizat. La mine se incarca pozele doar..ciudat

      Comment


      • #4
        Ai fi surprins... la Asko mi-au lipit un ornament cu super-glue. Practic era vina mea ca la constatarea daunei nu au vazut ei ca s-au rupt ornamentul respectiv...
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Luftul dintre ornamentul aripii şi cel de la prag este normal. Aşa arăta şi de nouă.
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • #6
            Originally posted by bekxy View Post
            Luftul dintre ornamentul aripii şi cel de la prag este normal. Aşa arăta şi de nouă.
            ) sa inteleg ca la toate celelalte masini care nu prezinta luftul respectiv s-a bricolat in regim homemade ?

            totusi..nu vorbim de trabant produs 1960 caruia i s-a umflat cartonul la imbinari, vorbim de Honda, unde chiar nu mi se pare normal.

            Comment


            • #7
              Pune o poza cu toate celelalte masini...

              Comment


              • #8
                Originally posted by CatalinP View Post
                Pune o poza cu toate celelalte masini...
                iata doua, cea visinie cred ca este chiar a unui coleg forumist
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Caută poze mai de detaliu, luftul e acolo.

                  Poate o fi la tine un pic mai pronunţat, dar eu zic că nu e nimic de speriat.
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Cea neagra e a mea )

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by flaviuf View Post
                      Cea neagra e a mea )
                      superba masinuta

                      daca ai timp, poti face o poza mai in detaliu a imbinarilor intre ornament si prag, eventual sa fie prinse putin portiera si aripa? As vrea sa compar liniile cu ce am eu. Ceva nu se aseaza bine la masina mea.

                      Comment


                      • #12
                        Nu cred ca vei gasi o explicatie. Sunt masini si masini. A mea are lufturile alea, le avea de cand am cumparat-o (de noua, singurul proprietar). Am vazut masini care intr-adevar nu aveau acel luft. Intre timp mi-am pus kit-ul exterior de Type-R (praguri, arcele de la roti, fustele, etc) si in continuare am acel luft.

                        Posibil ca si tu sa le fi avut dinaninte si abia acum sa le fi observat. Asa le-am observat si eu, cand la un moment dat am agatat pragul de la sofer si dupa ce mi l-a pus Asko inapoi am vazut luftul. Pragul din dreapta neatins dealtfel, asa cum venise din fabrica, aveal si el luft.

                        Recomandarea mea: accepta ca asa e masina ta si asta sa fie singura problema .
                        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                        "Binele o duce rau in Romania"

                        Comment


                        • #13
                          au fost si inainte insa...am piticii mei..

                          o sa mai insist la Honda nord sa vedem ce spun cu privire la asta, tot trebuie sa merg la ei pentru o rechemare in service pt frana de mana.

                          Comment


                          • #14
                            "Au fost si inainte"... pai cu asta trebuia sa incepi. Postarea ta da de inteles ca in urma operatiunilor efectuate de Honda Nord te-ai molipsit cu problema... prin urmare ce dezbatem ? Service-area Honda Nord sau o problema din fabricatie, gen: de ce unele au luftul ala si altele nu ? Intrebare la care nu cred ca va reusi sa-ti raspunda nimeni. Nici cei de la Asko nu au avut vreo explicatie in ceea ce ma priveste.

                            Uneori realitatea depaseste logica si cred ca va trebuie sa le gasesti alta preocupare piticilor tai , mai ales ca nu stai in drum de luftul ala.
                            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                            "Binele o duce rau in Romania"

                            Comment


                            • #15
                              Intre timp (asta vara) si eu am agatat ornamentul de pe partea soferului si s-a deplasat cativa cm. Sper sa imi fac timp sa remediez problema, dar sincer nu am bagat-o in seama. De fapt cred ca am inceput sa fiu "autist" in ceea ce privesc micile defecte care apar prin parcari, trafic etc. Am sa incerc sa fac 2 poze pe partea pasagerului si sa ti le trimit.

                              Comment

                              Working...
                              X