Intrebare becuri Halogen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cum adica, zeci de pagini despre niste becuri!? Nu au probleme mai serioase despre care sa vorbeasca?

    Lasand gluma la o parte, intrebarea ta e cat se poate de legitima.


    Produs / Flux luminos / Temp. de culoare / Durata de viata

    Osram Nighbreaker Laser +130% / -1500lm +/- 10% / ... / B3-150h Tc-250h
    Philips White Vision / -1500lm +/- 10% / 3700K / 450h
    Philips Xtreme Vision +130% / -1550lm +/- 15% / 3500K / 350h
    Philips Racing Vision +150% / -1500lm / ... / 200h
    Philips EcoVision / -1500lm +/- 10% / ... / 1500h

    Citind fugitiv descrierile de la Philips, se mentioneaza la unele ca ar fi fabricate din sticla de cuarț cu un strat de crom, cu nu stiu ce geometrie care permite umplerea cu gaz la o presiune de pana la 13 Bar, etc. In ce masura influenteaza aceste detalii de realizare a becului in sine raza de actiune, avand in vedere ca toate emit acelasi flux luminos, nu stiu.
    De intensitatea luminoasa, si anume de modul in care e distribuit/focalizat fluxul luminos, cred ca raspunde mai mult reflectorul farului, si nu becul in sine. Nu sunt expert, nu sunt sigur, insa incerc si eu sa gasesc o explicatie logica

    La mine am de ex. lampi cu xenon, Osram CBI 2800lm, 6000K. Alta tehnologie, alt flux luminos, alta mancare de peste.
    scarr
    Senior Member
    Last edited by scarr; 25-01-18, 14:54.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Delphi View Post
      Pai raspunsul ar putea fi ca toate au acelasi flux luminos (1500 lm), dar la unele dintre ele acest flux este focalizat intr-un unghi mai mic, ceea ce duce la o intensitate luminoasa mai mare. Intensitatea luminoasa se masoara in candele, iar fluxul in lumeni. Ceea ce percepem noi este intensitatea luminoasa, nu fluxul.

      In acelasi timp, poate sa fie vorba numai de o vrajeala de marketing.
      Plauzibil sa fie ce zici tu Delphi...
      Ideal ar fi atunci sa treaca producatorii si cate Candele scoate candela lor cu Halogen
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Originally posted by ticker View Post
        Plauzibil sa fie ce zici tu Delphi...
        Ideal ar fi atunci sa treaca producatorii si cate Candele scoate candela lor cu Halogen
        Nu cred ca ar avea nici o relevanta. Dupa ce ai pus becul pe masina, in functie de geometria reflectorului, vei avea diferite valori.
        Dupa mine, este suficient sa stii fluxul luminos (lm) al becului.

        @Delphi cred ca ceea ce percepem noi este luminanta, masurata in cd/mp. Iar gradul de iluminare, masurat in lucși (lx) iti spune cat de luminata este suprafata pe care cade lumina. De ex. pentru un birou se cere un minim de 500lx pe suprafata de lucru, iar intr-o sala de operatie 1000lx. Daca masori iluminarea soarelui intr-o zi fara nori te poti invarti in jurul valorii de 90000lx.

        Desigur, toate acestea difera de la masina la masina, in functie de constructia farului in care se monteaza becul.

        Comment


        • #19
          Philips Racing Vision se uzeaza/ard foarte repede. Desi eu am remarcat o imbunatatire consistenta nu cred ca merita din cauza vietii foarte scurte.
          Orice bec nou va lumina o perioda ok dupa care usor usor va trece la stadiu de lumanare sau se arde.

          Probabil ca un upgrade ar fi Phiplis H7 XTREME ULTINOM sau alte variante similare dar momentan sunt recomandate doar ptr. off road. Si Philips Racing Vision acum un an si ceva, cand au aparut, erau in aceiasi categorie dar intre timp au devenit "Bec raliu admis de legislatia rutiera" .

          Comment


          • #20
            Originally posted by Delphi View Post
            In acelasi timp, poate sa fie vorba numai de o vrajeala de marketing.
            Originally posted by scarr View Post
            Produs / Flux luminos / Temp. de culoare / Durata de viata

            Osram Nighbreaker Laser +130% / -1500lm +/- 10% / ... / B3-150h Tc-250h
            Philips White Vision / -1500lm +/- 10% / 3700K / 450h
            Philips Xtreme Vision +130% / -1550lm +/- 15% / 3500K / 350h
            Philips Racing Vision +150% / -1500lm / ... / 200h
            Philips EcoVision / -1500lm +/- 10% / ... / 1500h
            o fi si vraseala de marketing undeva dar cert este ca diferenta exista, sincer nu-mi explic cum, dar producatorii reusesc sa impinga performantele in detrimentul fiabilitatii, pentru ca de exemplu philips EcoVision nu promite nimic spectaculos, lumineaza cel mai slab dar are cea mai lunga perioada de viata, si daca nu gresesc "marketingul" de la Philips atentioneaza asupra acestui aspect pe ambalaj.
            InjectoR
            Senior Member
            Last edited by InjectoR; 26-01-18, 09:32.
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • #21
              Scarr, CBI am avut și eu, și nu m-au impresionat deloc. Noaptea pe ploaie nu vedeam nimic, era ca și când mergeam fără faruri.
              Am trecut pe Philips Xtreme Vision gen 2, și e cu totul și cu totul altceva. Lumina mult mai bine focusată, exact acolo unde conteaza si ai nevoie de ea. Si mai intensa.

              Un H2H intre x-treme vision, white vision si Diamond Vision de ex (halogene, de la Philips). In specificatii toate emit acelasi flux de 1500 lumeni, insa observati diferentele in practica.

              BlackMagic
              Senior Member
              Last edited by BlackMagic; 25-01-18, 23:08.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #22
                @BM Osram CBI pe carosabil umed recunosc ca pierd mult din ceea ce ofera pe carosabil uscat. Eu sunt multumit de ele, dar data viitoare am sa tin cont de observatie.

                Iar in video-ul de mai sus se vede clar diferenta. Incep tot mai mult sa cred ca temperatura de culoare este factorul decisiv. Toate emit 1500lm, dar la temperaturi de culoare diferite.

                Comment


                • #23
                  Pai normal. Ceea ce cred eu ca se intampla e ca ceea ce percepem noi ca si stralucire, vine in urma reflexiilor pe obiectele si materialele din fata farului (stalpi, pereti, asfalt etc.). Banuiesc ca nimeni nu estimeaza stralucirea becurilor uitandu-se direct in far. Lumenii din sepcificatii (aia 1500) sunt masurati cu un aparat direct in raza de lumina generata de bec (sau far, nu asta conteaza, desi nu e aceeasi valoare). Si acum, lumina se reflecta diferit in functie de temperatura de culoare (care pana la urma, inseamna spectru diferit). La extrem, imaginati-va cum s-ar vedea lumina unor becuri rosii (1000k) sau albastre (9000K), in raport cu cea alba (sa zicem 4200K), toate la 1500lm. Luminile de la capatul spectrului sunt relflectate mai putin (absorbite mai mult) fata de cea alba.
                  De aia, probabil, si Nightbreaker are 220lm in plus dar e dat ca doar 10% in plus fata de standard, comparativ cu CBI (care e dat cu 20% lumina mai multa pe drum); ambele avand cam aceeasi durata de viata, deci ma gandesc ca au cam acelasi tip de filament (CBI-urile au mai multa zona albastra care mai filtreaza din lumeni).
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment

                  Working...
                  X