Honda CR-V 2000 sare din marsarier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda CR-V 2000 sare din marsarier

    Salutare! Va rog, daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema, sa ma ajute. Masina sare din marsarier...nu mereu, ci atunci cand dau cu spatele in panta mai abrupta...la parcari cu spatele pe teren plan la turatii mici nu sare. Pot spune si ca intra putin mai greu in marsarier ( parca agata putin si “caraie” pt o fractiune de secunda). De asemenea am constatat ca daca schimb vitezele la peste 4-5000 turatii si in viteza a treia agata putin.
    Masina este din 2000, 2.0 benzina 4x4 147 cp (B20Z1).

    Multumesc!

  • #2
    Uleiul din cutie este la nivel, l-ai schimbat vreodată, dacă da, cu ce ulei?

    Comment


    • #3
      Eu am masina cam de 1 an...cand am luat-o am facut revizie generala (inclusiv distributie,ambreiaj, etc) si atunci a fost verificat si completat la nivel, dar nu stiu sa-ti spun ce ulei.

      Comment


      • #4
        Poate sa sara din viteza din cauza uzurii la pinion.

        Comment


        • #5
          Deci practic ar cam trebui desfacuta cutia, nu ?
          Mai citisem ca poate fi si de la timonerie...

          Comment


          • #6
            Legat de agatatul la turatii mari acolo poate fi doar sincronul, daca incepe sa si sara este si pinionul. Oricum este bine sa le schimbi ambele ca sa nu mai desfaci cutia inca o data.
            In primul rand ar trebui verificat uleiul, inlocuit cu unul original. Este cea mai ieftina interventie ce o poti face inainte de a desface o cutie.
            Am avut probleme la un logan ca agata in treptele inferioare, intra foarte greu in viteza si uleiul era un fel de marmelada. Nu cred ca este cazul la tine din cauza ca sare din viteza.

            Comment

            Working...
            X