Compatibilitate grile fata Accord 2003-2005

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Compatibilitate grile fata Accord 2003-2005

    Stie cineva daca o grila fata de Accord CL9 Type S pre-facelift (honeycomb style) poate fi montata pe un CL7 normal tot pre-facelift?
    Din cautarile mele ambele grile au aceleasi dimensiuni, siglele Honda sunt identice, la fel si ornamentele cromate, cel de pe capota si v-ul cromat de sub grila. M-am lovit in schimb de o problema cu bucata de plastic de deasupra care acopera bara fata inclusiv grila pe toata lungimea, cea de Type S are cod 71123SEA901 iar cea de Accord CL normal 71123SEA003. Sunt putin diferite in zona de unde se deschide capota si in dreptul siglei Honda, o sa incerc sa atasez o poza cu cele doua piese comparate in aceeasi imagine. Ma intreb oare daca as putea totusi folosi grila sport cu plasticul superior de pe masina mea, poate ca nu s-ar potrivi la fel de bine ca cu plasticul original de Type S dar nici imposibil de montat. Am gasit ceva anunturi pe ebay cu astfel de grile descrise ca fiind compatibile cu CL7 dar doar unul singur in care grila vine cu acel plastic compatibil la pachet. Grila sport de Type S are cod 71121SEA901, cea de CL7 normal 71121SEA003ZA.
    Attached Files

  • #2
    Grilele sunt interschimbabile īntre mașinile de aceeași generație (pre-facelift sau facelift). Īntre p-fl și fl īnsă nu.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #3
      Da asa este, asta am gasit si eu pe internet. Grila sport pe care o vreau eu e de Type S pre-facelift si vreau sa o montez pe Accord-ul meu 2004, adica tot pre-facelift. Problema apare la acel plastic de deasupra care are alt cod pentru fiecare versiune si prezinta ceva diferente. In poza de sus se vede un "U" mai pronuntat acolo unde sta parghia de deschidere a capotei, acel "U" intra intr-o adancitura a grilei sport iar poza de jos in dreptul incuietorii capotei prezinta o arcada care se muleaza pe emblema Honda de pe grila normala de CL7.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Eu aș īncerca cu cea default, īn cel mai rău caz schimbi și plasticul de deasupra grilei. (PS poți merge fără el temporar, īn caz de nevoie).
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #5
          Confirm si eu, merg schimbate intre ele, dar doar prefacelift-prefacelift si facelift-facelift.

          Comment


          • #6
            Asta am aflat și eu după ceva căutări, DAR, problema e īnsă la acele capace de deasupra, fiecare se potriveste cu grila lui și nu știu acum daca grila sport se poate monta cu capacul de pe mașina mea sau dacă totuși se potrivește, cat de urat s-ar vedea. Īn cazul īn care iau grila și nu merge pusa cu ce am eu pe masina sau se vede urat, acel plastic se găsește cam greu și costa și multicel.

            Comment


            • #7
              Sigur poți găsi unul prin dezmembrări. Chiar pe forum era cineva care avea un CL7 la dezmembrat.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #8
                Un CL7 normal nu are acel plastic decāt dacă a suferit modificarea pe care vreau s-o fac eu Accord-ului meu și după aia a ajuns sa fie dezmembrat. Acel plastic fiind la pachet cu o grila tip Euro R / Type S nu poate proveni decāt tot de pe o mașină de acest gen. Cred ca știu despre ce CL7 de pe forum e vorba dar nu cred ca are asa ceva pe mașină. Dacă e cel a lui Rahan, e vorba de Accord CL7 SSE și este varianta facelift. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa investesc mai mult decāt am crezut inițial și sa cumpăr și acel plastic, momentan nu vreau sa pun la bătaie atāția bani pentru o ușoară modificare de styling. Mai caut poate găsesc un pachet convenabil.

                Comment


                • #9
                  Nu știu cum e la pre-fl, la mine pe Type-S am pus grila fagure fără să schimb nimic altceva.
                  Cred că niște poze cu actuala ar fi mai edificatoare.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #10
                    Eu am atasat niste poze si un printscreen la posturile 1 si 3 din thread, le puteti vedea, stiu ca mai sunt probleme cu forumul? De acolo se vede clar la ce ma refer. Cel mai bine se vede aici, domnul japonez a facut aceeasi modificare Accord-ului sau, identic cu al meu la culoare si la trim cred, vad ca nu are bara sport de Euro R, pare un CL7 normal.

                    http://minkara.carview.co.jp/userid/...2196/note.aspx

                    Si aici a inlocuit ornamentele cromate cu unele in culoarea caroseriei:

                    http://minkara.carview.co.jp/userid/...8900/note.aspx

                    Nu stiu acum daca imi place look-ul datorita ornamentelor in culoarea caroseriei sau are si grila un aport. Poare ar da bine si la mine cu grila standard dar ornamentele vopsite.

                    Am tradus pagina in engleza si am citit atat cat s-a putut pentru ca traducerea nu se face grozav din japoneza. Mi-as face un cont pe site sa-l intreb personal dar am incercat si e ciudat sa bajbai pe acolo in limba japoneza plus ca nu stiu daca omul ar stii sa-mi raspunda in engleza.

                    Comment


                    • #11
                      Ca o paranteză, japonezii īn general se descurcă foarte bine cu engleza.

                      Pozele au fost concludente, e clar că trebuie să schimbi și partea de plastic de deasupra grilei. Căutānd după cod, văd că e vreo 30 de dolari nouă, deci sh mai repede s-ar pune problema disponibilităţii decāt a preţului.

                      Caut-o pe eBay UK după codul din poza japonezului și ai șanse mari s-o găsești.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #12
                        30 dolari noua plus īncă 30 pentru transport și alții pentru taxe vamale ca dacă era doar 30 o luam. Am mai găsit una pe ebay īn China dar o vinde nesimțit de scump, 100 dolari folosita plus cat or mai fi taxele. Sunt sigur ca prin UK sunt mai mari șanse sa găsesc dar nu prea sunt la vedere, n-am găsit mai nimic pe ebay, chiar sunt rare chestiile astea. De-aia zic ca a devenit o problema mai mare decāt credeam, căutări, nepotriviri, bani multi pe ceva subtil. Dacă era doar grila de schimbat ma băgam.

                        Comment


                        • #13
                          https://m.ebay.co.uk/itm/GENUINE-200...sAAOSwlndZJs7t

                          https://m.ebay.co.uk/sch/i.html?_fro...kw=71123sea901

                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment

                          Working...
                          X