BILLYK: '15 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Tafetta White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BILLYK: '15 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Tafetta White

    Salutare tuturor,

    După 7 ani de Civic Hatchback 1.8 și 250.000 de km parcurși, am decis să o schimb cu un alt Civic, în iarna lui 2015. M-am tot uitat după Sedan și în ciuda faptului că nu-s fan sedan-uri, mai ales după acel hatchback, am acceptat să o achiziționez datorită prețului foarte mic (am ajuns undeva la 14.200 euro total). Până la urmă m-am gândit la garanție și la restul de beneficii oferite de o mașină nouă.

    Am cumpărat-o din Brașov, de la Rădăcini, oamenii au fost profi, serviciile bune.

    În prezent, am 43.000 de km parcurși și mă declar cât de cât mulțumit, însă comparat cu vechiul Civic, există câteva mici probleme enervante. Nu știu dacă este din cauza faptului că este produsă în Turcia, dar mă gândesc că este plauzibil.

    1.Cotiera scârțâie - asta e chiar enervant, orice i-aș face, dacă stau cu cotul pe ea produce niște sunete oribile. Dacă se sprijină două persoane pe ea, atunci e și mai rău.
    2.Chederul geamului spate pare deja îmbătrânit, pe o mică porțiune chiar s-a rupt. Am fost cu ea la garanție, mi-au zis că de la spălat cu presiune s-a făcut așa. Mă rog, nu comentez.
    3.Vopseaua - slăbuță, am deja multe găuri unde se vede tabla, nu doar pe capotă dar și în laterale.
    4.Senzorul de presiune - se aprinde la fiecare 100-200 de km parcurși și trebuie resetat. Presiunea este corectă în anvelope. La service mi-au zis că n-au ce să-i facă și că trebuie să-l resetez eu ori de câte ori se aprinde martorul.
    5.Calitatea materialelor - cam low-life, uneori ai impresia că te afli într-o mașină goală, nu știu cum să explic mai bine sentimentul ăsta.: ca o cutie care răsună când treci peste un capac de canal.
    6.Volan din plastic - este oribil, tot scapă din mâini. Mă gândesc să montez unul de Civic Hatchback din 2006-2011, unul îmbrăcat în piele. Aștept să aflu dacă sunt compatibile între ele.
    7.Portbagajul nu are clapetă de deschidere, doar din cheie sau din interior.

    Plusuri:

    1.Confort bun, infinit mai confortabilă decât hatchback-ul, deși scaunele n-au suport lateral la fel de bun.
    2.Silențioasă, cutia funcționează bine.
    3.Consum decent, așa cum mă așteptam.
    4.Portbagaj OK deși dacă rabatezi bacngetă n-o să poți încărca obiecte prea late din cauza decupajului cel puțin dubios.
    5.Lumini - foarte bune. Față de vechiul Civic, mașina asta chiar are lumini și nu trebuie reglate o dată la 6 luni.
    6.Design frumos deși nu înțeleg de ce n-au împrumutat design-ul bării de spate de la versiunea din State.
    7.Stabilitate - acceptabilă, dar din nou incomparabil cu vechiul Hatch.

    Acum, gândindu-mă din nou la preț, nu-s multe de comentat, deși dacă ar fi să iau în calcul prețul fără discount, care se învârte în jurul sumei de 20.000 de euro, acesta din urmă ar fi aberant de mare. 14.000 de euro însă este un preț corect.

    Aș vrea s-o mai țin un an, apoi mă gândesc serios să revin la vechiul Civic Hatch, producție între 2009 și 2011, să văd ce găsesc.

    Toate cele bune!
    2015 White Civic Sedan 1.8
    ---------------------------------------------
    editor-in-chief @ www.freerider.ro

  • #2
    Adevarat fan hatch! Adevarul e ca e o masina care ramane la suflet.

    Eu am aproape 170k cu al meu si il voi pastra cat de mult va fi posibil.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Da, clar nu pot s-o uit. Cumva parcă-mi pare rău că am vândut-o.
      2015 White Civic Sedan 1.8
      ---------------------------------------------
      editor-in-chief @ www.freerider.ro

      Comment


      • #4
        1. Ori ai avut tu ghinion, ori am avut eu noroc.
        2. Idem 1
        3. Vopseaua nu e fenomenala, dar iarasi... nu am decat cateva zgarieturi, nici vorba sa se vada tabla.
        4. Am avut si eu cateva alarme false, dar foarte putine. Poate ai o anvelopa mai sensibila la schimbarile de temperatura?
        5. Da, cam low-cost din punctul asta de vedere
        6. Si pe mine m-a enervat, astfel ca l-am imbracat in piele. 250 lei si acum e super excelent.
        7. Da, asa e.

        As mai pune cateva minusuri:
        8. Numai geamul soferului are impuls, la celelalte trebuie sa stai cu butonul actionat.
        9. Nu are optiunea de ridicare a geamurilor din telecomanda
        10. Nu "stie" ca ti-ai uitat cheia pe scaun sau in portbagaj si poti sa ramai incuiat pe dinafara. Mare grija la chestia asta...
        11. (dar sunt subiectiv) Ca sa folosesti luminile de ceata iti trebuie doctorat.

        Cu toate astea, mie imi place foarte mult. 49.000 km (pana acum) in care i-am pus doar benzina si lichid de parbriz. O franare de urgenta si un test al suspensiei independente spate cand un BMW s-a napustit spre mine m-au convins ca sistemele functioneaza asa cum trebuie. Motorul e de senzatie (cred ca e acelasi pe care l-ai avut pe hatch), repriza 80-120 intr-a 3-a e super tare.

        Eu am luat-o cu Rabla in 2015 si am platit 13.800 euro. La pretul asta as fi fost tampit sa n-o iau, in conditiile in care Astra si Octavia sareau de 15.000. Ba chiar si Loganul ajungea la peste 12.000.

        LE. E singura Honda din parcarea plantatiei pe care prasesc, iar in tot orasul cred ca sunt 3 bucati din modelul asta. Asa ca sigur n-o confund cu alta

        Comment


        • #5
          Originally posted by DannyY View Post
          1. Ori ai avut tu ghinion, ori am avut eu noroc.
          2. Idem 1
          3. Vopseaua nu e fenomenala, dar iarasi... nu am decat cateva zgarieturi, nici vorba sa se vada tabla.
          4. Am avut si eu cateva alarme false, dar foarte putine. Poate ai o anvelopa mai sensibila la schimbarile de temperatura?
          5. Da, cam low-cost din punctul asta de vedere
          6. Si pe mine m-a enervat, astfel ca l-am imbracat in piele. 250 lei si acum e super excelent.
          7. Da, asa e.

          As mai pune cateva minusuri:
          8. Numai geamul soferului are impuls, la celelalte trebuie sa stai cu butonul actionat.
          9. Nu are optiunea de ridicare a geamurilor din telecomanda
          10. Nu "stie" ca ti-ai uitat cheia pe scaun sau in portbagaj si poti sa ramai incuiat pe dinafara. Mare grija la chestia asta...
          11. (dar sunt subiectiv) Ca sa folosesti luminile de ceata iti trebuie doctorat.

          Cu toate astea, mie imi place foarte mult. 49.000 km (pana acum) in care i-am pus doar benzina si lichid de parbriz. O franare de urgenta si un test al suspensiei independente spate cand un BMW s-a napustit spre mine m-au convins ca sistemele functioneaza asa cum trebuie. Motorul e de senzatie (cred ca e acelasi pe care l-ai avut pe hatch), repriza 80-120 intr-a 3-a e super tare.

          Eu am luat-o cu Rabla in 2015 si am platit 13.800 euro. La pretul asta as fi fost tampit sa n-o iau, in conditiile in care Astra si Octavia sareau de 15.000. Ba chiar si Loganul ajungea la peste 12.000.

          LE. E singura Honda din parcarea plantatiei pe care prasesc, iar in tot orasul cred ca sunt 3 bucati din modelul asta. Asa ca sigur n-o confund cu alta
          Eu tot cu Rabla , tot in 2015 numai ca am luat-o de la HONDA Nord cu 12.600EUR

          Comment


          • #6
            Faza cu chederul si spalatoria este similara cu benzina proasta.
            Cand este o problema mai dubioasa mecanicul zice: "este din cauza benzinei. De unde alimentati?". De la omv. Mecanicul:"bagati de la mol ca e mai buna". Daca tu ziceai ca de la Mol el iti zicea ca aia au benzina proasta si sa bagi de la Omv. De aceea eu nu raspund si intreb :"unde e benzina cea mai buna?" Si mecanicul zice :"la omv". "Eu numai de acolo am bagat de cand am cumparat masina".
            De unde stiu cei service ca e de la spalatorie?Ii poti spune ca niciodata nu ai spalat-o acolo. Doar in curtea casei cu buretele si galeata.

            Mai dau un exemplu. Am un duster si la spalatorie fata de acolo pune piciorul pe prag ca sa stearga plafonul fiindca masina este inalta. Asa chederul s-a rupt de la cizmele de cauciuc ale spalatoresei. Ghici ce? L-am schimbat pe garantie la Dacia.

            Comment

            Working...
            X