Probleme geam electric Civic 5D FK3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme geam electric Civic 5D FK3

    Salut,
    am de ceva timp o problema la geamul electric de pe spate , partea soferului : cu geamul deschis cand apas butonul de inchidere (sofer/usa din spate) geamul se inchide pana la capat de cursa ,odata atins capatul de cursa, atunci geamul se deschide la jumate.
    Ca sa inchid geamul trebuie sa aproximez eu din buton pana unde sa inchid geamul sa ajung aproape pana la capatul de cursa ( caro odata atins imi deschide geamul). E frustrant pentru ca nu pot folosi optiunea de pliere a oglinzilor din telecomanda pentru ca atunci cand tii apasat butonul inchis din telecomanda iti inchide si toate geamurile si deci rezultatul este oglinzi pliate si geamul cu problema deschis la jumate.
    Am verificat sa nu fie ceva impediment mecanic in canalurile de ghidaj alea geamului sau pe rama pe langa cheder si nu este cazul.
    Am fost si la service si aia dadeau din umeri.
    Nu ,m-ar deranja nici eventual sa dezafectez acel geam ( din siguranta din panou sau chiar sa scot mufa ...desi nu am chef de demontat usi) ca e in spate si nu il foloseste nimeni dar nu stiu ce efect ar avea...matrori in bord...etc.
    Astept sugestii.
    '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

  • #2
    Trebuie curatata sina (rama) pe care culiseaza geamul, apoi trebuie urmata procedura de calibrare.

    Comment


    • #3
      [QUOTE=CatalinP;582815]Trebuie curatata sina (rama) pe care culiseaza geamul, apoi trebuie urmata procedura de calibrare

      Rama este curata. Care este procedura de calibrare?
      '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

      Comment


      • #4
        Originally posted by CatalinP View Post
        Trebuie curatata sina (rama) pe care culiseaza geamul, apoi trebuie urmata procedura de calibrare.
        Rama este curata. Care este procedura de calibrare?
        '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

        Comment


        • #5
          Exact ca la geamurile cu impuls, apesi butonul in sensul de deschidere si il tii apasat inca 5 secunde dupa ce s-a deschis complet, apoi actionezi inchiderea geamului si mentii butonul in pozitia de inchidere 5 secude dupa ce s-a inchis.

          Comment


          • #6
            Pai toate geamurile sunt cu impuls. Asta e unul dintre motivele ptr care am problema mentionata. O sa incerc sa o recalibrez.
            '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

            Comment


            • #7
              Din pacate nu am rezolvat nimic cu " procedura de calibrare". Astept alte sugestii....
              '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

              Comment


              • #8
                Buna,
                Vreau sa va intreb daca ati reusit sa solutionati problema geamurilor electrice spate ?
                Si eu am aceeasi problema Honda Civic gen.9 si cei de la service (traiesc in Ungaria) dau din umeri .Daca aveti vreo idee va rog sa-mi raspundeti .

                Comment

                Working...
                X