Check in bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ia total quartz 9000 energy 5w30 gasesti peste tot inclusiv la metro,carrefour,selgros. Uleiul e foarte bun,are tot ce trebuie
    cel mai taran taran, este taranul de la oras !

    Comment


    • #17
      Amsoil SS este un ulei excelent pentru ceea ce ai nevoie. Iti spun ca l-am avut in motor aproape 12k km.
      Dar tine cont ca este posibil sa-l consume repejor, adica sa te astepti la inca 2l (minim) in plus pana la urmatorul schimb.
      Mobil-ul il gasesti mai rapid in orice supermarket la sectiunea de consumabile auto, dar sa fii constient ca acest ulei impreuna cu Castrol sunt cam cele mai falsificate de pe piata uleiurilor auto asa ca mai bine cumperi dupa recomdare de pe site-ul respectiv.
      ...
      I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

      Comment


      • #18
        https://m.emag.ro/ulei-motor-total-q.../pd/DHR8LBBBM/
        https://www.epiesa.ro/ulei-motor-tot...1l-acc-442.htm
        asta e ce iti trebuie tie se gaseste peste tot de cumparat. Uita de amsoil
        cel mai taran taran, este taranul de la oras !

        Comment


        • #19
          Total Quartz Energy 9000 0-30 folosesc eu în Jazz (2005) și îmi place foarte mult, iar motorul sună foarte bine în toate regimurile de utilizare și se încălzește foarte repede.
          Îl recomand cu încredere.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #20
            Va mulțumesc pentru sfaturi, o să merg pe Quartz , am vreo 2000 km deocamdată cu Castrol îl mai țin puțin și îl voi schimba. Între timp sa îmi fac o programare la reprezentanta . Vă țin la curent

            Comment


            • #21
              Nu stiu daca te ajuta sau nu, dar si eu am in masina mea tot Total Quartz 9000 Energy dar 5W40
              La masina mea, nemtii de la reprezentanta Honda au facut primele 5 schimburi cu 10w40(in intervalul 0-70.000) iar ulterior, celelalte 5 schimburi sau facut cu Total Quartz 9000 Energy 5W40. Sincer, nu inteleg de ce au facut asa....contravine normalului, dar....
              Deci, nu or fi ei cei mai destepti din lume,nemtii de la Honda, dar folosesc Quartz 9000 Energy 5W40

              Comment


              • #22
                @nazy - nu papa ulei deloc a ta? M-as mira sa spui ca absolut deloc.
                Jazz GD e conceput sa mearga cu ulei 0W20 dupa cum spune producatorul. Ca dupa ceva ani sau vreo 100k km e ok si 5W30 sau 5W40, p-asta o pot intelege, dar sa pui de la inceput un 10W40, mi se pare crima pentru motorul ala. Poate asa se explica si faptul ca unora le consuma mai mult carburant (ulei mai vascos, motorul functioneaza ceva mai greu).
                Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                Comment


                • #23
                  @fbogdan, si eu consider ca este "impotriva naturii" ce au facut cei de la reprezentanta din Germania....dar asta scrie in facturi.
                  Ultima revizie a fost facut de neamt in septembrie 2017 la ceva peste 139.000(inclusiv uleiul de motor). Eu am cumparat-o la inceput de octombrie cu un rulaj usor peste 140.000. Acum are undeva la 144.000 si uleiul se prezinta pe joja acolo unde trebuie. Nu stiu daca nemtii au pus peste normal dar acum este in zona corecta. De aici trag concluzia ca nu prea papa!!!
                  Vis-a-vis de consum....de la gol, la gol pe GPL mi-a iesit 7,09l/100km la ultima alimentare. Preponderent extraurban!

                  Comment


                  • #24
                    As avea nevoie de o informație...Am pus masina pe tester si mi.a dat eroare la sonda lamda si EGR înfundat...sonda as vrea sa o schimb si egr sa il curat. Imi recomandați un sait de unde as putea comanda sonda ? Si ca sa nu existe probabilitatea sa nu se potrivească sonda trebuie să caut o sonda anume ( după vreun cod) sau pur si simplu sonda lamda pentru honda jazz model 2007 . Multumesc anticipat

                    Comment


                    • #25
                      www.autokarma.ro sau www.epiesa.ro
                      Recomand totusi autokarma, parca-s ceva mai ieftini si mai profi.
                      Bagi modelul de masina si motorizarea, iar cand dai comanda de sonda, pune si seria de șasiu. Ei vor verifica daca produsul comandat de tine e compatibil cu seria de șasiu si te vor suna sa confirme cu tine faptul ca iti vor aduce piesa potrivita. Oricum, in caz ca nu se potriveste, se face retur si ori o schimba cu ce trebuie, ori primesti banii inapoi.
                      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                      Comment


                      • #26
                        Ce imi recomandați ca si discuri si plăcute de frână? ...Ce producători ?

                        Comment


                        • #27
                          Ce producători imi recomandați pentru discuri si plăcute de frane ?

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Scubaru View Post
                            Ce producători imi recomandați pentru discuri si plăcute de frane ?
                            Din experienta mea iti pot spune asa:
                            la discuri poti merge pe OEM sau ATE.
                            la placute.....(oftat greu urmat de o pauza) - pentru mine cea mai optima varianta sunt placutele OEM cumparate aici.
                            ...restul e o loterie de care sincer am obosit: ori nu tin frana ca cele OEM, ori scartie, ori amandoua.
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • #29
                              Shit, tocmai am cumparat placute Ferodo ).
                              Va spun in 2-3 zile cum se comporta. Discurile sunt OEM si ar mai tine cel putin pana se tocesc placutele astea noi.
                              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                              Comment


                              • #30
                                Asteptam sa ne spui cum se comporta. Ps: de unde le.ai cumparat si cat te.au ajuns?

                                Comment

                                Working...
                                X