Ulei Civic 1.5 Turbo

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu zic sa vorbesti cu o persoana FOARTE avizata legat de schimbarea vascozitatii.Cum spunea si colegul IB mai sus,caruia ii dau perfecta dreptate,motorul pe care-l ai acum pe Honda e unul deloc simplu.Eu unul n-as risca nici un moment sa incerc pe masina mea altceva decat e scris in cartea tehnica a masinii.

    Comment


    • #17
      Originally posted by nikkon View Post
      Cam asa arată niște teste cu mai multe uleiuri :
      https://docs.google.com/spreadsheets...HPpgg/htmlview

      Legat de vascizitare, cred ca nu e musai 0w20. Înclin spre 0w30 și/sau 5w30 din următoarele motive :
      Masina sta și acasă și la birou în garaj, ne coborând iarna sub 12 grade. Sunt mai îngrijorat de temperaturile ridicate vara în trafic unde nu se poate ventilata corect.
      Ba e musai 0W20. Ar trebui sa fie stantat si pe busonul de ulei. Daca pui alta vascozitate e posibil sa ai probleme cu turbina peste ceva ani.

      Comment


      • #18
        A înregistrat.0w20 rămâne.
        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

        Comment


        • #19
          mergi pe uleiul honda 0w20 , este cel mai bine.
          cel mai taran taran, este taranul de la oras !

          Comment


          • #20
            nu vad de ce o dati cu uleiul 0w20 ca asa vrea honda, honda vrea mai multe tipuri de ulei in functie de temperatura ambientala ( este scris negru pe alb un cartea masinii)
            Cred ca cel mai important lucru pentru un ulei este sa isi faca treaba pana la urmatorul schimb (din pacate in romania nu prea exista firme care sa testeze uleiul dupa ce il scoti in motor). Aveam pe undeva niste teste facute de posesori (continut de metale si alte componente care se regasesc in ulei daca exista frecare mai mare in motor) Eu zic ca este mai important ca uleiul sa isi pastreze proprietatile pana la urmatorul shimb decat ce vascozitate are (tinand cont ca 5w30 este recomandat, in cartea masinii, de la temperaturi de -30 ish)
            Sa mai zic ca sunt atatea teste de vascozitate la temp joase iar unele uleiuri 0w sunt muuult mai proste ca unele 5w?
            EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
            Del Sol '94 ESI
            CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
            BMW Z4 '03 Titan Silver

            Comment


            • #21
              Nu stiu despre ce carte a masinii vorbesti, dar aici se vorbeste despre motorul 1.5T, la care Honda vrea numai 0W20: https://www.civicx.com/threads/offic...-europe.11189/

              Tot 0W20 recomanda si Amsoil si Redline pentru acest motor. Alti producatori de ulei (de ex. Valvoline sau Castrol) nu recomanda nimic.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #22
                recomanda si fuchs tot 0w20 la motorul 1,5T
                http://fuchs-eu.lubricantadvisor.com...e8598e288ea11d
                fuchs titan syn sn sae 0w20
                cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                Comment


                • #23
                  Cum au mentionat si colegii mai sus , daca nu ti mai mult masina decat garantia , de ce vrei sa te legi la cap cand nu te doare. Mergi pe oem , momentan generatia asta de motorizare este noua si nu au incept inca sa isi arate coltii. Dupa primii 160 mii km si ceva sute de masini acesti km parcursi , putem trage o concluzie.
                  Touge is what we live for

                  Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Delphi View Post
                    Nu stiu despre ce carte a masinii vorbesti, dar aici se vorbeste despre motorul 1.5T, la care Honda vrea numai 0W20: https://www.civicx.com/threads/offic...-europe.11189/
                    ultima fraza din link:

                    if "Honda Engine Oil 2.0" is not available, (VIRGULA) use 5w30 or 0w30, iar mai sus in chenar scrie:
                    if you use 0w20, (iarasi VIRGULA) you should use Honda engine oil 2.0

                    inteleg in felul urmator cele de mai sus:

                    Stimati clienti,
                    Frecarea este hidrodinamica, dar pentru ca 0w20 cu HTHS-ul de 2.6 este la limita inferioara (a se citi: nu este suficienta) uleiul nostru 0w20 type 2.0 este bombardat suplimentar cu aditivi/modificatori de frecare, gen Molibden si Bor, aditivi ce compenseaza vascozitatea de rahat impusa de vremurile de rahat (Norme eco) .
                    Drept urmare, ar fi bine sa nu bagati in motor tot felul de cacaturi care au pe eticheta 0w20 doar pentru ca le-ati gasit mai ieftin decat cerem noi pe ulei.
                    Noi stim ca nu va pricepeti in uleiuri, sinceri sa fim nici nu ne dorim asta, altfel n-am mai putea cere dublu pe uleiul nostru rebranduit, dar daca ati ajuns in situatia ca nu aveti la indemana "Honda oil 0w20 type 2.0" este recomandat sa alegeti uleiul cu vascozitatea (ca macar atata lucru puteti sa cititi pe bidon: vascozitatea) 5w30 de orice fel ca doar n-am specificat sa fie neaparat Honda, care cum n-ai da, va fi mai bun decat un oarecare 0w20 fara aditvii mentionati mai sus sau la limita inferioara a bunului simt.
                    InjectoR
                    Senior Member
                    Last edited by InjectoR; 01-01-18, 11:17.
                    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                    … Jazz do it ...

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Delphi View Post
                      Nu stiu despre ce carte a masinii vorbesti, dar aici se vorbeste despre motorul 1.5T, la care Honda vrea numai 0W20: https://www.civicx.com/threads/offic...-europe.11189/

                      Tot 0W20 recomanda si Amsoil si Redline pentru acest motor. Alti producatori de ulei (de ex. Valvoline sau Castrol) nu recomanda nimic.
                      Ba fix de ala ziceam, am citit impreuna cu @nikkon in manual masinii lui si scrie clar acolo ce specificatii sa aiba uleiul si adica... A5/B5 sau SM (daca tin eu bine minte) inclusiv 5w30 pentru temperatura abientala de la -40 sau -30

                      Iar fraza cu "improve fuel economy" ... daa sigur... sa facem uleiul cat mai apa sa nu existe rezistenta prea mare din parte lui iar motorul..oricum il schiimbi peste maxim 5 ani pentru ca vei cumpara alta masina

                      Aceeasi faza cum este si la multe europene cu "life time" si daca intrebi producatorul de cutii de viteza, de exemplu, zice sa faci revizie la x km ...
                      pretorian
                      Senior Member
                      Last edited by pretorian; 03-01-18, 22:05.
                      EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                      Del Sol '94 ESI
                      CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                      BMW Z4 '03 Titan Silver

                      Comment


                      • #26
                        dap asa scrie. pe pagina 2 se dau alternative de vascozitate petru diverse temperaturi de funtionare.
                        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                        Comment


                        • #27
                          Faceti si voi un pustiu de bine si puneti o poza cu pagina 2, aia unde recomanda vascozitati diferite pentru temperaturi diferite. Eu vad un singur grafic, in care este o singura vascozitate pentru orice temperatura: 0W20.

                          @nikkon: Citez din primul tau post: "Știu ca e subiect discutat și paradiscutat. Nu vreau sa aprind polemici ci doar sa intreb următoarele : a mea sport plus are în carte 0w20".
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by pretorian View Post
                            Aceeasi faza cum este si la multe europene cu "life time" si daca intrebi producatorul de cutii de viteza, de exemplu, zice sa faci revizie la x km ...
                            Asa este. Atentie ca constructorul masinii a prevazut durata de viata a masinii 8-10 ani, dupa care pleaca la casat/remat. Doar romanul bastinas a asimilat cu durata de viata a omului.
                            Si la cielo care nu era prevazut cu buson de scurgere din cutia de viteze, mecanicii demontau capacul cv tr a 5-a si scoteau uleiul vechi afara. Sa mai zic ca la logan se schimba uleiul din cutia de viteze la 2 ani indiferent de nr de km? Vorbim de service-urile reprezentanta.
                            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                            Comment


                            • #29
                              manualul pentru EU: https://www.dropbox.com/s/38cojc5wwo...print.pdf?dl=0

                              pagina 2:

                              Click image for larger version

Name:	Capture.PNG
Views:	1
Size:	42.5 KB
ID:	726037
                              EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                              Del Sol '94 ESI
                              CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                              BMW Z4 '03 Titan Silver

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by pretorian View Post
                                manualul pentru EU: https://www.dropbox.com/s/38cojc5wwo...print.pdf?dl=0

                                pagina 2:

                                [ATTACH=CONFIG]55815[/ATTACH]
                                Vezi ca ce ai dat tu e pt modelele non-europene
                                Click image for larger version

Name:	Screenshot from 2018-01-04 12-39-26.jpg
Views:	1
Size:	47.9 KB
ID:	726038

                                Comment

                                Working...
                                X