Ulei Civic 1.5 Turbo

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Pune, pune, ca e interesant! Se pare ca la Motul doar Xcess e sintetic, iar restul de uleiuri profita de reputatia lui si au 1-2% ulei sintetic, mai de slaba calitate. O mica smecherie... oamenii retin doar cuvantul MOTUL.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #62
      Delphi, poate vrei sa zici 300v, ala e sintetic si mai are si ceva esteri.
      Xcess-ul a scazut mult calitatea si nu a fost niciodata sintetic. Daca nu crezi cauta in fisele de securitate msds-urile lui Xcess 5w40 si te convingi.
      cel mai taran taran, este taranul de la oras !

      Comment


      • #63
        cu atat mai mult ma intereseaza rezultatele testelor.
        in VFR bag numai motul...si din ce spui tu...acum am dubii si acolo. ma bucur ca am deschis discutia asta despre uleiuri, eu unul am invatat si am aflat o tona de informatii de care nici nu visam
        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

        Comment


        • #64
          Originally posted by corsaru View Post
          Delphi, poate vrei sa zici 300v, ala e sintetic si mai are si ceva esteri.
          Xcess-ul a scazut mult calitatea si nu a fost niciodata sintetic. Daca nu crezi cauta in fisele de securitate msds-urile lui Xcess 5w40 si te convingi.
          Dap, scuze, am scris in graba si cu gandul aiurea.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #65
            O cauza pentru care este indicat 0W20 poate fi si faptul ca motorul fiind turbo uleiul trebuie sa unga si lagarele turbinei unde jocurile sunt considerabil mai mici decat cele uzuale din motor si atunci cand uleiul este rece si vascos doar unul cu o consistenta apropiata de cea a apei e capabil sa ajunga rapid in lagarele turbine pentru ungere. Cred ca dupa vijeliile de anul acesta Honda va trebui sa-si revizuiasca specificatiile ptr USA si sa le egaleze cu cele ale Europei

            Daca chiar vrei protectie la frictiune sporita poti adauga un flacon de Bisulfura de Molibden MS2 care se gaseste la flacoane si asa scapi de o apasare.
            hondaru
            Senior Member
            Last edited by hondaru; 07-01-18, 17:11. Reason: uitat sa adaug MS2

            Comment


            • #66
              Originally posted by hondaru View Post
              O cauza pentru care este indicat 0W20 poate fi si faptul ca motorul fiind turbo uleiul trebuie sa unga si lagarele turbinei unde jocurile sunt considerabil mai mici decat cele uzuale din motor si atunci cand uleiul este rece si vascos doar unul cu o consistenta apropiata de cea a apei e capabil sa ajunga rapid in lagarele turbine pentru ungere. Cred ca dupa vijeliile de anul acesta Honda va trebui sa-si revizuiasca specificatiile ptr USA si sa le egaleze cu cele ale Europei

              Daca chiar vrei protectie la frictiune sporita poti adauga un flacon de Bisulfura de Molibden MS2 care se gaseste la flacoane si asa scapi de o apasare.
              Eu zic ca daca ai incredere in in producator si in al sau 0w20, pai s-o ai pana la capat, fara nici un fel de MS2...ca doar n-o fi cretini inginerii aia.

              si despre ce vijelii de anul asta vorbesti?
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • #67
                Originally posted by hondaru View Post
                Daca chiar vrei protectie la frictiune sporita poti adauga un flacon de Bisulfura de Molibden MS2 care se gaseste la flacoane si asa scapi de o apasare.
                nu va luati dupa userul hondaru, omul vrea si el sa acumuleze posturi. Are dreptate userul InjectoR.
                Ptr cine vrea poate alege Fuchs Pro R 0w20 sau varianta mai ieftina Fuchs Titan GT1 xtl 0w20
                https://www.bobistheoilguy.com/forum...Number=2486333
                corsaru
                Senior Member
                Last edited by corsaru; 07-01-18, 20:40.
                cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                Comment


                • #68
                  @corsaru nu pretind sa faca lumea cum zic eu, am emis doar o parere si nu ma intereseaza acumularea de posturi pentru ca nu-mi folosesc la nimic! Vad ca la vorbarie toata lumea este buna insa la chestii cu adevarat practice e tacere totala (vezi postul cu becurile de bord)! Tu (nu site-ul indicat) cum argumentezi indicatiile tale in privinta uleiului expus?! Ce este rau in a imbunatati propietatile uleiului la lubrifiere, prin aditivi? Link-ul tau din pacate nu-l pot citi apare pentru cateva secunde forumul apoi intra o pagina blank cu un desen pe ea....

                  @InjectoR eu n-am zis sa nu aibe incredere sau ca inginerii sunt idioti. Orice producator indica minimum de cerinte asa fel incat sa fie intrunite conditiile de exploatare ce au fost luate in calcul la proiectare. Mai este si factorul economic, nu toata lume isi permite sa schimbe uleiul si filtrele mai des decat indica constructorul si sa puna aditivi in ulei, insa garantat aceste practici nu vor strica motorul. Doar componenta economica dicteaza aici iar initiatorul postului a precizat ca doreste sa tina masina maxim 5 ani deci urmarind indicatiile constructorului nu poti da gres, iar daca apar probleme, garantia va acoperi orice paguba. El a vrut sa fie un pic mai sigur, oferind motorului un ulei superior fata de cel recomandat.
                  Vijeliile sunt pe coasta de Est USA cu temperaturi neobisnuit de coborate pentru perioada aceasta chiar mai coborate decat erau obisnuit pe la noi. In Florida a nins Palmierii stau in zapada.

                  Comment


                  • #69
                    1. Esti offtopic cu vijeliile si in ultimele tale 2 posturi #68 si #65
                    2. Nu se pun aditivi din cauza ca ei se depun prin motor si in locuri nedorite, de aceea se foloseste doar un ulei de calitate
                    3. Nu inteleg de ce ma ataci, inteleg ca poate iti stric vanzarile la aditivi, dar in cazul de fata, la Honda CivicX,mai ales motorul nou 1.5 T nu are nevoie de asa ceva
                    Uleiurile vin deja aditivate de producator, nu trebuie aditivate pe genunchi de catre utilizator din cauza ca mai rau strici echilibrul ,deci mai rau faci.
                    De aceea e recomandat un ulei de calitate, recomandabil ptr cine doreste garantie a se pune uleiul 0w20 Honda 2.0
                    Stai linistit ca are deja MoS2 cat trebuie in reteta acel ulei. Prea mult aditiv strica, devine abraziv si provoaca uzuri pe piese. Nu ma astept sa intelegi, dar daca te uitai pe analizele de ulei VOA(Virgin Oil Analysis) si UOA(Used Oil Analysis) la continutul de metale din ulei ,intelegeai la ce ma refer
                    Case closed ! Nu-mi mai raspunde la acest post, posibil ca tu esti Dorin Petrean aka ThinkerTalkerDoer ! http://www.hondafan.ro/forum/member....nkerTalkerDoer
                    corsaru
                    Senior Member
                    Last edited by corsaru; 08-01-18, 08:41.
                    cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                    Comment


                    • #70
                      Mda, am escaladat din nou pe topicul asta.

                      Pe hartie scrie intr-un fel, lumea zice ca se poate si alt fel, eu zic ca nu avem nimic de castigat sa mai batem campii. Concluzia a fost clara de acum cateva pagini:

                      Cine vrea sa-si puna alt ulei pe un motor nou o face pe barba lui.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment

                      Working...
                      X