Ulei Civic 1.5 Turbo

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Civic 1.5 Turbo

    Salut,

    Știu ca e subiect discutat și paradiscutat. Nu vreau sa aprind polemici ci doar sa intreb următoarele : a mea sport plus are în carte 0w20. Căutând pe forumuri in US majoritatea posesorilor merg pe redline și amsoil full synthetic evident. Întrebările mele sunt următoarele :
    - ce ulei baga Asko default? Banui ca mobil 1 Anual Protection full synthetic
    - Merită să îmi aduc din US redline?
    - eneos sustina 0w20 se pretează la turbo?

    Merci anticipat!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 02-01-18, 17:40.
    CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

  • #2
    Mergi pe uleiul OEM, și cred că poți sta fără griji. Asta doar dacă n-ai chef de experimentat diverse uleiuri.

    Ps
    Un admin poate muta posturile în topicul de uleiuri, cred.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #3
      ramai pe uleiul OEM
      cel mai taran taran, este taranul de la oras !

      Comment


      • #4
        Sunt curios de înseamnă oem.
        De exemplu la motocicleta oem = repsol = cel mai ieftin și prost ulei, asa ca folosesc doar motul.
        La mașină încă nu știu. Fac Research.
        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

        Comment


        • #5
          Vezi topicul de uleiuri. OEM pt auto e bun. La 1.5 nu a experimentat lumea cu alte uleiuri.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            OEM este ambalat de Honda. Au parteneriat cu Idemitsu
            http://www.idemitsu-ilm.com.my/autom...ne_engine_oil/
            https://ilti.idemitsu.com/files/uplo...0-F-S-rev1.pdf
            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

            Comment


            • #7
              Originally posted by nikkon View Post
              Salut,

              Știu ca e subiect discutat și paradiscutat. Nu vreau sa aprind polemici ci doar sa intreb următoarele : a mea sport plus are în carte 0w20. Căutând pe forumuri in US majoritatea posesorilor merg pe redline și amsoil full synthetic evident. Întrebările mele sunt următoarele :
              - ce ulei baga Asko default? Banui ca mobil 1 Anual Protection full synthetic
              - Merită să îmi aduc din US redline?
              - eneos sustina 0w20 se pretează la turbo?

              Merci anticipat
              ASKO sau alti dealer vor pune doar ulei OEM cat timp masina e in garantie. Dupa este alta discutie, insa aspectul financiar este hotarator in detrimentul calitatii uleiului.

              Nu stiu cine mai produce uleiul Honda acum, avand in vedere parteneriatul cu Castrol.

              Cel mai bine este sa mergi in continuare cu uleiul Honda si dupa ce masina iese din garantie poti experimenta, avand in vedere ca peste cativa ani vor iesi la iveala si eventualele probleme pentru cei care au folosit si alte uleiuri (vezi forumurile din state/uk). Motorul asta este foarte complicat, iar faptul ca este si supraalimentat reprezinta un motiv suplimentar de a nu te complica/hazarda in a utiliza alte uleiuri (vezi depunerile de carbon din motoarele TFSI de acum cativa ani).

              Comment


              • #8
                Originally posted by IB View Post
                ASKO sau alti dealer vor pune doar ulei OEM cat timp masina e in garantie. ..
                peste cativa ani vor iesi la iveala si eventualele probleme pentru cei care au folosit si alte uleiuri (vezi forumurile din state/uk). Motorul asta este foarte complicat, iar faptul ca este si supraalimentat reprezinta un motiv suplimentar de a nu te complica/hazarda in a utiliza alte uleiuri (vezi depunerile de carbon din motoarele TFSI de acum cativa ani).
                +1 , mare adevar graiesti
                cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                Comment


                • #9
                  Ce spui tu ma pune pe gânduri. Nu contrazic nici o idee, ci doar adun puncte de vedere și le pun cap la cap. Masina are 5 ani garanție. Nu țin nici o masina mai mult de 5ani, asa ca dacă hotarasc sa o țin pe ulei oem asa va sta plana la sfârșit. Sunt tentat sa comand redline 0w20 pe bidonul căruia scrie (sper sa nu confund cu motul 8100 eco-lite 0w20 care este singura opțiune non oem în România pentru acetat motor) pentru motoare turbo de ultimă generație de la Honda, Toyota și Subaru. Mai analizez. Mai e pana la prima schimbare.
                  CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                  Comment


                  • #10
                    Nu scrie nimic despre motoare turbo: https://www.redlineoil.com/Content/f..._PROD_INFO.pdf

                    Eu l-am folosit 5-6 ani de zile si am numai cuvinte de lauda la adresa lui, dar nu stiu daca nu cumva va crea probleme intr-un motor supraalimentat. Pana la urma, daca vei tine masina doar 5 ani, de ce iti mai bati capul cu un ulei foarte bun?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by IB View Post
                      Pana la urma, daca vei tine masina doar 5 ani, de ce iti mai bati capul cu un ulei foarte bun?
                      Probabil pentru ca tine omul la masina lui, iar peste cinci ani nu o va duce la remat, ci o va vinde unui nou proprietar, care la randul lui va plati pentru o masina cu un motor in mintile lui, nu numai bun de schimbat dupa cinci ani...
                      Cred ca ar fi un motiv foarte intemeiat.
                      ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                      Comment


                      • #12
                        In cazul asta nici un producator n-ar mai avea un ulei OEM si nici un dealer n-ar mai recomanda unul in masinile noi.

                        Comment


                        • #13
                          Da țin și am ținut la toate mașinile. E o pasiune pe care cred ca toți o împărțim aici. @IB e posibil sa greșesc și sa scrie pe motul ca merge la turbo. Caut și postez aici. Cred ca e normal sa te gândești ce bagi în mașină. Am convingerea ca, oem, din rațiuni de cost nu este nici pe departe top quality! Am exemplu tot Honda divizia moto. La primul schimb de ulei mi-au recomandat Repsol ce vând ei, insa uitându-mă mai atent pe bidon era semi synthetic. Am pus Motul 100% synthetic.
                          Este un simplu exemplu,nu intenționez sa generalizez!

                          Am gasit. Nu zice de turbo zice de Honda. Greșeala mea.
                          https://www.motul.com/ro/en/products/8100-eco-lite-0w20
                          CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                          Comment


                          • #14
                            Este foarte bun honda 0w20. Mai poti pune elf 900 ftx 0w20 http://www.elf.com/en/consumers/car-...ftx-0w-20.html iarasi bun.

                            sau rowe 0w20 ptr honda cu specificatia Ilsac GF5 ca si cele de mai sus http://rowe-mineraloel.com/en/produk...peed-rs-0w-20/
                            corsaru
                            Senior Member
                            Last edited by corsaru; 30-12-17, 18:12.
                            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                            Comment


                            • #15
                              Cam asa arată niște teste cu mai multe uleiuri :
                              https://docs.google.com/spreadsheets...HPpgg/htmlview

                              Legat de vascizitare, cred ca nu e musai 0w20. Înclin spre 0w30 și/sau 5w30 din următoarele motive :
                              Masina sta și acasă și la birou în garaj, ne coborând iarna sub 12 grade. Sunt mai îngrijorat de temperaturile ridicate vara în trafic unde nu se poate ventilata corect.
                              nikkon
                              Senior Member
                              Last edited by nikkon; 30-12-17, 19:04.
                              CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                              Comment

                              Working...
                              X