Direcție Civic 5D FK2 vs. Civic 5D Sport Plus 2017

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Direcție Civic 5D FK2 vs. Civic 5D Sport Plus 2017

    Salut,

    nu am reușit să găsesc un 5D Sport Plus la test drive zilele astea īn București și aș vrea să știu cum se compară direcția īntre modele. Am condus un sedan 2017 și mi s-a părut cam bărcuță direcția comparativ cu cea de la FK2.
    Dacă e cineva care a condus ambele modele aș aprecia păreri comparative.
    M-ar mai interesa și dacă mai există feeling-ul de kart la noul model .... la sedan īn mod clar nu e
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 12-01-18, 20:40.
    Atenţie la motociclişti!
    '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

  • #2
    La ce fel de Sedan nu e feeling de kart (probabil cel din semnatura?) si comparativ cu ce model?
    Mie mi se pare ca sedanul din 2007 are o directie foarte faina comparativ cu multe modele similare sau din game superioare, versiuni non-sport, ale altor marci. Daca te compari cu Type R, Mini Cooper S, BMW M, Clio/Megane RS probabil ca nu vei gasi feeling sport in nicio Honda normala.
    Nu cred sa difere directia la 5D 2017 fata de Sedan 2017, iar cea de la sedan 2017 este mai cuminte decat cea de la sedanul 2007 (dupa cum am scris si aici). Evident, niciuna din varinatele cuminti nu se vor compara cu cea de pe Type-R, fie el FN2, FK2 sau FK8.
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • #3
      Salut, am scris, sedan 2017
      hondatu
      Administrator
      Last edited by hondatu; 12-01-18, 20:41.
      Atenţie la motociclişti!
      '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

      Comment


      • #4
        am reușit sa merg cu un 5D SportPlus și da, direcția e un pic diferită de civic sedan 2017
        Atenţie la motociclişti!
        '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

        Comment


        • #5
          Detaliaza si tu!
          Bine ca ne-ai asigurat ca e diferita...

          Comment


          • #6
            Originally posted by vtin View Post
            Detaliaza si tu!
            Bine ca ne-ai asigurat ca e diferita...
            păi asigurările mele ar trebui să fie suficiente, nu crezi?

            adică mi s-a părut că la schimbările de direcție se comportă destul de apropiat de civicul din semnătură, spre deosebire de civicul sedan 2017 care mi s-a părut că se cam lasă ba pe o parte ba pe alta.

            dar sunt impresiile mele și poate sunt doar atāt, impresii
            Atenţie la motociclişti!
            '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

            Comment


            • #7
              Probabil ceea ce ai simtit tu se datoreaza suspensiei.

              Ar fi costisitor si inutil dpdv tehnic ca Honda sa dezvolte 2 sisteme de directie diferite, pentru 2 modele de Civic practic identice.

              Comment


              • #8
                Da, probabil ca ai mers cu suspensia adaptiva. Sedanul nu are asa ceva, exista numai la 5D, de la SportPlus in sus.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  da

                  dacă și SportPlus se simțea ca și sedanul, mă reorientam la alt producător
                  Atenţie la motociclişti!
                  '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

                  Comment

                  Working...
                  X