Results 1 to 9 of 9

Thread: Filtru particule Honda CR-V

Junior Member
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    1.6 diesel

Filtru particule Honda CR-V

Salut!
    Va rog sa ma ajutati cu pareri/sfaturi legate de urmatoarea problema, poate s-a mai lovit cineva de ea.
    Am o Honda CR-V 1.6 diesel 160 cp (prima mea masina diesel) cumparata anul asta de la un dealer (noua), 3800 km la bord. La cel mult 2 saptamani merg 250 km pe autostrada (in medie 140km/h), in rest mers cam 4-5 km pana la serviciu si inapoi in conditiile din Bucuresti. Am avut deja de doua ori mesajul "DPF regeneration required" (fara semnul exclamarii), o data pe la 2000 km si ceva, o data acum. In ambele dati regenerarea a trebuit sa o fac la dealer, eu n-am reusit, desi in manual spune doar ca trebuie mers cel putin 15 min cu peste 60km/h (nimic de turatia motorului).
    Prima data mi-au facut un update de soft, au zis ca de aici era problema; a doua oara cand a aparut mesajul (la vreo doua luni), am scos masina pe autostrada si am mers cam jumatate de ora dus/jumatate intors in viteza a 3-a / a 4-a cu motorul turat la 3500-4000 (sfatul celui de la service), insa degeaba, mesajul nu a disparut.

Ce imi spune cel de la service: ca o data aparut mesajul nu se mai poate face regenerare decat la service si ca problema ar putea sa mai apara pana la prima revizie avand in vedere ca masina e noua si motorul nu e rodat; si ca sa merg din cand in cand cu motorul turat peste 3500 cel putin 15 min.

Nu prea stiu ce sa fac, e o problema cu masina, cu stilul meu de condus...M-au intrebat la service daca conduc subturat...daca sub 3500 e subturat, da, asa e, doar ca mi se pare foarte greu sa mergi la turatia asta sau peste cu masina asta, ultima data cand am incercat sa curat filtrul si am mers cum mi-au zis la service mi s-a parut ca o chinui aiurea; iar sa merg asa preventiv din cand in cand (ca de, daca apare mesajul e nasol) mi se pare o prostie.

Multumesc.
    Last edited by hondatu; 19-12-17 at 20:36.

Senior Member PGM-FI DarthMaul40's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic 5D Comfort FK6
    Motorizare
    1.0 VTEC Turbo
    Subturat e sub 2000 rpm. Ca stil de condus, recomand sa schimbi treptele la peste 2500 si in rest, mers constant peste 2000-2200 rpm. In rest, ai grija doar sa nu fortezi motorul cand e rece.
    Totusi, e dubios sa se intample asa ceva la o masina noua....

Senior Member SH-AWD CatalinP's Avatar
    Marca
    Tesla
    Model
    Model S
    Motorizare
    P90D
    Motor subturat inseamna turatie mica si sarcina mare. Daca urci un deal cu treapta a 5-a la 1100rpm e subturat, daca vei cobori acelasi deal in treapta a 5-a la 1100 rpm nu e subturat.

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Citroen
    Model
    C1
    Motorizare
    1.0
    +1 CatalinP !

Regenerarea este de fapt produsa prin ridicarea temperaturii gazelor de ardere ce trec prin catalizator. Asta face calculatorul automat cand sesizeaza ca masina merge constant mai mult de 10-20 minute. Se poate face si pe loc cu interfata si practic masina va functiona turata foarte tare timp de aprox 10 minute. Astfel se mareste atat debitul de gaze vehiculat cat si temperatura acestora.
    Practic pentru a conduce corect trebuie sa turezi motorul suficient astfel incat prin trecerea la treapta de viteza superioara turatia sa ajunga in zona de turatie pentru cuplu maxim.

Senior Member VTEC
    Marca
    Honda
    Model
    Civic 5D 2012
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    Indiferent cum a mers nu mi se pare normal ca la o masina noua sa iti apara mesajul ala la 2000km, si sa nu poti sa faci regenerarea decat la dealer.

Hondafan Member
    FCX Clarity
    Doc's Avatar
    Marca
    Mitsubishi
    Model
    Lancer Evo X
    Motorizare
    2.0 Mivec
    Din pacate, nu prea ai ce sa faci la modelul acesta. Nu vei scapa de mesaje pentru ca motorizarea asta nu a fost facuta pentru mersul in oras. Daca vrei sa scapi de problema definitiv, treci la varianta pe benzina.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Junior Member
    Marca
    Honda
    Model
    CRV
    Motorizare
    1.6 diesel
    Va multumesc pentru informatii si sfaturi! Cu turatiile m-am lamurit, conduc ok. Accept si faptul ca nu ar fi facuta pt. oras, dar eu merg cel putin 70% in afara Bucurestiului. Ce nu imi e foarte clar in continuare e modul in care se face regenerarea si cum ar trebui sa procedez. Inteleg ca se face automat la mers constant peste 15-20 min...dar turatia peste 3500 e obligatorie sau viteza peste 60km/h e suficienta, cum scrie in manual? Si in intervalul de 2 saptamani de mers prin oras, aproape zilnic dar cel mult 100 km, se incarca filtrul din nou? Ultima data mi-a aparut mesajul la doar cateva zile dupa un drum in afara Bucurestiului... Multumesc!
    Last edited by amd; 20-12-17 at 09:54.

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Honda
    Model
    Stream
    Motorizare
    1.7
    Probabil si calitatea combustibililor de la noi are un cuvant de spus in colmatarea filtrelor atat de repede.

Hondafan Member
    FCX Clarity
    Doc's Avatar
    Marca
    Mitsubishi
    Model
    Lancer Evo X
    Motorizare
    2.0 Mivec
    Penteu regenerare ideal dste sa mergi intre 2200-2700rpm si viteza peste 60km/h. Ce trece de 3500rpm opreste procesul de regenerare.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Tags for this Thread

Bookmarks