Filtru particule Honda CR-V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Filtru particule Honda CR-V

    Salut!
    Va rog sa ma ajutati cu pareri/sfaturi legate de urmatoarea problema, poate s-a mai lovit cineva de ea.
    Am o Honda CR-V 1.6 diesel 160 cp (prima mea masina diesel) cumparata anul asta de la un dealer (noua), 3800 km la bord. La cel mult 2 saptamani merg 250 km pe autostrada (in medie 140km/h), in rest mers cam 4-5 km pana la serviciu si inapoi in conditiile din Bucuresti. Am avut deja de doua ori mesajul "DPF regeneration required" (fara semnul exclamarii), o data pe la 2000 km si ceva, o data acum. In ambele dati regenerarea a trebuit sa o fac la dealer, eu n-am reusit, desi in manual spune doar ca trebuie mers cel putin 15 min cu peste 60km/h (nimic de turatia motorului).
    Prima data mi-au facut un update de soft, au zis ca de aici era problema; a doua oara cand a aparut mesajul (la vreo doua luni), am scos masina pe autostrada si am mers cam jumatate de ora dus/jumatate intors in viteza a 3-a / a 4-a cu motorul turat la 3500-4000 (sfatul celui de la service), insa degeaba, mesajul nu a disparut.

    Ce imi spune cel de la service: ca o data aparut mesajul nu se mai poate face regenerare decat la service si ca problema ar putea sa mai apara pana la prima revizie avand in vedere ca masina e noua si motorul nu e rodat; si ca sa merg din cand in cand cu motorul turat peste 3500 cel putin 15 min.

    Nu prea stiu ce sa fac, e o problema cu masina, cu stilul meu de condus...M-au intrebat la service daca conduc subturat...daca sub 3500 e subturat, da, asa e, doar ca mi se pare foarte greu sa mergi la turatia asta sau peste cu masina asta, ultima data cand am incercat sa curat filtrul si am mers cum mi-au zis la service mi s-a parut ca o chinui aiurea; iar sa merg asa preventiv din cand in cand (ca de, daca apare mesajul e nasol) mi se pare o prostie.

    Multumesc.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 19-12-17, 20:36.

  • #2
    Subturat e sub 2000 rpm. Ca stil de condus, recomand sa schimbi treptele la peste 2500 si in rest, mers constant peste 2000-2200 rpm. In rest, ai grija doar sa nu fortezi motorul cand e rece.
    Totusi, e dubios sa se intample asa ceva la o masina noua....

    Comment


    • #3
      Motor subturat inseamna turatie mica si sarcina mare. Daca urci un deal cu treapta a 5-a la 1100rpm e subturat, daca vei cobori acelasi deal in treapta a 5-a la 1100 rpm nu e subturat.

      Comment


      • #4
        +1 CatalinP !

        Regenerarea este de fapt produsa prin ridicarea temperaturii gazelor de ardere ce trec prin catalizator. Asta face calculatorul automat cand sesizeaza ca masina merge constant mai mult de 10-20 minute. Se poate face si pe loc cu interfata si practic masina va functiona turata foarte tare timp de aprox 10 minute. Astfel se mareste atat debitul de gaze vehiculat cat si temperatura acestora.
        Practic pentru a conduce corect trebuie sa turezi motorul suficient astfel incat prin trecerea la treapta de viteza superioara turatia sa ajunga in zona de turatie pentru cuplu maxim.

        Comment


        • #5
          Indiferent cum a mers nu mi se pare normal ca la o masina noua sa iti apara mesajul ala la 2000km, si sa nu poti sa faci regenerarea decat la dealer.

          Comment


          • #6
            Din pacate, nu prea ai ce sa faci la modelul acesta. Nu vei scapa de mesaje pentru ca motorizarea asta nu a fost facuta pentru mersul in oras. Daca vrei sa scapi de problema definitiv, treci la varianta pe benzina.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #7
              Va multumesc pentru informatii si sfaturi! Cu turatiile m-am lamurit, conduc ok. Accept si faptul ca nu ar fi facuta pt. oras, dar eu merg cel putin 70% in afara Bucurestiului. Ce nu imi e foarte clar in continuare e modul in care se face regenerarea si cum ar trebui sa procedez. Inteleg ca se face automat la mers constant peste 15-20 min...dar turatia peste 3500 e obligatorie sau viteza peste 60km/h e suficienta, cum scrie in manual? Si in intervalul de 2 saptamani de mers prin oras, aproape zilnic dar cel mult 100 km, se incarca filtrul din nou? Ultima data mi-a aparut mesajul la doar cateva zile dupa un drum in afara Bucurestiului... Multumesc!
              amd
              Junior Member
              Last edited by amd; 20-12-17, 09:54.

              Comment


              • #8
                Probabil si calitatea combustibililor de la noi are un cuvant de spus in colmatarea filtrelor atat de repede.

                Comment


                • #9
                  Penteu regenerare ideal dste sa mergi intre 2200-2700rpm si viteza peste 60km/h. Ce trece de 3500rpm opreste procesul de regenerare.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #10
                    Cum a menționat un coleg mai sus cel mai probabil problema vine din combustibil, schimba benzinăria sau toarnă doar motorina premium.
                    ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Grey View Post
                      Cum a menționat un coleg mai sus cel mai probabil problema vine din combustibil, schimba benzinăria sau toarnă doar motorina premium.
                      Salut, am aceeasi problema si nu cred ca doar combustibilul, bag doar motorina premium si ultima regenerare a fost facuta la Autoklas Ploiesti pe 23.12.2018, Ieri mi-a aparut iar eroarea. Am 27.000 km cu masina si asta e a 3-a oara cand mi-a aparut.

                      Comment


                      • #12
                        Salutare. Īmi poate spune cineva daca mașina are dpf? Poate afla cineva după seria de șasiu? Cānd am cumpărat mașina, proprietarul mi-a zis că a venit din fabrica fara dpf, ar fi fost opțiune din comanda făcută.

                        Comment


                        • #13
                          Salut raffy. daca a ta a fost luata din noua din Romania nu are DPF. Daca de ex era luata din Germania atunci erau sanse sa aiba.

                          DPF in Romania s-a adus doar dupa facelift (parca) cand au trecut la morotul i-DTEC (tu ai i-CTDI).
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Pt initiatorul topicului, cu 1.6 i dtec, cum.ai rezolvat problema? A mea are 91.000 , acelasi motor automata, o am.de pe la 60.000 , si nu am avut acest mesaj niciodata. Merg si prin oras cu ea destul.de mult, plus ca merge subturata mult timp ( asa este programata cutia).
                            1.6,white, lifestyle.

                            Comment

                            Working...
                            X