ESP pe zapada

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Corect.

    Doar ca, atunci cand se intampla cele descrise de tine, se rupe aderenta si la roata care initial avea mai multa aderenta si care nu era infranata.

    In plus, comenzile transmise de catre sofer interfereaza cu cele ale sistemului VSA si de cele mai multe ori, in astfel de situatii ajungi sa opresti motorul incercand sa iesi din nameti. Din acest motiv, pentru cei care nu sunt familiarizati si nu cunosc precis functionarea acestor sisteme, este recomandabil sa se dezactiveze VSA-ul cand am ramas blocati in zapada.

    In toate celelalte situatii (regimuri dinamice) este recomandabila rularea cu toate sistemele active, intrucat oricat de piloti de F1 ne-am crede la volan, doar unul a fost si va ramane Senna.

    Comment


    • #17
      +1 Dantt
      cel mai taran taran, este taranul de la oras !

      Comment


      • #18
        In primul rand Honda nu are buton de ESP, are VSA. In al doilea rand VSA-ul este un sistem mai complex care include si controlul tractiunii (TCS). O simpla cautare pe google ne duce aici:
        http://www.civinfo.com/wiki/index.php?title=VSA unde se explica destul de clar.
        Dar am impresia ca subiectul a mai fost discutat si in anii trecuti.
        2008 Honda Civic 5d i-shift

        Comment

        Working...
        X