ESP pe zapada

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ESP pe zapada

    Fiind la prima masina cu ESP, m-am hotarat sa cer o parere de la cei mai cunoscatori. Cum este mai bine pe zapada, cu esp, sau fara esp? Pe net parerile sunt impartite, desi tind sa bat spre esp on. Voi ce credeti?
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 17-12-17, 20:45.

  • #2
    Cu ESP,evident.Dezactivezi numai cand vrei sa iesi din zapada pe loc si rotile motrice sunt infranate de el.

    Comment


    • #3
      +1 dantt
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Am avut un singur caz in care mi s-a parut funny cu esp ca-mi corecta prea mult, dar recomandarea e cu esp on. Oricum daca nu ma insel peste 40 intra automat

        Comment


        • #5
          +1 Dantt
          ....

          Comment


          • #6
            Intreb si eu ce treaba are ESP cu plecatul de pe loc?! Am mai auzit afirmatia si ma intreb daca cineva poate dovedi practic.
            Din cate stiu, ESP monitorizeaza (printre altele) acceleratia laterala a masinii si pozitia volanului si actioneaza secvential frana pe rotile ce creaza moment de rasucire rezistent tendintei de miscare a masinii si mai mantine si masina pe traiectorie in cazul franarii. Daca vrei sa intorci masina cu frana de mana da, deculpezi ESP altfel este aproape imposibil. Sistemul intra automat in functiune chiar decuplat manual fiind, la acceleratii laterale peste o anumita limita, prestabilita de constructor (incearca s-o intorci pe zapada cu frana de mana si vei observa cum se activeaza). Este foarte bun la pierderi temporare de aderenta gen treceri peste o balta inghetata (rotile pierd brusc miscarea sincrona de rotatie datorita aderentei diferite) si daca mai esti si intr-o curba sau faci o manevra de depasire.

            Comment


            • #7
              Există ESP la Honda? Nu vorbim de VSA?
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #8
                Cred ca esp-ul taie din puterea la roata, atunci cand aceasta pierde aderenta (patineaza). Sau posibil sa ma insel si sa fie controlul tractiunii. Ideea e ca la honda nu se pot dezactiva individual. Opresti toate din buton. Vsa = esp cred. Fiecare ii spune cum doreste.

                Comment


                • #9
                  Nu e mai ușor să dai un search pe Google despre VSA la Honda? Ce tot o dați cu ESP? Sau voi vorbiți de mașini din grupul VW?
                  Nu e același lucru deloc chiar dacă insiști să nu cauți ce inseamnă VSA.
                  @George88: pot să-ți spun Camelia?
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    De ce?

                    Comment


                    • #11
                      Păi dacă tot putem spune cum vrem chiar dacă sunt lucruri diferite. D-aia.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #12
                        Ok. Se poate sterge daca am spus prostii.

                        Comment


                        • #13
                          Pana la urma daca-i zicem generic controlul stabilitatii cred ca este suficient. KMR, ai dreptate ESP este adoptat de cei de factura nemteasca! Principiul de functionare este extrem de asemanator.
                          George, din ce stiu sistemul nu taie din putere ci pur si simplu actioneaza etrierul prin intermediul ABS (si pompa de frana) si franeaza pana la blocare roata ce nu are aderenta (asa unele masini se lauda cu antipatinaj cu toate ca nu au diferential blocabil). In cazul pierderii directiei de mers care computerul o stabileste prin citirea turatiei la fiecare roata (ABS) si a pozitiei volanului, acceleratiei si a masinii prin senzorul de accelaratie laterala (folosit si la pretensionare centuri la unele masini sau sa ridice geamuri si airbaguri cortina) atunci actioneaza asupra rotilor care franate pot da o contrarasucire masinii.
                          Sistemul oricum s-ar numi el este mai mult decat benefic marea majoritate a soferilor reactionand prea tarziu sau deloc pentru a corecta in timp util traiectoria (in anumite limite fizice). La o alta masina am avut iarna probleme cu zapada depusa pe senzorii de ABS si masina mergea infranata pana prin incalzire (franari repetate mai serioase) se topea si sistemul revenea la normal. Orice sistem poate fi pacalit de citiri eronate la un moment dat....

                          Comment


                          • #14
                            La plecarea de pe loc in caz ca patineaza rotile se dezactiveaza VSA din cauza controlului tractiunii care este o componenta a VSA si nu se poate dezactiva separat.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by bogdi12001 View Post
                              La plecarea de pe loc in caz ca patineaza rotile se dezactiveaza VSA din cauza controlului tractiunii care este o componenta a VSA si nu se poate dezactiva separat.
                              Bogdi nu inteleg ce vrei sa zici...poate sunt eu mai greu de cap...!
                              VSA este de regim dinamic, insa plecarea de pe loc presupune ca rotile din spate stationeaza, iar la cele fata una rupe aderenta invatindu-se mai repede ca cealalta (care poate fi si oprita) Atunci frana este actionata pe roata ce are aderenta scazuta si puterea se transmite celeilalte pentru a face masina sa inainteze. Corect?

                              Comment

                              Working...
                              X