TEMPLARS: '07 Honda CR-V 2.0 A/T echipare?, Sparkle Grey Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TEMPLARS: '07 Honda CR-V 2.0 A/T echipare?, Sparkle Grey Pearl

    Salutare tuturor!
    De aproximativ o saptamana sunt posesorul unei Honda CR-V, achizitionata din Brasov, 158.000 km, excelent intretinuta.
    Destinatia ei este ca masina de familie, ocazional pentru iesiri de weekend la munte.
    Nu sunt la primul SUV / masina offroad, insa sunt incantat de ceea ce simt. Am citit multe prezentari ale masinilor colegilor de pe forum, nu am nimic nou de adaugat.
    Deoarece acum postez de pe telefon si este posibil sa nu dibuiesc cum sa atasez poze, o scurta descriere mai departe.

    Tehnic: toate bune, exceptand discurile de frana care ma invita sa le schimb cat de repede, uzura piele la fata interioara a usii soferului (as aprecia o recomandare de tapiter auto, am luat legatura cu ExTaauto.ro din Bucuresti, ar costa 50 euro, iar etapiterie.ro nici nu au raspuns), 2 senzori parcare spate nefunctionali si trebuie sa fac schimbul de fluide, in special la cutia de viteze si diferential (in mod curios, sun de cateva zile la ASKO pentru programare si nimeni nu raspunde la telefon, imi poate da cineva alt nr de telefon decat cel de pe website? Am completat si formularul online, insa nimic).
    Cutia automata este ... incantatoare. Punct.
    Consumul nu mai conteaza. Inainte de achizitie voiam sa ii pun GPL, acum nu mai vreau sa modific nimic fata de cum a facut-o japonezul.

    Estetic: pentru 10 ani vechime, foarte bine. Nu are semne de lovituri sau reparatii. Sub ea si la motor, sunt piese metalice care s-au imprietenit putin cu rugina, insa nimic ingrijorator. Interiorul exceptand fata interioara de usa cu pielea deteriorata, arata ca atunci cand a iesit din fabrica. Cu masina a mers preponderent o singura persoana, de unde si lipsa uzurii la locurile pasagerilor si in portbagaj.

    Ce am reusit sa fac pana acum a fost sa ii pun 4 cauciucuri de iarna Nokian 225/60R18 si un scut metalic de motor. Cu voia celor care raspund la telefon la ASKO, voi face si schimbul de uleiuri si de discuri frana, iar apoi ma uit de set jante cu anvelope vara, carlig, suport biciclete si bare transversale.

    Ganduri bune tuturor!
    2.0 A/T Honda CR-V 2007

  • #2
    Excelent! Felicitari pentru achizitie si te asteptam si cu poze cu jucaria aleasa.

    Comment


    • #3
      Bun venit in club, bravooo! Sa aveti drumuri senzationale!
      Cu programarea, fie la Asko fie la Nord, se face pe net, pe pagina dedicata; ziceti ce aveti si va suna ei. E e drept Nord suna infinit mai repede.
      Puteti merge la oricare, ambele sunt foarte serioase, eu am fost si colo si colo.
      Ca sa fie totul OK, eu as schimba si uleiul de diferential si, la aproape 160k cat aveti, si 10 ani, deja si lichidul de frana.

      pagina de programare la Asko e la http://asko.ro/service/ si la Nord la https://www.hondanord.ro/programare/
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • #4
        Mulțumesc, luni fac o săptămână de când am completat o solicitare de programare la Asko, intenția mea fiind să ajung săptămâna asta la ei, deoarece am drum în București. De atunci, neînțelegând ce se întâmplă, am mai completat alta. Am sunat în zile diferite, nu am avut succes să îmi răspundă cineva. Este bine pentru ei dacă sunt așa de solicitați încât să nu aibă timp să contacteze sau să fie contactați de clienți, dar pentru mine, client nou, mie se pare greu de înțeles. Măcar să răspundă la telefon. Numai pentru că am auzit în general de bine despre ei rezist tentației să rezolv problemele mai rapid în alt loc. Voiam să îi întreb la telefon despre costuri pentru schimbul de ulei la cutia de viteze și la diferențial, costul discurilor de frână, să știu în ce horă intru.
        Să înțeleg totuși că programările se fac exclusiv online? Și nu la telefon? Dar mă aștept să răspundă când cineva îi sună, totuși, altfel pentru ce mai este telefonul afișat pe website?

        Lichidul de frână este ok, a fost schimbat la termen de fosta proprietară, voi aștepta următorul termen pentru a-l schimba.
        2.0 A/T Honda CR-V 2007

        Comment


        • #5
          Din pacate, la Asko, uitati de treaba cu telefonul. Asta e. Sunt exceptionali dar la faza asta sunt probleme.
          Faceti acum in scris la Asko si la Nord solicitare si la care va raspunde mai repede la ala mergeti.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #6
            Cei de la Asko sunt fff aglomerați! Numarul meu e salvat in telef inginerului și tot f greu răspunde. Eu zic sa insistați, sunați de 20 de ori. Au rămas f puțini si au de lucru. Clienții nu au nicio vina dar... Pentru lucruri importante eu doar la ei merg. Am stat de la 8 la 11 ultima data si erau permanent in priză cu toții. Atunci am înțeles de ce nu răspund la telefon . Spor la insistat!

            Comment


            • #7
              Am prins pe cineva dimineaţa asta! Bucuria a fost de scurtă durată, până mi-au dat preţurile la piese.
              Seara asta fac comanda pe cox şi apelez la ei numai pentru manoperă.
              2.0 A/T Honda CR-V 2007

              Comment


              • #8
                Sa ai parte de ea si fara probleme.
                La usa soferului nu ai observat nimic ciudat?
                Am fost si eu sa vad masina pt. cineva si mi-a lasat cateva semne de intrebare.

                Comment


                • #9
                  Mulțumesc. Fosta proprietară a fost de nota 10. Mi-a spus că au fost doi potențiali cumpărători mai riguroși în evaluarea mașinii, posibil ca tu să fi fost unul dintre ei.
                  Ușa se închide corespunzător. În afară de uzura pielii de pe fața interioară (pentru care peste două zile merg la ExtaAuto, sper să fie ok), altceva nu mi-a atras atenția. Am verificat direcția, valorile au fost în limite, pentru mine un semn că dacă ar fi suferit o lovitură, nu putea să fie decât una minoră. Am mai verificat pe cedam și nu a avut istoric de daună. Nu exclud vreo reparație făcută, dar trebuie să fi fost una bine făcută pentru că eu nu observ indicii. Cei drept, nici mecanic auto nu sunt.

                  Simt nevoia să mulțumesc celor de pe forum care au descoperit site-ul coxmotorparts, pentru că am găsit acolo tot ce aveam nevoie (discuri, plăcuțe, toate lichidele mașinii, kitul de service major, filtru carburant, ștergătoare și alte mărunțișuri) și îmi sosesc în aproximativ 7 zile. Prețurile sunt foarte bune. Am luat piese și pentru întreținerea din anul următor
                  Pace!
                  2.0 A/T Honda CR-V 2007

                  Comment


                  • #10
                    Chiar nu mai conteaza ce am gasit la masina, important este sa fi multumit de ea si sa nu iti faca probleme. Masina merge chiar bine, cutia schimba ok vitezele, tragea doar putin directia stanga daca imi aduc bine aminte.

                    Comment


                    • #11
                      Nu te retine, colegule. Elibereaza adevarul. Poti trimite si un mesaj privat, daca ai observat ceva, recunosc ca m-ai facut curios. Ai facut o evaluare profesionala, la un service sau una personala?
                      2.0 A/T Honda CR-V 2007

                      Comment


                      • #12
                        Nu am nici o retinere. A fost inlocuita usa de la sofer si pregatita neprofesional, daca te uiti ii si lipseste un ornament plus ca incepe sa iasa rugina pe la ea, aripa stanga fata, acolo a fost lovita, spoilerul fata care nu se aseza ok. Atat am putut sa vad acolo la fata locului. Masina cred ca a fost lovita de fostul proprietar nu de doamna de la care ai cumparat-o, dansa a intretinut-o la service Toyota si chiar avea ambreiaj nou la compresorul de clima, deci nu a fost tras pe ea pana sa cada tot. Si ce mi s-a mai parut ciudat, chederul de la usa stanga spate care nu mai statea la locul lui. Este clar ca s-a umblat acolo.
                        Masina era ok cat de cat la banii ce ii cerea pe ea. De curiozitate cu cat ai luat-o?
                        Trebiau cauciucuri, senzorii parcare spate, rezolvate problemele cu usa (chestie de pretentii), discuri de frana si implicit placute si facuta o directie.
                        Este o evaluare facuta la fata locului de mine, daca ar fi luat-o sigur as fi cerut sa o si ridicam pe elevator.

                        Comment


                        • #13
                          Acum discuția reintră într-un format normal. Fosta proprietară ne-a prezentat toate problemele de la început (de ușă cred că a aflat de la tine sau altcineva care venise să o cumpere, pentru că doar ne-a atenționat că i s-a spus că este posibil să fi fost făcută o reparație la ușă). Personal, eu cred că cineva a încercat să forțeze ușa ca să o deschidă, pentru că pe stâlp se văd două adâncituri mici. La aripa stânga față are rupt un clip de prindere, dar dincolo de o diferență de 1-2 mm la alinierea cu spoilerul, totul este ok. Cred că de neluat în seamă, cel puțin pentru mine. Exclud varianta cu lovitura pe partea stângă, deoarece când am făcut direcția, toți parametrii au fost în limite.
                          Mașina arată excelent pentru 10 ani vechime, are revizii în carte și facturi, ceea ce pentru mine este suficient. Dacă a fost reparată ușa de la șofer, nu mă deranjează, este reparată/înlocuită foarte bine. Avea un punct de rugină (mie acela mi-a atras atenția mai mult), rezolvat ieftin și rapid în service.
                          Ce nu am observat la cumpărare, a fost că burdufurile de la telescoape erau rupte. Am făcut o evaluare la telescoape, sunt la peste 60% ok, am comandat burdufurile pe coxmotorparts.

                          Referitor la preț, ce pot spune este că totul a decurs civilizat, fără târguieli românești și arătat cu degetul tot ce este în neregulă, fără a ascunde problemele mașinii, iar scăderea de preț a acoperit remedierea deficiențelor observate la vânzare (aici mă refer la anvelope, discuri frână, toate lichidele cu excepția uleiului de motor și lichidului de frână care erau schimbate în termen). Nu m-au interesat senzorii de parcare, iar reparația la tapițerie mi-am asumat-o pentru că a fost o uzură normală vechimii. Este a 16-a mașină pe care o cumpăr, de departe cel mai civilizat vânzător. Ce să mai zic, Brașovul nu-i Craiova și bine că nu este.

                          Apropo de reparația la tapițerie, pentru cine este interesat de astfel de reparații. Am rezolvat-o la ExTa-auto în București. Foarte mulțumit, 50 euro, îi recomand fără rezerve, a fost o joacă pentru ei să o facă, mi-au spus că au o îndelungă experiență cu Honda și s-a văzut și în calitatea lucrării.
                          Cam asta a fost cu achiziția mașinii. Luni vin piesele de pe cox, probabil la începutul anului fac revizia (schimb tot ce scrie în cartea de service că trebuie schimbat, pentru liniștea mea) și intru în linie dreaptă cu mașina, fără alte griji. Încă o dată, mii de mulțumiri celor care au făcut cunoscută varianta cu website-ul coxmotorparts! Mulțumesc bogdi12001 că mi-ai detaliat ce ai observat și tu la mașină. Sarbători fericite tuturor și să ne bucurăm de CRV-uri iarna asta și mult timp după!
                          2.0 A/T Honda CR-V 2007

                          Comment


                          • #14
                            Felicitari pentru achizitie si de cum abordezi problemele.
                            Sper ca si in cazut tau, la fel ca si la mine, masina asta sa iti aduca numai bucurii si satisfactii...!
                            Sarbatori fericite alaturi de ea si de toti cei dragi!
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari pentru achizitie! Se pare ca achizitia a fost bine gandita si pasiunea pentru aceasta marca are radacini adanci! Multi km fara probleme! Bafta!

                              Comment

                              Working...
                              X