Problema ambreiaj la ´15 CR-V 1.6 i-DTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema ambreiaj la ´15 CR-V 1.6 i-DTEC

    Salutare forumisti ! In calitate de nou posesor de Honda CR-V, motorizare 1.6 i-DTEC, model 2015, am descoperit ca ambreiajul da sa trepideze un pic la plecare de pe loc, in special cand motorul este rece. Mentionez ca masina are 40.000 km si sunt putin confuz in aceasta privinta deoarece nu se pune problema ca nu as sti sa conduc. Acu intrebarea mea e daca s-a mai intilnit cineva cu aceasta problema pentru ca eu stiu ca la km astia un motor chiar nu are voie sa aiba probleme cu ambreiajul doar daca acesta a fost suprasolicitat intr-un mod foarte agresiv.
    Masina este inca in garantie, si a doua intrebare este daca ambreiajul este inclus in garantia de masina noua, adica in cei 3 ani.Va multumesc!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 08-07-19, 17:48.

  • #2
    Ambreiajul nu intra la garantie in mod normal. Doar daca iti pica dupa 1-2000 km. Fiind o masina second hand (banui din ce spui), nu stii cum a fost exploatata. In 40k km e destul timp sa rupi un ambreiaj in conditii grele.
    Sfatul e simplu. Fa o vizita la un service Honda si intreaba. Nu cred ca ambreiajul si/sau volanta sunt atat de scumpe.

    Comment


    • #3
      Eu am masina de noua(40k acum) si asa face cand e puțin rece corelat cu umezeala....deloc cand e cald....enervanta trepidatia....macar dispare dupa 10km....vorbeste lumea ca de vina ar fi o piesa metalica ce face parte din ansamblul ambreiaj care primde condens. La plecarea cu a2a nu mai e trepidatia, sau plecare ffff incet ca la începători (a se citi grijulii).
      Stiu....dealer...mi silă de ei....

      Sent from my SM-G950F using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Eu cred ca daca ambreiajul are o problema constructiva care il face sa trepideze, cu siguranta face obiectul garantiei.
        Totodata, masina fiind înca in garanție din câte înțeleg, orice interventie neautorizata ai face, garantia se pierde.
        Iar ambreiajul, așa pentru conformitate, nu prea face parte din ansamblul motor, e mai degraba legatura cu transmisia.


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #5
          Cum ati rezolvat problema?
          Andrei-H
          Junior Member
          Last edited by Andrei-H; 17-09-19, 09:32.

          Comment

          Working...
          X