Bucse brate Civic FD. Coduri OEM si AM.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bucse brate Civic FD. Coduri OEM si AM.

    Cu ceva timp in urma am realizat ca masina mea nu mai e atat de noua si ca tinuta ei de drum s-a schimbat in sensul rau si am intuit ca pe langa arcuri si amortizoare bune, mai sunt necesare si niste bucse in stare buna ale bratelor.
    Am cautat sa cumpar OEM-uri, insa am fost neplacut surprins sa constat ca cele mai multe dintre ele nu apar de sine statator, ci numai laolata cu bratele. Iar bratele OEM au preturi atat de mari, ca te intrebi daca mai are rost sa le schimbi ori sa schimbi masina cu totul.
    Trecand peste povesti, voi atasa doua imagini cu bratele fata si spate cu codurile OEM ale bucselor sau bratelor. Acolo unde am pus particula # e vorba de un cod al bratului. Tot pe imagini am pus si codurile celor de la Hardrace, parerea mea fiind ca Hardrace este de ales ori de cate ori nu este de gasit bucsa OEM.






    Voi mentiona ca singurii producatori descoperiti de mine care ofera toata gama de bucse pentru FD sunt Hardrace (inclusiv pillow ball), Febest si Tedgum. Am mai gasit unul dintr-o tara exsovietica, dar nu-l voi mentiona.

    Luand-o pe coduri am gasit asa:

    1) bratul fata:
    a) bucsa mare: 51391-SNA-305
    AM: Hardrace: 6691
    Febest: HAB-001
    Herth Buss J4204112
    Febi Bilstein 42063
    SWAG 85942063
    Blue Print ADH28097
    Tedgum 00268200
    SIDEM 847654

    b) bucsa mica: 51392-SNA-903
    AM: Hardrace 6691 (este set cu bucsa mare)
    Febest HAB-002
    Tedgum 00269767
    Japanparts RU-4047
    Ashika GOM-4047
    Borg Beck BSK7494
    Japko GOJ4047

    c) mentionez si pivotul OEM: dreapta 51220-SNA-A03
    stanga 51230-SNA-A03

    2) bratul spate (jale si durere):
    a) control (upper) arm:
    i) bucsa de sus, cea cu ax: 52400-SNA-900B (nu am reusit s-o gasesc)
    AM: Hardrace 6829
    Febest HAB-153
    Firsteline FSK7504
    GSP 516255

    ii) bucsa de jos: 52390-SNA-900A; 52400-SNA-900S (de negasit)
    AM: Hardrace 6829 (set cu omologa ei de sus)
    Febest HAB-154
    Japanparts RU-4205
    Ashika GOM-4205
    Japko 4205

    b) trailing (lower arm):
    i) bratul scurt: 52364-S6M-004; 52364-S5A-004
    AM: Hardrace: 6594
    Febest HAB-004
    Febi Bilstein 42059
    SWAG 85942059
    Japanparts RU-471
    Ashika GOM-471
    Blue Print ADH28093
    Japko GOJ 471
    Tedgum 261943

    ii) bratul lung (bucsa mare suport trapez) - nu am gasit niciun cod OEM
    AM: Hardrace 6926
    Febest HAB-155
    Ashika GOM-4209
    Japanparts RU-4209
    Japko GOJ-4209
    Yamato J54027CYMT
    LynxAuto C9433
    JIKIU BH28090

    c) bucsele fuzeta (lagar brat suspensie) sunt doua, diferite (cred), nu am stiut cum sa le numesc:
    i) 52215-SNA-A50; 52210-SNA-A50;
    AM: Hardace 6743
    Febest HAB-156
    Ashika GOM-4211
    Japanparts RU-4211
    Japko GOJ4211
    LYNXAuto C9436

    ii) 52365-SMA-004
    AM: Hardrace 6743
    Febest HAB-157
    Japanparts RU-4211
    Ashika GOM-4211
    Japko GOJ 4211
    LYNXAuto C9436

    d) mentionez si o bucsa atasata amortizorului spate cu codul 52622-SNA-A01
    AM: Febest NAB-199

    Orice corectare si completare a pomelnicului de mai sus e binevenita.

  • #2
    Foarte util, multumim. Inteleg ca bucsa nr. 8 din figura de sus nu exista decat pe cod OEM?
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      @Delphi: Cu toata placerea!
      Cea cu nr. 8 de pe bratul fata este - din descrierea Bernardiparts - o simpla aparatoare de praf. Nu i-am mai mentionat codul pentru ca poate fi refolosita la inlocuirea pivotului. Ce spun acum e citit, nu e din proprie experienta. Codul OEM e 51225-SNA-A01.
      Celei de pe fuzeta spate i-am gasit niste coduri de piese AM, postate.

      Comment


      • #4
        Oare sunt singurul cu FD care a schimbat toate bucsele spate!?
        Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

        Comment


        • #5
          Le-as fi schimbat daca era cazul, dar daca de abia acum au inceput sa ranjeasca mai serios (doar) cele de pe fata... Iar de mers, eu merg mult.
          Pana una, alta, doar amortizoarele spate, o bieleta de directie si doua randuri (mai precis un rand jumate) de bucse antiruliu am schimbat de-a lungul vietii masinii.

          Comment


          • #6
            Cati km are masina ta, doar ce am schimbat si eu bieletele pe fata si bucsele la bara,dar nu erau duse rau!
            Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

            Comment


            • #7
              185.000 km. Bieletele antiruliu de rezerva stau de vreo 6 luni.

              Comment


              • #8
                Banuiesc ca ai drumuri bune!
                Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                Comment


                • #9
                  Cu ce ati cautat sa schimbati amortizoarele si/sau arcurile la Civic sedan?
                  Eu ma uit la KW, confrom siteului US ar merge pe geamanul FD1-ului din state, conform siteului EU, nu. Am dat azi mail la kw.de si mi-au rapsuns ca nu au testat pe FD1, deci nu garanteaza. Pareri?
                  Alternative ar mai fi Skunk, Bilstein, Koni?
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • #10
                    Am schimbat amortizoarele spate, cele noi fiind KYB. Nu am simtit nicio diferenta fata de stock-urile Showa.
                    La arcuri am fost tentat sa trec pe Eibach Pro Kit (~500 lei) sau pe cele de SI. Nu am facut pasul pentru ca masina ar deveni prea joasa pentru nevoile zilnice.

                    Comment


                    • #11
                      Showa? Ale mele stiu ca sunt din fabrica KYB.

                      Comment


                      • #12
                        Intre timp, am schimbat bucsele bratelor, am schimbat pivotii si amortizoarele fata. Masina se simte ca si cum ar fi noua.
                        Uzuri importante au avut bucsele mari ale bratului fata si bucsele mici ale bratului inferior spate. Nici cele ale bratelor superioare spate nu au aratat prea bine. In schimb, bucsele mari ale bratului inferior spate (teribil de greu de inlocuit), bucsele mici ale bratului fata, bucsele de la fuzeta nu aveau semne notabile de uzura.
                        Operatiunea a durat o zi.
                        Bucsele Hardrace nu schimba dramatic confortul la rulare.

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari! Inseamna ca mai sta la tine macar 3-4 ani!

                          Ce amortizoare ai pus? Investitia totala cam la cat s-a ridicat?

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc mult, IB!
                            Cu siguranta masina va mai sta. Sunt extaziat de tinuta de drum actuala si nu sunt semne ca ar avea vreo problema, in general.
                            Costurile au fost destul de importante: ~250 de euro au costat bucsele bratelor spate (Hardrace), 60$ bucsele fata (OEM) si pivoti, ~ 30$ bieletele antiruliu fata, ~800 de lei amortizoarele fata (KYB), 2000 de lei manopera. Am beneficiat de o reducere din partea Hardrace de 100 de euro.

                            Ps.: intre timp, cei de la Energy au pus in vanzare bucse din poliuretan pentru suspensia spate aproape in integralitate, la preturi decente.

                            Comment


                            • #15
                              Deci i-ai făcut un pui de rejuvenare motrice... Drumuri bune în continuare!
                              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                              Comment

                              Working...
                              X