GEKADOS: '17 Honda Civic Sedan 1.5 T Elegance Navi M/T, Lunar Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu cu radarul de ACC am avut probleme doar iarna pe ninsoare puternica. Se acumuleaza zapada si apare acea eroare, se dezactiveaza ACC si CMBS. LKAS ar trebui totusi sa fie separat. In orice caz, la Accord in manual scrie clar ca nu sunt proiectate pentru astfel de conditii meteo.

    Comment


    • #32
      De aia pe CU facelift au mutat radar-ul în parbriz.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #33
        De ce n-or fi facut si la Civic asa,mi-e greu sa inteleg...

        Comment


        • #34
          Eu n-am vazut la nicio marca radar in parbriz. Iar CU facelift comercializat in RO nici nu a avut pachet ADAS.

          Manualul de utilizare de pe Hondatrading pentru Accord 2012 si Accord 2015 spune ca ar fi tot in bara, in spatele emblemei Honda.

          Comment


          • #35
            Corect, mai bine anunt de dezactivare decat altceva; dar puteau sa il faca mai putin "prapastios" (anuntul).

            In alta ordine de idei, update de la service:
            - Faruri: se vor comanda/schimba.
            - Pierd lichid de parbriz prin corpul pompei (functioneaza, dar picura tot din rezervor): se va comanda/schimba.
            - Zgomotul putin mai pronuntat de la roata dreapta fata era produs de 2 suruburi care probabil ca au fost stranse mai putin sau s-au lasat in cei 1000 km; rezolvat prin strangere si verificarea celorlaltor suruburi.

            Cireasa de pe tort: am avut un soarece care a vizitat motorul si a ros cate putin de peste tot dar fara sa produca pagube (un pic de burete, un pic de protectie cablu, maslinute peste tot). Am schimbat locul de parcare putin si caut solutii sa ma asigur ca nu o sa mai vina (la un polo in 2015 am platit 3000 de ron pt inlocuit de cablaj).

            Am verificat si polita casco de la Allianz Tiriac dar nu zic nimic de rozatoare: nici ca ar include nici ca exclud.

            Comment


            • #36
              Originally posted by CatalinP View Post
              Eu n-am vazut la nicio marca radar in parbriz. Iar CU facelift comercializat in RO nici nu a avut pachet ADAS.


              Manualul de utilizare de pe Hondatrading pentru Accord 2012 si Accord 2015 spune ca ar fi tot in bara, in spatele emblemei Honda.
              Cred că ai dreptate. Nu știu de unde am rămas cu ideea asta cu radarul în parbriz la Accord CU facelift.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #37
                Originally posted by GeKados View Post
                Am verificat si polita casco de la Allianz Tiriac dar nu zic nimic de rozatoare: nici ca ar include nici ca exclud.
                Pe Casco ar trebui sa iti acopere si asta, pentru ca e dauna produsa de animal. Nu e neparat sa te ciocnesti de animal. Ti-a vandalizat masina, deci cred ca poti sa o treci la ambele (vandalism si animale )

                Comment


                • #38
                  daca e allianz si persoana juridica nu o sa acopere sigur
                  am avut eu aceeasi problema si m-au costat 500 eur reparatiile
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #39
                    Incerc cu un spary de la Liqui Moly si ulei de menta. Sa vedem daca il tine la distanta.

                    Comment


                    • #40
                      Revin cu o "auzita": leaga pe undeva pe sub capota o doza de sapun de wc cu miros de pin sau menta si las-o pana vezi ca da semne de crapare. Eu am asa ceva pus de vreo 4-5 ani incoace si e liniste.

                      Comment


                      • #41
                        Ms frumos de sfat. O sa incerc. E in acelasi ton cu ce am citit pe net despre mirosul de menta (pepermint in engleza). Am parfumat deja pe la motor cu uleiul ala de menta si il simti de la 5 metri . Dupa pranz dau si cu solutia de liqui moly si sa vedem care sunt rezultatele.

                        Problema este de la materialul ecofriendly pe care il foloseste honda pentru cabluri : combinatie de cauciuc/plastic + soia. In state este si un proces pe tema asta:

                        https://www.reuters.com/article/prod...-idUSL1N1F20FL

                        Comment


                        • #42
                          Pfff, nasol daca izolatia e pe baza de soia. Nu stiu daca o sa tina menta aia vreo rozatoare la distanta. Or sa roada in continuare, dar mai in sila.
                          (asta conform bancului: in avionul ramas fara combustibil desupra oceanului, stewardesa indemna calatorii sa se dea cu crema anti-rechini inainte sa cada avionul in apa. unul din pasageri intreaba: "si nu or sa ne mai manance daca ne dam cu crema?. ba da, raspunde stewardesa, dar mai in sila!")

                          Comment


                          • #43
                            )))...... nu ma bazez doar pe menta, am dat si cu solutia de la liqui moly. Acum sincer, ce poti face mai mult decat atat?

                            Comment


                            • #44
                              Cu spray-ul asta ai dat?
                              https://www.emag.ro/spray-protectie-.../pd/D042V3BBM/

                              Comment


                              • #45
                                Exact.

                                Comment

                                Working...
                                X