GEKADOS: '17 Honda Civic Sedan 1.5 T Elegance Navi M/T, Lunar Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ms pt feedback. Aveti dreptate, sunt niste "plastice" oribile. Tot caut oferte pentru Michelin Pilot Sport 4 sau Continental Premium Contact 6.

    De cand am luat masina ma tot bate un gand sa trec la 16 inchi pentru a ajuta putin suspensia sa suporte drumurile patriei. Aici cea mai mare ingrijoarea a mea este influentarea dinamici masinii. Daca cineva a studiat/probat un astfel de scenariu si m-ar ajuta cu o parere ar fi super.

    Zi buna tuturor.

    Comment


    • Masina mea a venit cu jante de 16 si pot sa spun ca sta foarte bine in curbe si trece peste gropi destul de lejer. Bine, sunt sigur ca masina e si mai stabila in curbe cu cele de 17, dar ma intreb cat sport ai de gand sa faci cu ea?

      Comment


      • Pai tocmai asta e ideea, am cam depasit varsta de racer. Daca ar fi sa analizez stilul meu de condus:
        - viteza de croaziera: 70 in localitati, 110 - 120 in afara si 140 - 150 pe autostrada.
        - Curbe: intru mai tare, dar in nici un caz cu scartait de roti.
        - Demaraj: accelerez mai tare, dar nu de 0; mai degraba de la 2500 - 3000 de ture in sus si nu o mai fac inutil. Si la ultima masina, doar 1 data am plecat cu scartait de roti.

        Deci cred ca sunt destul de cuminte ca sofer.

        Comment


        • Clar rotile de 16 is cele care iti trebuie
          Din ce am vazut, sedanurile vin si cu 16", nu numai 17"

          Comment


          • Am montat ru jabte de 16 pentru iarna la hb.N-am fortat,insa n-am vazut o diferenta decat la confort.Dinamic e ok insa,repet,n-am fortat.Pilot Sport sau alte anvelope superperformante nu poti monta la dimensiunea de 16.

            Comment


            • Update: 10.500 km.

              in weekend am plecat intr-o plimbare pana la o pestera din BG, plimbare in care am explotat din plin masina (AC/3 persoane/drumuri vai de mama lor ). Masina s-a comportat foarte bine si in depasiri nici cea mai mica ezitare (sau emotie din partea mea). Suspensia amortizeaza neasteptat de bine imperfectiunile soselelor.

              Consum in weekend: 5.8 L/100 km.
              Cu ocazia asta a scazut si consumul mediu de la 8.2 la 8 L/100 km raportata la cei 10.500 km parcursi pana in prezent.
              Anvelopele cu care a venit masina (bridgestone) sunt relativ ok la nivel de aderenta si rezistenta la gropi, dar extrem, extrem de zgomotoase. O sa le tin anul asta pe masina si pentru la anul (prin toamna cand sunt preturile mai scazute), voi cumpara un set de Michelin sau Continental.

              As fi curios sa experimentez cu un set pe 16 si daca va fi ok, o sa incerc sa schimb jantele mele cu unele OEM pe 16. Intai trebuie sa vad de unde pot sa imprumut un set de 16 inchi.

              La sfarsitul lunii probabil ca o sa fac din nou revizia pentru ca Oil Life a ajuns pe la 5500 de km; primul schimb l-am facut 4500 km (atunci mai aveam cam 7500 de km oil life ramas).

              In rest numai de bine .

              Comment


              • Foarte bun consum!

                Comment


                • Originally posted by GeKados View Post
                  Bunn. Schimbat adidasii de vara la masina. Aparent am bridgestone 215 50 17 (2 buc dot 2016 2 buc dot 2017). Deocamdata par la fel de zgomotoase ca cele de iarna, sau poate mai trebuie sa se inmoaie putin. Question: ale voastre tot bridgestone sunt, dot?
                  Ms frumos
                  Pfff, aceleasi mizerii le am si eu...cadou Honda!
                  Cand am scapat de anvelopele de iarna am crezut ca o sa am liniste si pace in masina...pana am mers prima oara cu 80km/h cu astea de vara. Zici ca am pana, asa de zgomotoase mi se par. E prima pereche de anvelope de vara mai zgomotoase decat alea de iarna (unde nokian-urile actuale nu sunt nici alea vreun top).
                  Distractia a continuat cu aderenta. S-a mentionat deja, aluneca ciudat de mult, poate sunt totusi prea noi (au maxim 500km rulati). Insa am simtit asta atat in oras, la niste treceri in diagonala peste linia de tramvai denivelata unde mi s-a parut ca a fugit masina lateral, iar a doua oara am intors brusc pe un drum national si mi-a fugit un pic lateral masina.
                  Inca nu le-am testat la frana critica de la un 50-60/h sa vad cum se comporta, dar pana acum sunt de departe cele mai proaste anvelope avute vreodata.
                  Ma rog, cum nu functionez in "race mode" decat rar spre foarte rar, pot sa spun ca ma deranjeaza aderenta doar conceptual, dar mor de ciuda cu zgomotul din masina.

                  Comment


                  • Nu e cadou Honda.Si la BMW am primit aceleasi mizerii de cauciucuri.Am mai spus-o,daca Honda mea venea cu Bridgestone Touranza,le schimbam in secunda 2.Si eu sunt de parere ca sunt anele dintre cele mai proaste anvelope detinute.

                    Comment


                    • Janta mai mica implica talon mai mare la anvelopa care e un plus pentru confort si un minus pentru stabilitatea laterala si comportament la franare fiind mai elastica. Eu unul prefer sa am frane serioase in detrimentul confortului si optez pentru talon mic.

                      Comment


                      • @hondaru: Ai dreptate legat de stabilitatea si comportament la franare. Din pacate, drumurile patriei nu prea ajuta suspensia masinii. Deasemenea, la golf V aveam 195/65/15 si am fost foarte multumit de franare si stabilitatea (la fel si la Astra H GTC unde aveam 205/55/r16).

                        @AC:

                        A venit si varaaaa, si AC-ul nu pare sa faca fata prea bine (sau pe gustul meu). Ma bate gandul sa colantez geamurile (fata, spate si luneta) cu Llumar Air 80. Daca ma poate ajuta cineva cu un feedback as fi foarte recunoscator.

                        Mai am cateva intrebari legate de funtionalitatea ac-ului:
                        - Pare sa mearga dupa capul lui, ventilalorul fluctueaza dar la nivel de regim de funtionare (3 - 4 min): ba mai tare, ba mai incet.
                        - Dupa ce opresc compresorul din meniul climate (pozitia OFF), cam 5 - 10 min cand incetinesc la semafor sau doar ma mut 2 m mai in fata (in tr 1), la oprirea totala, turatia scade sub 500 rpm si isi revine singura. Dupa 5-10 min, totul revine la normal.

                        Comment


                        • Si la mine AC-ul functioneaza variabil. O sa observi ca sistemul schimba singur gurile de ventilare, ba pe fata, ba la picioare, ba parbriz, sau poate activa recircularea daca e prea cald. Faza cu turatia nu am patit-o insa niciodata. Sub 800 Rpm nu scade niciodata motorul meu, dar o fi din cauza ca e "schiop" in 3 cilindri si de aia ECU tine turatia mai sus...

                          Comment


                          • Update 11.000 km:

                            - Oil Life a scazut la 3300 km (de la 4500 km in 500 de km). Maine mergem la revizie.
                            - O sa ii rog sa inspecteze din nou suruburile de la articulatii si suspensii (sunetele din trenul de rulare nu mai sunt atat de "infundate" cum erau cand era noua).
                            - Mai am un click in pedala de ambreiaj pe care il simt din cand in cand, mai ales cand am demaraje scurte in tr 1 in ambuteiaje; demarezi brusc, ridici piciorul complet (sau aproape complet) si trebuie sa apesi din nou ambreiajul pentru franare... si atunci click.
                            - Diagnoza pentru a vedea daca totul este ok pe acolo.
                            - Din nou inspectie motor pentru ca uneori simt un miros de incis in habitaclu (care dispare la fel de repede precum apare). Am inteles ca au mai raportat si alti utilzatori care au cutii manuale (nu inteleg care este legatura, dar cei de honda ar trebui sa stie mai bine).

                            In rest, astept in continuare sa scada preturile la anvelope a.i. sa pot inlocui mizeriile zgomotoase de bridgestone.

                            Comment


                            • Bunn. Am fost la service, facut revizia (filtru ulei, ulei si filtru habitaclu; cel de aer are aprox. 6 k km si este ok).
                              Verificat, bujii, diagnoza, articulatii, frane etc....totu ok.

                              OIL Life:

                              10.982 km - plecat de la service cu oil life 20.000 km.
                              - ajuns seara acasa 11.008 km - oil life 19900 km.
                              - azi ajuns acasa 11.030 km - oil life 19800 km.
                              concluzie: 26 km = 100 km in prima zi si in a doua zi 22 km = 100 km.

                              In ritmul asta trebuie sa schimb iar uleiul in 4-5000 de km.

                              Drumurile mele sunt destul de libere, nu stau cu orele in trafic, martor fiind consumul mediu de 8 L/100 km pe 11 k.
                              Dealtfel, consumul A il resetez automat la fiecare plin si => 8 - 9.5 L/100 km.

                              La voi cum se prezinta situatia?
                              GeKados
                              Senior Member
                              Last edited by GeKados; 25-05-18, 20:26. Reason: matematica :))

                              Comment


                              • aproape la fel )))))), eu reusesc o medie de 7500 km intre schimburi cu motorul de 1.0, am marit intr-o mica masura intervalul dezactivand start/stopul dar poate mai primim si alte sfaturi (eu inca nu stiu cum se poate ajunge la 10.000 km macar intre schimburi)

                                Comment

                                Working...
                                X